Author Topic: Проблем со UPS Eaton Nova AVR 1250  (Read 610 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Проблем со UPS Eaton Nova AVR 1250
« Opened on 02.12.2014, Tuesday, 13:17:39 (Edited 02.12.2014, Tuesday, 15:35:12) »
UPS-ов има некој чуден проблем. Го земав пред околу половина година и ми рекоа дека батеријата е празна, но исправна, па решив да ја наполнам. Батеријата се наполни, барем така јавуваше софтверот (Eaton Personal Solution-Pac) и го исклучив и од тогаш не го пуштив пак во работа. Вчера, решив да го приклучам, со цел да го користам и батеријата се изпразнила до 30% (очекувано), па решив пак да го наполнам. Го оставив да се полни, без да биде врзан преку USB за PC и без оптоварување. Го оставив така 4 или 5 часа, си реков, би требало да биде полна до сега батеријата или наполнета барем до 80 или 90%. Го исклучив од напојување и го врзав за USB на PC, при што и самото PC сега беше оптоварување. Софтверот јави 20% оптоварување на UPS-от (овој е од оние што се online цело време, а не само кога ќе снема напојување PC-то), но батеријата ја јавуваше како 30% полна :-\. Ова ме збуни, требаше да биде скоро полна, а софтверот ја јавува исто како и претходно, 30% полна. Што е најинтересно, ако го оставиш UPS-от врзан за PC преку USB, софтверот јавува дека батеријата се полни (на секои 5 или 6 минути, дига по 1%). Дури и ако го изгасиш од USB UPS-от и пак го приклучиш, софтверот пак јавува дека се полни батеријата и продолжува од таму каде што застанала (на пример, се наполнила до 35%, го вадам од USB UPS-от, го приклучувам пак и пак јавува дека се полни од 35%). Но, ако го изгасиш UPS-от од напојување (од штекер) и пак го приклучиш, батеријата пак се враќа на 30% ??? :-\.

Не сум го отворал, чепкал, не сум мерел... кога го земав UPS-от, ми рекоа дека батеријата, као демек, била исправна... користена, но исправна. Прашувам да не е ова случајно нормално кај овие модели на UPS-и, да не има некој претходно искуство со нив ;).

А да, уште една работа. Кога UPS-от ќе се приклучи под напон, дури и ако е исклучено копчето за пуштање на UPS-от во работа (да дава напон на излезите), UPS-от дава еден долг beep. Кулерот почнува да врти и комуницира со PC-то преку USB портот, ама го јавува тој долг beep. Исто така, мислам дека кога прв пат го приклучив пред 6 месеци, имаше една зелена LED диода зад копчето за ON (кочето е проѕирно) и дека светеше кога ќе се пуштеше UPS-от во работа. Сега не свети таа LED диода. Не ме земајте за збор за LED диодата, треба да го отворам, да видам дали навистина има LED диода зад ON копчето, можно е на некој друг UPS да го имам видено ова, да се имам збунето ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Unforgiven

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
Одг: Проблем со UPS Eaton Nova AVR 1250
« Reply #1 on 02.12.2014, Tuesday, 14:04:08 »
најверојатно батеријата фатила сулфур на плочките од предолго стоење, и затоа кога се полни брзо крева напон и покажува дека е полна, но кога се приклучи потрошувач неможе да даде доволно струја и паѓа напонот, а во сите уреди каде има оловни акумулатори најчесто се мери напонот како мерка за наполнетоста на батеријата. ако можеш пробај со исправен акумулатор од кола дали ке прави проблеми. ако има проблеми тогаш не е батеријата туку нешто друго.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со UPS Eaton Nova AVR 1250
« Reply #2 on 02.12.2014, Tuesday, 15:33:21 (Edited 02.12.2014, Tuesday, 15:36:04) »
Малку тешко да најдам исправен акумулатор од кола (немам кола ;D), ама ако најдам, ќе пробам, па ќе пишам.

Само некако не ми прави логика тоа што минимумот е точно 30%. По default, софтверот е подесен да прави shutdown кога ќе стигне батеријата до 30%, можеби затоа... кој знае.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Unforgiven

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
Одг: Проблем со UPS Eaton Nova AVR 1250
« Reply #3 on 02.12.2014, Tuesday, 20:00:44 »
па добро немора баш од кола, тоа ми текна во моментот.  :) во принцип сите оловни акумулатори се исти и напоното е ист, само структурата на електролитот е различна, во вакви напојувања најчесто се користат AGM. Мислам дека и напојување би завршило работа при тестирање со потрошувач, а доколку сакаш да провериш и дали ке полни мора да најдеш и некој акумулатор.зависи колку Ah  е батеријата али ако е од 4-7 не би требало да кошта повеке од 1000ден.  ;)