Author Topic: Проблем - CPU ми загрева до 80 степени и се гасни компјутеров  (Read 1514 times)

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Проблем - CPU ми загрева до 80 степени и се гасни компјутеров
« Opened on 06.09.2014, Saturday, 16:29:53 (Edited 06.09.2014, Saturday, 16:45:29) »
на работа претежно на игри компјутерот ми се гасни,Ставив ново напојување и тоа две купив од 700вати мислеќи дека е до напојувањето мада мислев кинеска работа,пак исти проблем по извесно време кога ќе пуштам игра и за едно 10 минути температурата на процесор оди до 80 степени и се гасни ако ја исклучам во биосот заштитата која е од 80 степени нагоре не гасни но ми е страв да не се направи огномет,по дома,има и нов кулер иначе интел процесор матична фохконн,е сега што да чинам,и се разбира го преинсталирав и повторно исто.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Стави термо-паста кога го поставуваше ладилникот на процесорот? Убаво ли е поставен ладилникот? Да не е Intel-ов stock ладилник? Тие се поставуваат со нешто како пластични нитни и не секогаш фаќаат добро, провери дали се сите четири пластични држачи убаво влезени во дупките за ладилникот на плочата.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: Проблем - CPU ми загрева до 80 степени и се гасни компјутеров
« Reply #2 on 06.09.2014, Saturday, 16:58:29 (Edited 06.09.2014, Saturday, 17:48:26) »
јас не го ни извадив ладилникот а е добро прицврстен со штрафчина а одозгора вентилаторот е со пластични држачи да го извадам да пробам да му ставам нова паста и претежно на игри исклучува.

Споено мислење: 06.09.2014, Saturday, 17:48:26
изваден ладилникот и очистен и премачкан со нова паста игрите избришани и температурата се движи некаде окулу 55-65 степени.И исклучена опцијата за исклучување на температура повисока од 80 степени,оваа опција се исклучува сама кога ќе му направам лоад оптимизе на биосот па сега што ќе биди нека биди.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
до крај 100 степени е нормално, али остави ја опцијата за гасење. Стави му поголем вентилатор или поголем ладилник.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Имав такво искуство со АМД, ептен ми загреваше, а немаше некоја причина. Ставив издувен кулер на маската веднаш над процесорот, го преместив компјутерот на малце поотворено место и Воала-60 степени.

Види колку добро циркулира воздухот во самиот ПЦ (влече од напред, исфрла од зади), остави си ја таа маргина од 80степени за секој случај, а и да трае повеке процесорот.

Се надевам дека помогнав.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем - CPU ми загрева до 80 степени и се гасни компјутеров
« Reply #5 on 06.09.2014, Saturday, 21:01:27 (Edited 09.09.2014, Tuesday, 10:55:38) »
od tablet:
Ne pisa tocno koj model e procesorot,ama ponovive AMD ne great tolku kolku starite.Prva pomos e menuvanje na termalna pasta i toa so ona pokvalitetnata,belata.Neka ne ve lazat prikaznite za toa deka imalo nekoi pasti so bakarni strugotini,de aluminiumski itd.Vtora rabota -izduvajte gi rebrata na ladilnikot od prasina .Proverete dali temperaturata e ednakva na site strani na ladilnikot i dali strui vozduhot nasekade ednakvo.Foxkonot imaat mana i cipsetot dosta da gree pa ako ste vo moznost stavete kulerce i na cipsetot!,I da ne zaboravime- grafickata.Dali ima dobro ladenje,dali gree,dali kulerot ima dobra brzina ili e usporen.Ako kulerot namaluva,menete go,po moznost i so pogolem i pomocen! Dodatnite kuleri i kulercinja vo kukisteto sabo ja zgolemuvaat bucavata,a malku korist od niv.Podobro vlozete vo pogolem ladilnik i pomocen kuler,otkolku da stavate napred nazad,gore,dolu razni kuleri i ventilatori.Nekojpat greenjeto se namaluva i so flesuvanje na bios-ot.Nekoj mozebi nema da veruva,ama uspeva.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Му ставив паста бела од оваа што ја користам за засилувачи,а таја што ми ја нудат во продавница за компјутери како што ми нагласија со некакви струготини,еве батка ме потсете лук и вода.Еве вака направив,го извадив ладилникот и е прилично голем,ребрата небеа затнати но сепак ги издував на компресор,нов вентилатор од 12см.исти како неговиот стариот,го пробав и да го влечи воздухот од ладилникот но така и побрзо загреваше па го ставив да дува кон ладилникот е сега при работа од 30 минути температурата беше некаде од 55-65 степени,но непробав со игри на кои занаеше после десетина минути игра да изгасне со температура од 80 степ.бидејќи ги избришав.Не ја оставив опцијата вклучена да гасни од 80 степени,а повисока немаше.Е сега чудно ми беше кога ќе му направев лоад оптимизер на биосот оваа опција се исклучуваше за температурата па затоа ја оставив исклучена.процесорот беше интел на 3гхз.па така и си замина од кај мене.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline stevo

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
  • Gender: Male
Случајно да не ти беше оверклокуван процесорот? ;D

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Јас немав ништо чепкано окулу биосот дури цдето бесе направено да подига прво.Бидеќи компј. небеше мој ми го донесоја да го преинсталирам, а претходно бил кај некој да го преинсталира па почнал да му се гасни на игри па што било како било незнам,јас се посомневав како што пишав на напојувањето сменавме ново и пак исто се гаснеше, му направив лоад на биосот опцијата за гаснење се исклучи,нова паста,вентилатор и избришани игрите температура од окулу 60 степени и така и си го зедоја а додека инсталирав и работев на него не се исклучуваше бидечи не креваше температурата е сега ко ќе стават игри што ќе биди ќе видиме.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Е тоа со пастите.. има некоја минимална неприметлива разлика..
Инаку ако прегрее процесорот или ќе се угаси или ќе се рестартира- има механичка заштита, тешко дека ќе изгори, али 80 степени е мн мала темп. за процесот. А да пробаш 2-та вентилатори да му ги наштафиш?
Имаше едни ладилници со бакарно јадро, т.е. делот што го допира процесорот е бакарен, тие имаат ефект, или овие ладилнициве што се со уље + вентилатор вака нешто :
Code: [Select]
http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16835103157
Кај мене само со ваков ладилник немаше проблеми, пред тоа ми грееше. Околу 1000 ден го платив...

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
незнам јас махимална температура на процесорот ако 80 степени е мала температура за него тогаш тој што ја поставил опцијата за гаснење во биосот на 80 степени очигледно погрешил и причината било во тоа, а сега јас ја направив дисабле а вака се прави самата кога му направив лоад оптимизе на биосот.повеќе не е кај мене компјутерот па газдите ќе кажат белки што ќе биде,ако кажат има нешто а ако не се јават изгледа му работи  :D.позз
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Погрешно е да се ставаат два кулера! Тотална заблуда дека ке има подобро ладење.Подобро е да купиш добар,поголем ладилник( пред се од некоја подобра марка ,како Cooler Master ).Обично со АМД идат смешни ладилници,како од картон сечени. 8).Ставањето ограничување на температурата порано многу почесто се практикуваше,ама велам сега веќе процесорите се подбро се ладени,а и двојадрениве не креваат некоја висока температура,ако ладењето ( па и стандардното!) е добро поставено.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Stock cooling-от на Intel е одличен. Не само што се добро изведени кулерите, туку е и доволно добро за некој мал overclock (до кај 20% од нормалниот clock). Е сега, за различни модели на процесори, доаѓа различен stock cooling. На пример, најчесто за еднојадрените Celeron серии на LGA775 имаа ставено дупло помало алуминиумско ладилно тело во споредба со stock cooling-от кој доаѓа со двојадрените DualCore или Core2Duo. Не треба да се потенцира дека не смее да се менуваат ладилните тела на овие две различни серии на процесори.

Барем според мене, единствен минус на Intel-овите процесори е заклучениот multiplier. Сметам дека тоа не им е добра политика, но од друга страна пак, de facto стандард се во светот на преносните и персоналните компјутери, така да, им се може.

Со stock cooling-от на AMD, немам некое искусво, така да, нема да коментирам околу тоа.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Unforgiven

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
Quote
Погрешно е да се ставаат два кулера! Тотална заблуда дека ке има подобро ладење

сигурен си за ова? бидејки јас како што знам колку е поголем протокот на воздух толку подобро е ладењето. ама во секој случај да подобро е да се стави поголем ладилник, од причини како што се потрошувачка и бучава од венитлаторите.  :)  Инаку на силициумските полупроводници максимална температура им е околу 150степени плус минус зависно од бренд, а работна би требало да е околу 70-80степени.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Дали сум сигурен? Од искуство 100%- дури може и да си сметаат еден на друг.Размисли си зошто.Ако било така и самата фабрика ке правела кулери со две или дури три перки. ;D Она со силициумските полупроводници не важи и за процесорите.Не сум сретнал процесор да работи ниту приближно до 100 степени а да не  зачури. Работната температура за секој производ и секоја генерација е различна.Најдобро е да се читаат спецификациите за процесорите и ако е захтевен,да се стави што подобар,поголем и секако поскап ладилник и кулер.