Author Topic: Прашање во врска со MaxTV  (Read 1767 times)

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Прашање во врска со MaxTV
« Opened on 14.04.2014, Monday, 23:29:21 »
Имам рутер W503V од T-Home. (како на сликата)



Користам интернет и телевизија. На рутерот има 4 LAN портови.
LAN1 и LAN2 се резервирани за интернет, а LAN3 и LAN4 за телевизија (IPTV).

Моето прашање е дали преку еден мрежен кабел може да се поврзе интернет и телевизија?

Имам слушнато дека на LAN3 и LAN4 има таква можност, но не знам како се поврзува.
Знам дека за интернет (мрежа) се користат пиновите 1, 2, 3 и 6 од RJ45 конекторот. Дали пиновите 4, 5, 7 и 8 се користат за телевизија?

Жан

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Прашање во врска со MaxTV
« Reply #1 on 14.04.2014, Monday, 23:36:09 »
Не може, затоа што со новите измени има надградба на софтверот во рутерот каде што тие два џека се со фиксна намена, истиот рутер го имам и јас, ова не беше претходно случај (пошто измените се да речиме од пред брзо време) претходно на сите пинови имаше интернет а само на тие 2 и телевизија, е после направија некој измени и сега поделено е 2 со 2 :S

јас до сега немам откриено како би можело, можеби има некој начин, се надевам дека грешам, затоа што и мене ми требаат повеќе пинови и во план сум да си земам свич некој :(
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Прашање во врска со MaxTV
« Reply #2 on 15.04.2014, Tuesday, 16:34:45 »
Бидејќи станува збор за IPTV, најверојатно се користи Fast Ethernet стандардот (или евентуално Gigabit Ethernet со определени софтверски или хардверски органичувања на брзината, можеби Half Duplex мод, но сепак, не мислам дека станува збор за ништо повеќе од Fast Ethernet), што значи дека се користи и стандардниот B-Type CISCO распоред на жилите на RJ45 конекторот.

Наједноставен начин за да добиеш додатни локални порти и IP адреси е поставување на обичен Layer 2 Switch (8 портен е повеќе од доволно) на една од портите на модемот/рутерот. Најверојатно рутерот генерира локални IP адреси преку DHCP (ова треба да го провериш, но кај скоро сите SOHO рутери ова е default подесување), а колку уреди ќе врзеш ти за router-от, тоа не го интересира DHCP серверот бидејќи тој генерира локални IP адреси и за Wi-Fi, а софтверот во рутерот не го интересира дали ја генерира таа адреса за физичка или безжична врска.

Испробани ми се комбинации на 4-портни рутери врзани со 8, 16 и 24 портен switch, во принцип, повеќето SOHO рутерчиња не правеле проблем, си генерирале локални IP дури и за 26 компјутери (3 порти од рутерот и 23 порти од switch-от), немало проблем. Од евтиниве, како најдобри се имаат покажано TP-Link, а со Linksys, може комотно да го конфигурираш и да го заборавиш ;D. Единствен проблем е брзината со која може да комуницираат преку интернет. Ако сите повлечат наеднаш, ќе се јави проблем со брзината, ама локално, немало проблем, сите си комуницирале еден со друг без проблем, немало проблем со printer sharing, file sharing и се останато ;). Е сега, со која брзина ќе комуницраат еден меѓу друг, зависи од switch-от, дали е Gigabit-ен или не ;).

На сликите кои ги имаш post-ирано, првиот е A-Type на CISCO стандард на врзување на жилите, а вториот е B-Type. Најчесто користен е B-Type начинот на врзување. A-Type многу ретко се сретнува. Ако треба да се прави crossover кабел, на едната страна се прави A-Type, а на другата B-Type. Ова најчесто се користи ако треба директно да комуницираат (директно да се врзани) два мрежни уреди кои, по стандард, треба да комуницраат преку switch или router. На пример, директна врска на две PC-иња. Секој друг кабел е straight-thru и најчесто и на двата краја жилите се поврзуваат по B-Type стандардот.

Ако се користи најобичен мрежен кабел за поврзување на излезите LAN3 и LAN4 за поврзување на телевизор со модемот/рутерот, тогаш најверојатно другите 4 жили се неискористени и во самиот уред. Но, од друга страна, никогаш не се знае ;D. Пробај ако можеш да најдеш спецификации од уредот. Ако може да switch-ува локално на Gigabit-но ниво... што знам, можеби и ќе забележи дека има нешто закачено на останатите 4 жили ;D. Треба да се проба со различни комбинации на жилите, никогаш не се знае ;D. Е сега, ова не зависи само од хардверот во него, зависи и од софтверот, така да... дури и да е можно да се направи ваков хадверски „хак“, ако софтверски не е поддржано, џабе е се :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Прашање во врска со MaxTV
« Reply #3 on 15.04.2014, Tuesday, 18:32:45 »
Да објаснам подетално.
Рутерот, еден компјутер и еден приемник за MaxTV, се поставени во еден објект.
Втор приемник за MaxTV е поставен во друг објект, поврзан со мрежен кабел, со должина од околу 30 метри.
Е сега, јас сакам во другиот објект да поврзам и интернет на уште еден компјутер.
Има доволно портови на рутерот за сето ова да се приклучи, но проблемот е што не сакам да поставувам уште еден долг мрежен кабел, паралелно со првиот.
Затоа сакав да знам дали може да се искористи еден кабел за двата уреди.
Гледав некои сплитери на интернет, но не знам дали вакво нешто би работело.





Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Прашање во врска со MaxTV
« Reply #4 on 16.04.2014, Wednesday, 11:38:25 (Edited 16.04.2014, Wednesday, 11:40:05) »
Затоа сакав да знам дали може да се искористи еден кабел за двата уреди.

Да, ова е дефиитивно можно, под услов брзината на комуникација на двата уреди да е Fast Ethernet, не Gigabit, односно да користат само по 2 парици (жили) од кабелот.

Е сега, прашањето е дали IPTV уредот комуницира како Fast Ethernet уред или како Gigabit Ethernet. Ако модемот/рутерот го прима сигналот преку обична телефонска парица (ADSL), а не преку оптика, најверојатно рутерот комуницира со телевизорот со Fast Ethernet конекција. А и да е оптика, за еден телевизор, повеќе од доволно е 100MBit/Sec за праќање на видео сигнал, така да, не верувам дека рутерот користи Gigabit Ethernet за комуникација со телевизорот.

Прашањето е, дали ги користи стандардните жили за комуникација преку Fast Ethernet стандардот. По некоја логика, би требало да е така (ако користи Internet Protocol, според кратенката на IPTV).

Ете, сам си post-ираше шема, би требало да функционира ;). Но не мора да купуваш готови конвертори, може и сам да си направиш ;). Оди според шемата, стави по два конектори и на двата краја од кабелот и нема да згрешиш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Прашање во врска со MaxTV
« Reply #5 on 16.04.2014, Wednesday, 17:37:55 »
Конекцијата сигурно не е Gigabit, сега останува само да направам адаптери и да пробам.
Планирам да направам плочка со три женски RJ45 конектори и да користам стандардни мрежни кабли (T568B). Ќе пробам, па ќе ви кажам што сум направил.
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Прашање во врска со MaxTV
« Reply #6 on 17.04.2014, Thursday, 00:01:45 »
Планирам да направам плочка со три женски RJ45 конектори и да користам стандардни мрежни кабли (T568B).

Мислам дека е поедноставно да ставиш само по два машки конектори на секој крај од кабелот, но како сакаш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Прашање во врска со MaxTV
« Reply #7 on 17.04.2014, Thursday, 20:45:24 »
Немам клешта за стегање на конекторите  :)

Ги направив полчките, утре ќе тестирам.



Жан

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Прашање во врска со MaxTV
« Reply #8 on 18.04.2014, Friday, 01:52:30 »
Земи поширок и тенок штрафцигер,стави го во каналчето и со чеканче или поголема клешта удри,за да пропадне подвижниот дел на 45-ката.Малку вежба и ке видиш дека не е тешко. 8) Иначе.касно се вклучив во темава,ама плочката е доста добра,за пофалба.Ме интересира и мене како ке оди ова во пракса.Теоретски е добро,мислам дека треба да биде,ама во пракса да видиме.Ајде,белки Велигден ке ти се погоди! ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Прашање во врска со MaxTV
« Reply #9 on 18.04.2014, Friday, 02:31:59 »
Како што ги имаш направено, можно е да губиш конекција, особено ако се поставени на некое место на кое често се мрдаат конекторите.

Пробај, ако е добро, пиши да знаеме ;).

А околу изработката, немам зборови ;). Перфектна, како и секогаш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Прашање во врска со MaxTV
« Reply #10 on 18.04.2014, Friday, 20:30:49 »
Ги пробав адаптерите со RJ45 конектори, и работат.
Во прилог има блок шема од начинот на поврзување и шема и изглед на плочката, ако некој сака да направи вакви адаптери.

Пробав и само со еден адаптер, означен како Adapter2 во блок шемата, но така функционира само едниот конектор. Значи пиновите 4, 5, 7 и 8 од LAN портовите на рутерот не се користат за ништо и најверојатно не се никаде поврзани внатрешно. За ова Devil беше во право.

...можно е да губиш конекција...
Дали мислиш поради тоа што не се оклопени адаптерите или затоа што се прекинати twisted pair проводниците?
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Прашање во врска со MaxTV
« Reply #11 on 19.04.2014, Saturday, 19:58:20 (Edited 20.04.2014, Sunday, 02:02:15) »
Дали мислиш поради тоа што не се оклопени адаптерите или затоа што се прекинати twisted pair проводниците?

Па... до некаде поради тоа што не се оклопени, а другата причина е поради премногу спојки на патот на сигналот. Сметај, при една врска женски конектор <--> машки конектор <--> кабел имаш две чисто контактни (некалаисани) спојки. Едната е во машкиот конектор со кабелот (делот кој се стиска со клешта), а другата е при врската женски конектор <--> машки конектор. Повеќе мислев на ова ;). Бројот на врски при преносот на сигналот се зголемува, со што се зголемува и шансата за грешки при транспорт на сигналот. Ако мрежата се користи само за интернет, тоа и не е толку голем проблем (и да има грешки при пренос на сигналот, проблемот ќе се реши со еден refresh на страницата), ама ако се користи и за file transfer... можно е да има проблеми. Освен тоа, ако се јави проблем во конекцијата, полесно може да се дијагностицира каде е проблемот. Без додатните конектори, се на се имаш 4 конектори кои треба да ги провериш. Вака, како што ти ја имаш изведено мрежата, имаш 4 + 3 + 1 + 1 + 3 + 4 = 16 конектори (ги сметам и машките и женските конектори во целата врска, освен оние на краевите, кај рутерот и кај компјутерите)... многу поголем број на конектори и контакти за проверување.

А тоа што е прекината twisted pair конекцијата, прекината е на многу кратко растојание, тоа не влијае премногу. Ако користиш CAT5e (оклопен) кабел, скоро воопшто не влијае ;), особено не за 100Mbit-на конекција ;).

И уште еден совет. Ако користиш оклопен кабел и оклопени машки и женски конектори, никогаш не го врзувај ширмот од кабелот и на двете страни. По можност, остави го неврзан и на двете страни (ако станува збор за 100Mbit-на конекција), а ако мора (ако станува збор за Gigabit-на конекција), врзи го само на едниот крај (избери кој, дали на крајот од рутерот, дали на другиот крај, switch, PC, што и да е). Можно е да се јави разлика на потенцијали кај двете маси (кај рутерот и кај switch-от или PC-то) и кабелот да се претвори во „греач“ ;D. Ми се има ова случено, затоа и предупредувам ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Прашање во врска со MaxTV
« Reply #12 on 19.04.2014, Saturday, 23:57:07 »
Благодарам GigaWatt за корисните информации :)
Жан

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Прашање во врска со MaxTV
« Reply #13 on 20.07.2014, Sunday, 01:27:38 »
и јас направив нешто слично на ова, ама директно на кабелот ги ставав конекторите без користење на сплитер Zan како што направил и се проработе од 2ра (зашто LAN кабелот сум го ставил обратно 8,7,6,3 пина сум ги користел наместо 1,2,3,6 :D )
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline AleksandarIlievski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 1
Одг: Прашање во врска со MaxTV
« Reply #14 on 30.08.2014, Saturday, 18:47:37 »
Здраво Дечки

Нов сум на Форумов И да кажам одма Благе везе немам со електроника :(

за инсталиранје и сл лесно е ама за склопуванје ... Дудук :)

Инам едно прашанје со истава тема .

само што не е со МАХ ТВ ... него е со Blizoo

..

Го  имам истиот рутер и интернет од Близу и нивниот модем доц сис.

Сакам да го поврзам Лед тв то Пилипс со лан ама со истиот рутер Speedport W 503V ( Отворени се сите порти за нет нема веке тв порти на самиот рутер ) на Близу

е вака сега поврзувам лан кебелот од доц сис модемот на близу до 1 лан порта на Speedport , после тоа ( лан 2 до пц ) и лан 3 од Speedport до ТВ .

е саг да речеме да работи ... но само едниот уред .. кога ке го исклуцам пц то од лан си функционира Смарт тв на панасоникот и обратно ....

дајте некое чаре ....

и некој ми кажаа дека не чинел овој рутер на мах тв бил со адсл линија а преку близу немало адс линија за тоа не цинело ....

посто сакам да направами и медиа центар на пилипсот  да гледам .....  ама за тоа ке ве прашам по одговор на ова :)

однапред благодарам ......