Author Topic: Проблем со компјутер  (Read 913 times)

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Проблем со компјутер
« Opened on 21.03.2014, Friday, 17:36:21 »
Па за разлика од електрониката во врска со компјутериве сум по напреден. Софтверо го познавам не како професионалец ама блиску сум.

Па да се вратам на темата...
Другиов компјутер што ми е во дневната соба многу ми кочи неможам да дознаам што е работава го однесов на преинсталација 2пати пак исто. Се двоумам дали ми прават проблем графичката или процесорот ама се надевам ќе ми го посочите проблемот,а најмногу батка бидејќи ми има во неколку наврати дека има фирма за компјутери..
Слики од карактеристики:


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со компјутер
« Reply #1 on 21.03.2014, Friday, 18:13:26 »
Батка, Атанас, бидејќи си со софтверот  не како професионалец,ами блиску тука некаде,не разбирам зошто си го носел на преинсталација.Веројатно не знаеш да преинсталираш.Е,па еве кога ме прозиваш дека МОРАМ да ти одговорам - ќе ти одговорам - носи го во сервис.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Проблем со компјутер
« Reply #2 on 21.03.2014, Friday, 18:31:56 »
И на сервис што треба да му направат/сменат (не ми оди хардвер) графичка процесор ? Што ?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со компјутер
« Reply #3 on 21.03.2014, Friday, 23:22:23 »
Вечер ако има ѕвезди ке видам,ако не на гравчиња ке вражукам!??( шала) Абе како може некој на невидено да каже нешто? Треба со свое око да видиш,да мериш,да смениш или тестираш од РАМ,напојување,да истеститаш хард,матична,.... Скоро се е во игра!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со компјутер
« Reply #4 on 22.03.2014, Saturday, 01:22:31 (Edited 22.03.2014, Saturday, 01:24:21) »
Па за разлика од електрониката во врска со компјутериве сум по напреден. Софтверо го познавам не како професионалец ама блиску сум.

Ова ти беше бисер над бисерите. Ова само кажува колку не знаеш. Не се бламирај пред цел форум, а башка што читаат и луѓе кои не се членови на форумов.

Се гледа колку знаеш за софтвер... едни слики не знаеш да ги поставиш како што треба со image tag.

Мој личен совет: не пишувај некој период на форумов, само читај и прочитај некои книги за техника, електроника, софтвер, хардвер, итн., па потоа почни да пишуваш. Имаш цела секција со книги на форумов, една одбери, која сакаш и фати да ја читаш.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Clear Sky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
  • Gender: Male
  • Се шо се прај е убоо!!!
Одг: Проблем со компјутер
« Reply #5 on 22.03.2014, Saturday, 02:43:26 »
Извинете за офтопик, ама ова е лошо за форумов, секој што ќе влези на форумо прво ќе ги прочита овие глупостите и наредното шо ќе го напрај ќе мани на иксо и ќе го отцени форумо негативно, така да воведете санкции, ми здосади(а не само мене туку на сите) да го гледам ова ,за се што ќе му текнело нова тема, барем малку срам да се имаше

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со компјутер
« Reply #6 on 22.03.2014, Saturday, 05:10:48 »
Се сложувам, но ние не ги бираме членовите. Форумов е отворен за сите, па нормално е да се јавуваат и вакви ситуации.

Во секој случај, не гледам поента да се разглобува тема во која не се дадени никакви информации околу хардверот и софтверот, освен дека компјутерот е спор ::). Темата оди под клуч, а Atanas нека размисли за она што му го пишав во претходниот post. Веќе имаше еден опоменувачки бан, наредниот може да биде и траен.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."