Author Topic: Драјвер за принтер Xerox Docuprint P8e за Win7  (Read 689 times)

Offline milanmiki7

  • Нов член
  • *
  • Posts: 19
Барав по темите, но неможев да најдам тема, која се однесува на користење на принтер, кој работи на  XP, и има драјвер за него, а нема драјвер за тој да работи на седмица. Значи, прашањето ми е дали некако може да се направи да принтерот кој досега го имам користено на XP да го користам на седмица. Пробав со виртуелна машина  XP, но и така не сака да принта. Иначе принтерот има можност само да се поврзе на паралелен порт.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Како го врзуваш принтерот, преку USB-To-LPT конвертор или плочата има LPT порт onboard? Windows 7 x64 или Windows 7 x86? Windows 7 Ultimate, Pro, Home?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Само ВМ... друг спас изгледа нема

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Барав по темите, но неможев да најдам тема, која се однесува на користење на принтер, кој работи на  XP, и има драјвер за него, а нема драјвер за тој да работи на седмица. Значи, прашањето ми е дали некако може да се направи да принтерот кој досега го имам користено на XP да го користам на седмица. Пробав со виртуелна машина  XP, но и така не сака да принта. Иначе принтерот има можност само да се поврзе на паралелен порт.

Mногу тешко за драјвери,пробај она што бицикле го кажа,но да не те разочарувам - имам барем десетина принтери од најразлични марки кои ми се донесени да бараме решение за овој проблем.Но,за многу малку од нив може да се најдат драјвери или било како да се * закачат* на Win7.Значи,само ХР ( кај некој и виртуелка не помага!) и ништо друго.