Author Topic: Тема за побарувања на книги  (Read 49205 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Тема за побарувања на книги
« Reply #15 on 07.06.2017, Wednesday, 01:02:27 (Edited 07.06.2017, Wednesday, 01:08:26) »
ОК... знаете како иде муабетот? Нели понекогаш намерно се правиме „на будали“ во определени ситуации... епа така е и за ова. Не биди трн во око и нема те чепкаме. Во превод, седи си мадро да не бидеш модро ;).

И да, развирлива му е книгата... и една од ретките Македонски академски книги од стручна област (барем од оние јас кои ги имам учено и читано) кои покриваат и мал историјат пред да почне со навлегување во проблематиката, што е одличен „предговор“ за да те припреми за тоа што доаѓа.

Во принцип, сите книги на Камиловски се одлични... барем според мене. Се е прилично детално објаснето, а сепак не е тешко сватливо. Ретко се начекува таква литература на Електро. Во принцип, повеќето книги, дури и оние кои се официјално издадени, како Електроника 1 и 2 (мислам на книги што не се споделуваат како скрипти), се пишувани во стилот на „ова е тоа, ова е вака, вака се изведува формулата, ова вака оди, крај на лекција, наредна лекција“ ::). Монотоно и досадно. Стилот на Камиловски е далеку од тоа. Неговите книги се најдобрата академска литература која ја имам прочитано од Македонски автор ;). Браво за него ;). До некаде, се придржува кон начинот на пишување на Српско-Хрватската литература пишувана за време на Југославија. Искрено, тоа многу ми се допаѓа. Директни преводи или „парче од овде, парче од онде“ преводи од странска литература, колку сака нека е добра, не одговара начинот на презентирање на материјалот на Македонски јазик. Едноставно... не оди... не знам како да го објаснам на друг начин... барем мене не ми одело. Немам ништо против да ја читам таа врвна академска литература на Англиски, и да, навистина одлична е... ама одлична е на Англиски, на Македонски... не штима :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Ми треба литература/книга за процес и  машини за производство на лакирана бакарна жица, не сум пребирлив може од упатство за користење на некоја машина па до книги за дизајнирање на такви машини.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Хммм... нешто вака можеби :).

Code: [Select]
https://www.elsevier.com/books/wire-technology/wright/978-0-12-802650-2
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Книгата е за жица од нерѓесувачки челик, мене ми треба нешто такво/ во тој стил само за  лакирана бакрна жица.
Ке разгледам можеби истиот автор има нешто.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Тема за побарувања на книги
« Reply #19 on 27.07.2019, Saturday, 00:48:45 »
Една интересна страна со многу книги со различна содржина
Code: [Select]
Epdf.pub
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Тема за побарувања на книги
« Reply #20 on 27.07.2019, Saturday, 11:11:15 »
Да, вади доста резултати од неа на Google :). Некоја нова е, не сум забележал резултати од неа на Google порано.

Најде нешто што би ти одговарало? Да продолжам да барам?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Тема за побарувања на книги
« Reply #21 on 27.07.2019, Saturday, 12:02:23 »
Најдов некоја литература треба да ја разгледам подобро но мислам дека ке биде доволно.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline emily

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
Re: Тема за побарувања на книги
« Reply #22 on 17.09.2020, Thursday, 17:32:03 »
Ми треба литература на македонски јазик ( книги) кои можам да ги купам или од библиотека за синхрони/ асихрони мотори може да биде и електронски

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
На времето, пред 10-тина години, преведував една книга од Англиски на Македонски за секакви типови на електрични мотори, синхрони, асинхрони, степ, секакви. Но, прво, не ги чувам фајловите од преведениот материјал, и второ, дури и ако го чував, не смеам да ги споделам.

Не верувам дека ќе најдеш литература на Македонски за оваа проблематика. Можно е да имаат нешто во електронска форма на Институт за Енергетика на ФЕИТ/ЕТФ, ама ќе треба таму лично да прашаш... не верувам дека ќе ти ги дадат онака „на батфтаана“ (само со електронска комуникација, без лично да се појавиш таму).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Mkdsime

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 158
На крајот од пдф форматот има нешто за мотори проверете дали ќе ви одговара. За преземање на форматот мислам дека треба да се логирате (можете со facebook или google акаунт).
Code: [Select]
http://e-lib.ugd.edu.mk/824

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Што предава камилоски? Панчо си го читал?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Панчо Врангалов предава само во прва година, Електротехника I и II. Нема таму ништо за мотори.

@Mkdsime: Добра информација ;). Јас се имав откажано од барање на литература на Македонски јазик, така да, добра информација е ова ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Да, не се за ел мптори ама мн се добри. Да не ги имаш случајно?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да, не се за ел мптори ама мн се добри. Да не ги имаш случајно?

Не. Ги имав како фотокопии, ама не знам дали сеуште ги имам... а и да ги имам, целите се испочкртани, така да, нема поента да ги скенирам.

Треба да се разгледа што друго има на линков што го даде Mkdsime... можно е да има некои интересни работи ;).

EDIT: Хммм... имало доста литература ;).

Code: [Select]
https://e-lib.ugd.edu.mk/kategorija=11&ugd=e1f6983fa35e729b71a5457b4cfb94d8
Ќе гледам ова се на форумот да го ставам ;). Тешко се наоѓа литература на Македонски, добро е да ја има на повеќе места ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Ја ќе ги скенирам, ако ги најдеш. Не знам как би се купиле .