Author Topic: Проблем со Technics SU-V670, ми треба помош.  (Read 2387 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Во моментов имам на поправање Technics SU-V670 засилувач, е сега да не има некој сервисна шема, или па да не знае какаво реле се користи во овој засилувач? Ви благодарам.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Code: [Select]
http://www.eserviceinfo.com/downloadsm/52515/Technics_SUV670.html
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Дефинитивно ти е рикнато SVI-то..
 ;D
Со среќа нека е :)
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline bumbar

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 74
Овој засилувач (појачало) го имав најдолго кај себе. Цели две години. Колку што се сеќавам имаше само едно реле на излезот ....

Туку друго ми беше муабетот....

Овој засилувач има декларирана моќност од 90/140 вати (мислам дека беше така), но звукот што го репродуцира е - очаен. Да, очаен и му нема помош. Што се не направив, преправив додадов и одземав, од оние транзистори ТИП 141 мислам дека беа, ама џабе....


Звукот е „муљав“, небалансиран, темен, изопачен...Единствено ако ЦД-то се пушти преку Amp-direct, нешто подобри се резултатите ама и тоа трае кусо. Само 15 минути, потоа станува досаден звукот.

Ова е едно од оние појачала кои може да „свират“ само на журки каде нивото на алкохолот забранува церебрумот да користи ресурси за добар звук.

Засилувачот има некои „тешки“ басови и високи кои ги нема иако во проспектот пишува дека „сече“ на 16 кХз....

Го пробував со разно-разни звучници: од ХСР (120-вати кутии), Варфедејл, Мишн, па до моите Кантон 890 DC. Никако да го извади звукот. Типично за техникс серија со СВИ-интегрални кола....

Во 2005 повторно почнав со аудио-електроника и тогаш го споредив звукот на „извиканото“ коло LM 3886 (47 Labs ...Gaincard model)

Звукот се отвори на Kантон звучниците, па на ХСР-от, на Мишн...Едно обично коло од 400 денари го порази бижутеричното СУВ-670.
На крај го „баталив“, го продадов пошто-зашто. Потоа си го вратив „филмот“ наназад со голем број Техникс појачала со речиси ист темен звук ама инатот дека може да изменам нешто беше поголем од историјата во која „лиги“ ни течеа кога ќе поминевме покрај продавницата на Техникс во Трговски во рани 80-ти години....

Особено ми се допаѓа она Class AA. Веројатно најсимпатичната маркетинг реклама на еден производител кој успеа да продаде на таа финта АБ појачала на светско ниво. (Претходно беше А-class)

Ако можеш да го советуваш човекот кој ти го донел засилувачот да го продаде или излезниот дел да го промени (има таман ладилник за ЛМ 3886). Се останато е - очај. Освен ако не му е појачало со интимна вредност....

Посебно не е можно да се слуша џез со тој засилувач. Никако, мајке ми...

П.С. Гледам на Реклама5 дека ги има уште овие појачала и дека продавачите го нудат како А-класа појачало. Се надевам во ова време на интернет, луѓето научија малку-од-малку за оваа проблематика...

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
секој техникс што е со чипови SVI има гласност но стерео сликата е плитка и пригушена нема многу простор ви инструменти кои свират во музиката звукот му е набиен јас еден куп засичувачи сменив ни транзисториските се врв интеграл така не свири.

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Бицикле советувај го човекотда ми го продаде на мене како кутија ,пошто тешко  ќе го оправиш а и да се случи тоа погоре ти пишаа како канта звучи . :)
Сериозен сум ако сака ќе му дадам 25 евра

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Проблем со Technics SU-V670, ми треба помош.
« Reply #6 on 15.11.2012, Thursday, 21:11:24 (Edited 15.11.2012, Thursday, 21:24:26) »
Бицикле советувај го човекотда ми го продаде на мене како кутија ,пошто тешко  ќе го оправиш а и да се случи тоа погоре ти пишаа како канта звучи . :)
Сериозен сум ако сака ќе му дадам 25 евра

Е па да, убава е кутијата  :)
Жан

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Да Античка убавина  ;D па уште и АА класа .
Така техникс ќаруваше многу на естетика а внатре трафо со напон од 2x43в а околу 450 вати што не е доволно за да направиш два сагламни канала од по 200 вати РМС само за глупавиот интегралец му беа потребни , кондензатори од  од 2x 10000 мф (сиромаштија ) а звук како  контењер . Меѓутоа шасијата е прекрасна  со полно дугменца . И точно сеуште ги  продаваат препродавачи што ги собираат од северно источните земји и  им ги препродаваат на наши сироти луѓе кои немаат многу слух или касно ќе го добијат .
Неодамна ми се јави еден човек за   иста ваква канта која ја купил од еден од препродавачите и тоа по цена од 100 евра  и наеднаш едниот канал  почнал да шушка . Нормално сервис е поскап од самото платено за засилувачот  и автоматски добиваш  убава празна кутија  . ;D

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Одг: Проблем со Technics SU-V670, ми треба помош.
« Reply #8 on 15.11.2012, Thursday, 22:09:33 (Edited 15.11.2012, Thursday, 22:17:07) »
Ова што е на сликата мислам дека не е SVI него е со 2SA1943/2SC5200 и тоа со по 6 на канал и не е баш лошо како што зборувате(реков ако зборувата за тоа од сликата).Инаку и јас имам со рикнат SVI2004A кој кошта околу 2500 денари.Е на тоа пишува нова АА класа....
Да го купам расипано ако го продаваат???
Инаку релето е 3 волти,јас ја имам целата плочка што лежи врз ладилникот,само треба да се бара.Инаку релејот сигурно не ти е расипан.Не ти уклучува бидејки имаш дефект кај излезите.И би ти препорачал да не го работиш ако немаш големо искуство со засилувачи,една грешка би те чинело многу.Инаку ако може да ти помогнам пиши што точно не работи...........
Дарко

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Грешка си ddd исстиот е со интегралец нема излези 2сц5200 , не дека е невозможно да се поправа но звукот е стварно канта , така да не вреди . зборувам од искуство.

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Да,да овој е со SVI3205 извинете сега ја погледнав шемата.Тогаш е лесен за поправка...........
Дарко

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
To je idejno vrlo lose koncipiran uredjaj sa nizom traljavih resenja pojedinih sklopova. Najveca vrednost mu je u dobroj kutiji i mozda trafou pa treba eventualno razmisliti da se unutra polako upakuje neka mnogo bolja elektronika.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Да доцо ама како што спомнав погоре трафото е со 2x43 волти неизменична по кондензаторите ќе добиеш 2x63 ако не се лажам што му доаѓа околу 170 вати по канал на 8 ома односно 340 вати РМС  а трафото е  450 вати . така да без премотување на помала волтажа тешко дека ќе може да се искористи  ако добро се сеќавам и жицата  со која што беше мотан е  со мал дијаметар мислам околу  2 ампери а тоа за добар засилувач е малку значиможеби и ќе нема место да се премота.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
така да без премотување на помала волтажа тешко дека ќе може да се искористи  ако добро се сеќавам и жицата  со која што беше мотан е  со мал дијаметар мислам околу  2 ампери а тоа за добар засилувач е малку значиможеби и ќе нема место да се премота.

Може само да се одмота, а за тоа и не мора да се расклопува целосно трафото ;). Ќе добиеш помала моќност, ама па таа е цената за да не мора да се премотува трафото :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Pa nece biti da je za oko 2 ampera "izotop" jer 2x43V daje 86V pomnozeno sa 2 ampera bice dosta manje od  450W. Verovatno je ipak za neku vecu struju.
Cak i bez diranja trafoa moze da uradi recimo moj dizajn SIGMA koji je bas za takav napon napajanja i da ima tako vrhunsko pojacalo da ga ukljuci uz bilo koji Kenwood, Marantz, Sansui, JVC i da se ne postidi. Samo ce trebati vise elektrolita. Naravno, na NET-u ima jos mnogo dobrih sema koje bi tu lepo "legle".
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!