Author Topic: Како да вградам влез на авто-радио Sony CDX-L350  (Read 6910 times)

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
Како да вградам влез на авто-радио Sony CDX-L350
« Opened on 16.09.2013, Monday, 19:20:35 (Edited 16.09.2013, Monday, 21:36:16) »
Радио за кола sony cdx-l350 дали ќе може да му се стави влез да може од тел ели од компијутер да си пуштам песни дали е изводливо во домашни услови да се направи тоа, потоа планирам истото да го приклучам на напојување од ком.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Ако добро сум те разбрал, тогаш според мене и според шематскиот приказ на задниот дел од радиото се гледа дека немаш AUDIO IN !

Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
Одг: Како да вградам влез на авто-радио Sony CDX-L350
« Reply #2 on 16.09.2013, Monday, 22:20:42 (Edited 17.09.2013, Tuesday, 01:43:32) »
Епа тој аудио ин (AUX) да го изведам јас некако со лемење на жици ели што знам таму

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Еве шеми избери која верзија е радиото па погледај дали е можно без големи перипетии !

Code: [Select]
http://elektrotanya.com/?q=showresult&what=Sony%20CDX%20L350&kategoria=&kat2=all
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Јас мислам дека треба на некој постручен да му ја отстапиш таа работа.Мислам дека е малку прекомплицирано за тебе.

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
Еве шеми избери која верзија е радиото па погледај дали е можно без големи перипетии !

Code: [Select]
http://elektrotanya.com/?q=showresult&what=Sony%20CDX%20L350&kategoria=&kat2=all
Слабо се разбирам кај ќе треба да се приклучат тие зички некој од вас од форумов ако знае како е можно да се изведе нека кажува

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Како да вградам влез на авто-радио Sony CDX-L350
« Reply #6 on 17.09.2013, Tuesday, 01:55:09 (Edited 17.09.2013, Tuesday, 02:09:26) »
Јас мислам дека треба на некој постручен да му ја отстапиш таа работа.Мислам дека е малку прекомплицирано за тебе.

И јас исто мислам, ама ајде, ќе пробам.

Прво прашање. Дали самото радио има опција да се избере и друг audio input освен CD (без разлика што нема Aux), односно кои се опциите за аудио влезови на самото радио (може да се менува само меѓу радио и CD или има и некоја друга додатна опција софтверот)?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако добро видов ,нема ниту влез,ниту преклопник или можност за бирање надворешен in. Значи.објасни му каде да буричка(леми) жички,макар што јас не му препорачувам тоа да го работи ,бидејќи сигурно сам не ќе може да го изработи

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Имав поврзано на авторадио џекче за мобилен, имаше и тема некаде низ форумов, едноставно ако сакаш само од лаптоп или од моб. да пушташ, отвори го радиото види на интегралните влезот кај им е , на влезот сигурно има кондензатор и/или отпорник врзи го, муте-то спој го/ одспојго и то е то... Вака ќе немаш други функции од радиото, моето беше со касети затоа ја одстранив касетата и фм приемникот(на моб имаш приемник секако.. )

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Како да вградам влез на авто-радио Sony CDX-L350
« Reply #9 on 17.09.2013, Tuesday, 14:15:07 (Edited 17.09.2013, Tuesday, 16:34:16) »
Ако е радиото со касетофон, ова е наједноставно решение, ги има на пазар за околу 150ден., можеш да уклучиш мобилен, MP3 плеер итн. на него...

People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
Имав поврзано на авторадио џекче за мобилен, имаше и тема некаде низ форумов, едноставно ако сакаш само од лаптоп или од моб. да пушташ, отвори го радиото види на интегралните влезот кај им е , на влезот сигурно има кондензатор и/или отпорник врзи го, муте-то спој го/ одспојго и то е то... Вака ќе немаш други функции од радиото, моето беше со касети затоа ја одстранив касетата и фм приемникот(на моб имаш приемник секако.. )
колку 3 влеза треба да има лев десен и жица за минус како да ги најдам на интегралното отприлика

Offline DimitarMK

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Одг: Како да вградам влез на авто-радио Sony CDX-L350
« Reply #11 on 17.09.2013, Tuesday, 15:52:21 (Edited 17.09.2013, Tuesday, 15:57:18) »
Во близина на флетот од CD player-от, на плочата треба да се обележани левиот и десниот канал, таму треба да ги поврзеш жиците за AUX-от. Барај LCH, RCH, LOUT, ROUT и слично. Доколку не се обележани разгледај ја шемата, треба да ги најдеш. Доколку CD player-от функционира само доколку имаш CD внатре, тогаш режеш едно Audio CD со 74 минути тишина, го ставаш внатре во CD player-от, и си пушташ музика од AUX-от.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Како да вградам влез на авто-радио Sony CDX-L350
« Reply #12 on 17.09.2013, Tuesday, 16:44:04 (Edited 17.09.2013, Tuesday, 16:46:23) »
Во близина на флетот од CD player-от, на плочата треба да се обележани левиот и десниот канал, таму треба да ги поврзеш жиците за AUX-от. Барај LCH, RCH, LOUT, ROUT и слично. Доколку не се обележани разгледај ја шемата, треба да ги најдеш. Доколку CD player-от функционира само доколку имаш CD внатре, тогаш режеш едно Audio CD со 74 минути тишина, го ставаш внатре во CD player-от, и си пушташ музика од AUX-от.

Најдов каде е на шемата, туку тоа што го прашав погоре (ако воопшто го прочита dare532 ::)) го прашав со цел случајно производителот да не има неког "bug" направено во софтверот. За електронска тонска контрола се користи TDA7402, кое има три стерео влеза, а искористени се само два (за радио и за CD), па прашањето ми беше случајно да не направил „грешка“ производителот и по некоја случајност да не има начин да се активира и третиот стерео влез. Инаку, софтверот сигурно може да се подеси да го активира и третиот влез, но тоа бара програматор/debugger за MN101C49, читање на софтверот од контролерот, па адекватен debugger кој го симулира микроконтролерот, па зезанции низ кодот... едноставно многу работа... на крајот нема да се исплати.

Поентата ми беше, без преголеми преправки, да може да ја има и CD функцијата и Aux функцијата, а не само едната или другата или да мора со дополнителен преклопник да префрлува меѓу двете.

Ако немаш таква оппција во софтверот на авто-радиото, пиши, да знам да ти објаснам што каде да прекинеш или евентуално (како што пиша DimitarMK), само да долемиш на некое место само три жички и да си снимиш едно CD со 80 минути тишина и да го ставиш на repeat.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Види што интегртално е, побарај распоред на пиновите (Datasheet) и према тоа ќе се ориентираш точно.

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
Одг: Како да вградам влез на авто-радио Sony CDX-L350
« Reply #14 on 17.09.2013, Tuesday, 19:12:21 (Edited 17.09.2013, Tuesday, 19:20:42) »
Најдов каде е на шемата, туку тоа што го прашав погоре (ако воопшто го прочита dare532 ::)) го прашав со цел случајно производителот да не има неког "bug" направено во софтверот. За електронска тонска контрола се користи TDA7402, кое има три стерео влеза, а искористени се само два (за радио и за CD), па прашањето ми беше случајно да не направил „грешка“ производителот и по некоја случајност да не има начин да се активира и третиот стерео влез. Инаку, софтверот сигурно може да се подеси да го активира и третиот влез, но тоа бара програматор/debugger за MN101C49, читање на софтверот од контролерот, па адекватен debugger кој го симулира микроконтролерот, па зезанции низ кодот... едноставно многу работа... на крајот нема да се исплати.

Поентата ми беше, без преголеми преправки, да може да ја има и CD функцијата и Aux функцијата, а не само едната или другата или да мора со дополнителен преклопник да префрлува меѓу двете.

Ако немаш таква оппција во софтверот на авто-радиото, пиши, да знам да ти објаснам што каде да прекинеш или евентуално (како што пиша DimitarMK), само да долемиш на некое место само три жички и да си снимиш едно CD со 80 минути тишина и да го ставиш на repeat.

Нема таква опција бираш или радио или цд на радио кога бирас има фм и уште две други таму фреквенции ај види сега ти сто ќе може да се направи