Author Topic: Ми треба ел. шема и помош за сервисирање на авто касетофон Alpine 7514M  (Read 1422 times)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Најдов некое вакво касетофонче па ми треба ел. шема за истото.  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Само сервисна/електрична шема ти треба или ти треба и помош при сервисирање?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
И помош добро би ми дошла  :)

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Па кажи што проблем имаш, или треба да погаѓаме  ;D
Жан

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Радиото не се уклучува  ;D Е сега јас приметив дека една диода е пробиена (испукана е на 2 дела) и дека помеѓу + и - има краток спој.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Најверојатно радиото е уклучено обратно на напојување, заменети плус и маса. Во таков случај најчесто прегорува излезот. Замени ја диодата и извади го излезното интегрално коло, па пробај да го уклучиш радиото. Ако се уклучи, ќе му ставиш и нов излез и би требало да работи.
Жан

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако е заштитната диода некаја смени самонеа,без вадење на излезното ИК.Омски провери колкава е  вредноста меѓу  +/- и  ако не е под  100 оми вклучи го правилно на 12V преку осигурувач  и можеби ке работи веднаш.Ако го гориосигурачот тогаш менувај излез.

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Вака сега, пред мене веќе некој го чепкал радиото имасе нешто многу лошо лемено јас тоа се го средив ама видов и дека излезното ИК исто било прелемувано или можеби менувано. Кога ги средив сите лоши лемови радиото се уклучи но ниедна диода за осветлуванје не работеше ниту пак осветлувањето за дисплејот. На излез исто така не дава ништо а излезното ИК загрева.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Е,ова е веке друга ситуација! И пак кенапоменам : овакви работи треба уште во првиотпост да ги кажеш да не погодуваме  без веза .Или побарај шема па оди по неа или  во канта! Направи си сметка дали се исплати даго правиш.

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Касетофонот не ми е за во кола, онака сакав да го поправам колку толку да работи. Ако е отидено ИК, а до неговиот влез доаѓа сигнал, дали може тој сигнал директно да го поврзам на друго појачало? Колку толку да сиври, за во гаража  ;D

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Ако е отидено ИК, а до неговиот влез доаѓа сигнал, дали може тој сигнал директно да го поврзам на друго појачало?
Може
Жан

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Касетофонот не ми е за во кола, онака сакав да го поправам колку толку да работи. Ако е отидено ИК, а до неговиот влез доаѓа сигнал, дали може тој сигнал директно да го поврзам на друго појачало? Колку толку да сиври, за во гаража  ;D

Ако е расчепкано се и е пробиено ИК ,можно е и нешто друго да е изгорено.Во секој случај пробај,ама сепак  кантата нека биде до тебе ;D

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Одг: Ми треба ел. шема и помош за сервисирање
« Reply #12 on 17.07.2013, Wednesday, 01:45:04 (Edited 19.07.2013, Friday, 02:23:30) »
Под работната маса е кантата батка  :P

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."