Author Topic: Помош за сервис на активен woofer Quadro HT-500 - излез. тр. 2SA1943 и 2SC5200  (Read 4209 times)

Offline borce

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Помош за сервис на активен woofer Quadro HT-500 - излез. тр. 2SA1943 и 2SC5200
« Opened on 11.06.2013, Tuesday, 23:22:25 (Edited 12.06.2013, Wednesday, 20:53:12) »
Има ли можеби некој од форумов ел. шема.Инаку напојувањето е во ред излезните тр. се во ред и сите др. транзистори се во ред. а на звучник се слуша звук ( брум ) исто како да е прегорен излезот, брумот не може да се намали се појавува со самото вклучување,ако има некој некое сознание или можеби сл. или ист проблем нека сподели искуство.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quadro се римува со Мадро, ама се седи Мадро за да не се носи Модро !  Шала  :)
Оваа Quadro сигурно има и презиме освен име, илити модел и тип !
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Бараш помош за сервисирање или само шема бараш?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline borce

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Имам таков woofer се расипа барам и помош за да го поправам. а и шема заради подобра прегледност при поправката,секаква помош е добредојдена

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ОК, сменето е името на темата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Колку се измерените напони на краевите ( + и - ) од конденазаторите  C801, C802, C803, C804.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Одг: Помош за сервис на активен woofer Quadro HT-500 - излез. тр. 2SA1943 и 2SC5200
« Reply #7 on 12.06.2013, Wednesday, 21:36:46 (Edited 12.06.2013, Wednesday, 21:43:13) »
Смени му ги 2N5401 тој стои помеѓу 2та побудни големи транзистори и 3 Комада 2N5551 тие се: првиот кај хладњакот што е залепен со бела паста тој е 2N5551  а вторите 2 се  кај побудните транзистори што личат на BD243 I 244-големите таму имаш по еден 2N5551 како драјвери смени ги и нив и пали вози.Ако пак бучи имаш 2 отпорника по 68 ома едниот од нив ако има сменето вредност повеке околу 70 и некој -ом истиот дефект го прави. ако пак прави има 2 зенерки тие се на почетокот на плочата мислам беја 22 иили 24 волти смени ги и нив.тоа е веке ептен ако не го бива.Јас сум гаранциски сервис за нив.

Offline borce

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Dimce фала за исцрпното објаснување утре кога ќе се вратам од работа ќе видам што ќе направам 

поздрав и секое добро

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Тука сме да си помогнеме еден на друг такви вуфери веке нема тие беа закон.Имам ми се мота една картица у гаража сосе предпојачало ако заглавиш ке видам од неја точно под кои броеви беа на плочата транзисторите.

Offline borce

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Да така е тоа е суштината на живеењето да си помагаме и споделуваме искуства.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ја има на fanzo во експерт секцијата, ама мора да си член на експерт секцијата за да можеш да ја симнеш.

Quote
Sema i service manual se nalazi u EXPERT dio i nije za javno prikazivanje
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline klepovgoran

  • Нов член
  • *
  • Posts: 1
Некој да ми каже сервис во Скопје или број од некој што ги поправа?
Горан 072224119

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Ја има на fanzo во експерт секцијата, ама мора да си член на експерт секцијата за да можеш да ја симнеш.

Quote
Sema i service manual se nalazi u EXPERT dio i nije za javno prikazivanje
А тоа значи треба да платиш  ;)
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е