Author Topic: Помош за DJ миксета US Blaster USB 7002  (Read 731 times)

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Помош за DJ миксета US Blaster USB 7002
« Opened on 13.06.2013, Thursday, 18:02:26 (Edited 13.06.2013, Thursday, 20:24:06) »
Миксетава ја добив како поклон, ако ја поправам за мене. Ко ја добив имаше брум на двата канали (лев и десен) ми рече некоја маса откачена е среди ја и за тебе. Целата миксета работи со операциски засилувачи 4558. Ги менував местата 1 по 1 и од расипани DVD ивадив неколку парчиња. Брумот на десен master излез се исчисти, додека на лев скроз изгуби сигнал. Да не се замарам со менување на места, 4558 и NE5532 можат да се користат како замени, нарачав 50парчиња NE5532. Ги заменив сите, на master излез десен има свук со мал брум, лев нема...на record излез има и лев и десен канал сигнал. Ја склопив цела миксета, сега само брум има, ништо друго.

Дајте совет од што друго може да биде...немам живци за ова веќе.

Освен 4558 има само 1 различен 8 пински интеграл, тоа е некое еепром коло. Ставрно незнам каква улога има зш нема ефекти миксетава. Можно е нешто да е од ова? :D

master output сакам да добијам...ако некој има нешто, фала! :)


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за DJ миксета US Blaster USB 7002
« Reply #1 on 13.06.2013, Thursday, 20:38:36 (Edited 13.06.2013, Thursday, 20:40:45) »
Знам дека ова често го спомнувам во последно време (не е намерно ;D, едноставно такви беа кваровите во последниве неколку теми), но јас уште во старт би користел сигнал трасер. Не знам зошто воопшто си ги менувал сите интегрирани кола, немало потреба, само пари си фрлил. Најверојатно биле неисправни само едно или две... а може и ниедно, можеби проблемот е нешто сосема трето. Сега, можно е ти да си направил додатен проблем со прелемувањето и да треба и тој да го отклониш.

Совет за во иднина. Не е мајстор оној кој ќе смени се и ќе рече „го направив“. Тоа се фрлени пари за џабе. Ем муштеријата ќе го чини поскапо, ем тебе повеќе време ќе ти одзеде. И на крајот, како во конкретниов случај, можно е и повторно да не го направиш. Ова е оправдано, но во многу мал дел од случаите, да не речам, скоро никогаш.

Се анализира начинот на кој реагира уредот, и врз база на тоа, се донесува одлука во која „насока“ треба да се „движи“ испитувањето на уредот и кои инструменти и испитни средства да се користат. Со сигнал трасер, најверојатно ќе си го решел проблемот за едно попладне.

Е сега, сликај и post-ирај слики, да видиме тој EEPROM-от за што е одговорен... ако воопшто е EEPROM, не гледам некои дигитални функции на самиот миксер, така да, можно е и да не е EEPROM. А ако е EEPROM, мора да има некаков CPU во миксеров. EEPROM-от сам по себе не може да врши работа, му треба некоја компонента која ќе овозможи запишување и читање од него. Обични операциски засилувачи немаат таква функција.

Уште еден совет. Гледам се „бафташ“ со аудио опрема. Зар немаш сигнал трасер? Јас ни оддалеку толку многу не се занимавам со аудио опрема (порано малку повеќе, сега поретко), па имам направено сигнал трасер и верувај, во случаи како овој кој го опиша (а и некои слични), најмногу помага токму ова уредче. Често, не сум морал да користам и ниеден друг инструмент, освен него. Затоа, направи си еден, верувај, проблемите од овој тип ќе ги решаваш многу побрзо и многу поевтино.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Помош за DJ миксета US Blaster USB 7002
« Reply #2 on 13.06.2013, Thursday, 23:14:44 (Edited 14.06.2013, Friday, 15:10:40) »
Зш сум будала...ми даваше еден човек осцилоскоп и трејсер...
„на напрај ја, одма ќе најш...ќе ми го вратиш утре заутре“
-нее бе, за шо ми е ќе се снајдам.

и така кога си кретен, ќе си останеш.  >:(

Интегрираните кола ме коштаа по некој 5-6 денари парче, па немав многу време да се замарам поедноставно е. При менувањето на местата (првиот пат) на постоечките кола можно е нешто да оштетив, не сум сигурен ама во брзање ништо чудно. :/

Вториот пат при менувањето на сите операциски 100000% нема грешка (и оштетување) при лемењето бидејќи не ги лемев јас, туку 1 другарче што лемење процесори, силиконски заштитени и слично му е секојдневие, онака :D

Тоа колото ништо чудно да не е еепром а за слика тешко да ќе можам за брзо. Ама прилично сум сигурен дека контролира нешто. ;)

П.С. Паметно ова...трејсер ќе гледам што побрзо да си направам...а да, почнав од многу мал по стапки на тато, последни 3-4 години активно посебно аудиотехникава беше “поттик“. :)

Споено мислење: 14.06.2013, Friday, 15:10:40
Уште еден совет. Гледам се „бафташ“ со аудио опрема. Зар немаш сигнал трасер? Јас ни оддалеку толку многу не се занимавам со аудио опрема (порано малку повеќе, сега поретко), па имам направено сигнал трасер и верувај, во случаи како овој кој го опиша (а и некои слични), најмногу помага токму ова уредче. Често, не сум морал да користам и ниеден друг инструмент, освен него. Затоа, направи си еден, верувај, проблемите од овој тип ќе ги решаваш многу побрзо и многу поевтино.

и да, ќе мојт да добијам линк од трејсерот твој да не лутам по форумиве? O:)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па не е баш македонски -трејсер.Подобро би било -трасер - да се трасира со него нешто,пат магистрала... ;D Eве ти една едноставна шема за трасер/ињектор комбинирано,а се прилагодува со едноставен преклопник.Во првиот случај инјектира сигнал со тонска фреквенција кој се следистепен по степен во НФ уредите,а во вториот случај се приклучува мал пиезо звучник,паралелно врзан со 10Котпорник преку кој се следи патот на некој НФ сигнал од влезот па се до излезот.

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
фала :)