Author Topic: Шема за правење сараунд декодер 5.1  (Read 1197 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Пред некое време двајца колеги од Форумов се интересираа за правење декодер за 5.1 сараунд.
Ова шема е добиена во размена со некои колеги ,па доколку некој сака да ја направи еве како изгледа.Се друго е едноставно освен оние MN... кола ,не знам дали кај нас ги има. Изглед на плочка нема,па ако некој има или ја направи нека ја стави на Форумов.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Ова не е прав 5.1 декодер, само ја доцни мешавината од лев и десен канал на задните звучници, а центарот е прост збир од лев и десен. Не е Batka крив за тоа, да не ме сфати погрешно.  :D
Според мене не се исплати да се прави кобајаги сараунд декодер,али како кој сака.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Немам коментар  ::)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
каде можам да ги најдам овие МН колата?Ги има ли во Македонија? И колку омски звучници да користам?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не знам дали и каде во Македонија ги има.Ако некој знае нека пише.По овој декодер следат неколку НФ излезни појачивачи : за предни,задни ,центар ,ако сакаш и за сабвуфер...Значи ова е само дел од еден поголем проект.Функционира,значи за аматери е добар иако некои се сомничави,но тоа е и идеата на декодерот - да го закасни сигналот.МN.. колата се всушност и за таа намена.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Шема за правење сараунд декодер 5.1
« Reply #5 on 01.06.2011, Wednesday, 15:41:40 (Edited 01.06.2011, Wednesday, 16:12:26) »
И колку омски звучници да користам?
Каккви сакаш, али ако звучникот е 4 омски онда и појачалото мора ја издржи таа омажа на максимум снага.

Споено мислење: 01.06.2011, Wednesday, 16:12:26
Функционира,значи за аматери е добар иако некои се сомничави,но тоа е и идеата на декодерот - да го закасни сигналот.МN.. колата се всушност и за таа намена.
Уопште не сумњам дека функционира али тоа не е она правото, сум слушнал таков сличен декодер,еден го имаше направено. Не ја гледам поентата да се прави трошак за 5 појачала и 5 звучника и на крај да не добиеш прав сараунд звук. Повише се испалти да се купи расипан сараунд рисивер со прегорени појачала а исправен 5.1 декодер па тек онда вреди да се прават 5 појачала и 5 звучника.

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Апсолутно е така маки , ова е добра шема за проба но поверодостојна е твојата варијанта односно со прав декодер иде и уживањето во сараунд, овој декодер ќе симулира сараунд налик на прологик декодер.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
значи,како што разбрав најскап и недостапен дел е овој МNxxxx(тие двата).Тие служат за доцнење на сигналот,така?

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
значи,како што разбрав најскап и недостапен дел е овој МNxxxx(тие двата).Тие служат за доцнење на сигналот,така?
MN3004 го касни сигналот, на интернет цеанта  е 15 долари али тешко се наоѓа, све што видов количина е нула.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Шема за правење сараунд декодер 5.1
« Reply #9 on 02.06.2011, Thursday, 20:35:56 (Edited 02.06.2011, Thursday, 20:39:35) »
значи,како што разбрав најскап и недостапен дел е овој МNxxxx(тие двата).Тие служат за доцнење на сигналот,така?
MN3004 го касни сигналот, на интернет цеанта  е 15 долари али тешко се наоѓа, све што видов количина е нула.

Знае некој колкаво доцнење всушност внесува овој MN3004, и каков му принципот на работа (bucket brigade или некој друг принцип на работа има)?

Споено мислење: [time]02 Јуни 2011, 19:39:13[/time]
Аааааааа, сега видов, врши 10 битна D/A и A/D конверзија, што е делаку од Hi-Fi стандард (потребни е барем 16 битна резолуција на сигналот за да може да се смета за Hi-Fi). Јас не би правел surround декодер со ова коло.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."