Author Topic: Предпојачувач за слушалки во А класа  (Read 1147 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
А-класа е А-класа и кај слушалките.Еден интересен уред кој е направен и работи ,ама сепак би додал и некој мои видувања.Имено,излезот е решен со еден пар PNP/NPN 2N2907/2N2222.За жал немавме 2907 па ставивме ВС 177.Сепак отпорот 39 0ми се покажа критичен и имавме мака да го стабилизираме (температурно) транзисторот.Дури со смена на диодите во базата на транзисторот и зголемување на отпорникот од 39 на 47 оми,го доведовме во ред.Јачината е задоволителна ,само треба добро филтриран напон на напојување 12 В.Добро работи и на 9 В.

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Дали треба да се промени отпорникот од 39Ω на 47Ω доколку има транзистор 2N2907?
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не треба промена тогаш.Инаку ова е подобро решение од она во ЕМИТЕР.

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Не треба промена тогаш.Инаку ова е подобро решение од она во ЕМИТЕР.

Пстои едно Марфиево правило: Изработи слушај па потоа коментирај! ;) ;D >:(
Позззз
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Помини некогаш кај мене да слушнеш,ако треба и на отворено - Бабуна 26-27-28 мај 42 часа во живо!

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
mnogu si Delija da davas komentari na tugi misli daj objasnuvanje za tvojot zasiluvac zosto e ista fotografijata kako od Emiter,cekame
Z33MK

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Помини некогаш кај мене да слушнеш,ако треба и на отворено - Бабуна 26-27-28 мај 42 часа во живо!

Денеска е најлесно да се красиш со туѓи перја!!!??
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Помини некогаш кај мене да слушнеш,ако треба и на отворено - Бабуна 26-27-28 мај 42 часа во живо!

Денеска е најлесно да се красиш со туѓи перја!!!??


Абе Делија,многу си брате самобендисан.Не почнале звучни кутии да се прават од тебе па натаму! Во животот имаш 2-3 пара кутии и едно предпојачало ( што само го поттураш) можеби направено и мислиш дека се знаеш?? Тие детски болести одамна сме ги минале.Јас не се *красам со туѓи перја* ами професионално го работам тоа што ти можеби го сонуваш! Опремата која сум ја собрал не е резултат на постојано наметнување* да бидам во центар на внимание*,ами  начин на работа и правење пари.Впрочем јас имам екипа од 5-6 луге со кои работам и таму нема простор за красење,ами само - работа!