Author Topic: ФМ предаватели  (Read 4506 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
ФМ предаватели
« Opened on 17.10.2013, Thursday, 23:53:54 »
Еве две шеми за кои верувам ке има интерес 8) Едноставни се,поедноставни не може да бидат! ;D
Првата е со неизбежниот NE 555 и за него пишува :За  интегралните  кола 555 нема граници.Овој FM предавател со ИЦ 555 е дизајниран како стабилен  multivibrator. Но , се користи за да се поврзете со Пиезоелектрични елемент, наместо на кондензатор. Пиезоелектричниот елемент генерира напон и е поврзан со антенска жица 30 инчи за пренос на сигналот.Само зборувајте во пиезо елементот  и можете да го слушате звукот на ФМ радио. Сепак,дометот е многу краток.

Втората шема е со едно специјално ИК и не ме прашувајте,не сум го пробал,не знам цена,само го ставам како новитет!! Кој сака да бара и истражува нека каже цена и каде може да се најде.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: ФМ предаватели
« Reply #1 on 18.10.2013, Friday, 17:04:38 »
Таа со VMR6512 е супер, само кај нас го нема тоа IC.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: ФМ предаватели
« Reply #2 on 18.10.2013, Friday, 18:37:37 »
Го има на DealExtreme за 12.7 долари заедно со цел DIY Module ;).

Code: [Select]
http://dx.com/p/vmr6512-hi-fi-fm-transmitter-diy-module-44121
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: ФМ предаватели
« Reply #3 on 19.10.2013, Saturday, 19:00:06 »
Добра цена ! ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: ФМ предаватели
« Reply #4 on 19.10.2013, Saturday, 22:25:55 »
Па мислам дека не е прескапо ;). Ако е во прашање цел кит, како што е пишано, не е прескапо ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

TeslaBt

  • Guest
Одг: ФМ предаватели
« Reply #5 on 13.11.2013, Wednesday, 16:12:51 »
Ете една шема за фм предавател на 9 волти.Ја најдов на интернет и сеуште ја немам направено.И да ми кажи некој дали можи да се клај тример во шемата за нагодување на фреквенција.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: ФМ предаватели
« Reply #6 on 13.11.2013, Wednesday, 16:23:33 »
Шемата ја нема!???? 8)

TeslaBt

  • Guest
Одг: ФМ предаватели
« Reply #7 on 13.11.2013, Wednesday, 16:36:26 »
;D Заборајв шема да клам

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: ФМ предаватели
« Reply #8 on 13.11.2013, Wednesday, 16:47:00 »
Ова шема е мал милион пати ставана и дискутирана на Форумов.Стави нешто пооригинално.Ова и Даниел го работеше,пред некое времево еден пост.

TeslaBt

  • Guest
Одг: ФМ предаватели
« Reply #9 on 13.11.2013, Wednesday, 16:52:59 »
Абе Батка јас сум почетник и сакам да ја направам оваа шема ама незнам каде да ставам потенциометар.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: ФМ предаватели
« Reply #10 on 13.11.2013, Wednesday, 17:16:25 »
Не знам зошто потенциометар би ставил,ама ако сакаш да ја намалиш сензитивноста на микрофонот оди на втората слика и стави тример (или потенциометар ) сериски како е прикажано на сликата ,после микрофонот,нека не биде поголем од 5 К.Еве и една сосема коректна шема и мислам дека е подобра од она што си ја ставил.

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: ФМ предаватели
« Reply #11 on 13.11.2013, Wednesday, 19:22:37 »
Абе Батка јас сум почетник и сакам да ја направам оваа шема ама незнам каде да ставам потенциометар.

Ама апсолутно нема потреба да ставаш потенциометар. Можда мислиш на тример кондензатор ама за оваа шема не ти треба. Ќе треба со кратење или додавање на намотки да ја местиш фреквенцијата.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: ФМ предаватели
« Reply #12 on 14.11.2013, Thursday, 12:02:37 »
 Незнам што ќе ти е потенциометар кога нема потенциометар во шемава само отпорникот треба да е во тие маргини заради осетливоста на микрофонот.Инаку како што ти кажа ивица можеш дури да ја направиш и без тример кондензаторот бубицава.Поубаво направи си ја шемата од батка по едноставна е и плус е со транзистор кој е високофреквентен.Овие буби не се нешто стабилни бидејќи се со еден транзистор но бидејќи имаат малку елементи секој со нив почнува нека ти е со среќа почетокот во ВФ техникава.Но пази не проработуваат од прва секогаш тоест најчесто се е до калемот како ти е направен.Ајде пишини што си направил баш ме интересира ;D ;D.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

TeslaBt

  • Guest
Одг: ФМ предаватели
« Reply #13 on 14.11.2013, Thursday, 12:44:44 »
Ненам време сега да го направам сабота ке го правам. Јас згершив ми треба со тример шема.Дајте ако можи.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: ФМ предаватели
« Reply #14 on 14.11.2013, Thursday, 13:51:17 »
На мојава шема С3 стави го тимер и врти! 8)