Author Topic: Циркулар за сечење на плочки  (Read 11919 times)

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Од вишок снага глава не боли, само од мањак, употреби го ако нема друго ;D

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Епа зато ајде некоја идеја, да се искористи моќноста рационално, и како да го монтирам роторот со циркуларот?? со каиш ?
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Епа зато ајде некоја идеја, да се искористи моќноста рационално, и како да го монтирам роторот со циркуларот?? со каиш ?

Каиш... можеби, но ребраст, за да не се случи да шлајфува каишот ;). Иако редуктор би била најдобра опција, но тешки се за изведба редукторите во домашни услови. Колкав број на вртежи има моторот?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
моторот ти е премногу јак за ваква намена :)
направи убава стабилна рамка од железо со држачи за моторот, стави негде на горната плоча (како работна маса да личи) стави футер (или како се вика веќе тоа држачот за дисковите за сечење) со тоа што на него да можеш по потреба да ставаш и останати такви ножеби (да се менуваат лесно) и би можел да си направиш многу добра работна маса
не мора да е ребраст каишот, убаво ќе го растегнеш ама измеѓу моторот и тоа футерот, не многу ни престегнат да е, пошто ако заглави негде да може да проврти, оти така јас изгорев еден мотор :), заглави не можеше да врти моторот и счади :P
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Одг: Циркулар за сечење на плочки
« Reply #34 on 04.03.2012, Sunday, 22:41:49 (Edited 04.03.2012, Sunday, 23:02:46) »
Епа зато ајде некоја идеја, да се искористи моќноста рационално, и како да го монтирам роторот со циркуларот?? со каиш ?

 Колкав број на вртежи има моторот?


 Ќе видам утре номинални големини. Видов напон од 220-290, Струја 2,2 А, и утре ќе видам вртежите.
моторот ти е премногу јак за ваква намена :)
направи убава стабилна рамка од железо со држачи за моторот, стави негде на горната плоча (како работна маса да личи) стави футер (или како се вика веќе тоа држачот за дисковите за сечење) со тоа што на него да можеш по потреба да ставаш и останати такви ножеби (да се менуваат лесно) и би можел да си направиш многу добра работна маса
не мора да е ребраст каишот, убаво ќе го растегнеш ама измеѓу моторот и тоа футерот, не многу ни престегнат да е, пошто ако заглави негде да може да проврти, оти така јас изгорев еден мотор :), заглави не можеше да врти моторот и счади :P

Ќе можи Девил, да нацрташ на паинт како мислиш да изгледа. Вака не те сватив  :) Фала однапред
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Еве како би требало да изгледа се тоа
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
А шо е то абрихтер?
А пилата ќе ја сликам утре, оти малку ми е чудна.
И од каде ќе се менват тие пилите (или ножевите да се менват). Мислам дека ме сваќаш шо те прашвам  :)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
абрихтер е кога имаш некоја не рамна штица и сакаш да ја израмниш ќе ја поминеш преку тоа :)
ќе ти сликам да видиш како изгледа циркуларот кој го имам и ќе ти стане се јасно на што мислам :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
абрихтер е кога имаш некоја не рамна штица и сакаш да ја израмниш ќе ја поминеш преку тоа :)
ќе ти сликам да видиш како изгледа циркуларот кој го имам и ќе ти стане се јасно на што мислам :)

Нешто како електричен струг ќе му дојде, така?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
да де, ама ова ќе е поставено на работна маса за полесно да може да работи, и со промена на кајшот ќе може да го вклучува или тоа или пилата :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
абрихтер е кога имаш некоја не рамна штица и сакаш да ја израмниш ќе ја поминеш преку тоа :)
ќе ти сликам да видиш како изгледа циркуларот кој го имам и ќе ти стане се јасно на што мислам :)

Ко ќе си послободен, не ми е итно, сеа пролетва ќе го прам ова. Сеа за сеа само прибирам идеи, и да ја напрам та работната маса.
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
прво сега...јас имам комбинирка (абрихтер и циркулар и којзнае што друго има) и моторот е 1.3kW и ми се има случувано едвај некоја даска да ја израмнам со абрихтерот со малце отапени ножеви. така да би ти препорачал да ставиш само циркулар некој за сечење на плочки. тоа да многу се 500W за плочки сечење само, ама ако ти е и утеха ке можеш и некое дрвце да пресечеш. за пренос на вртежите користи каиш дека како што кажа ѓаволот, ако запне циркуларот да проврти моторот за да не цркне. и ако немаш некое искуство со машинство и такви работи би ти препорачал да не чепкаш такви работи дека може беља да се направи. можеш многу пари да дадеш за џабе или недај боже да се повредиш ти или некој друг...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
прво сега...јас имам комбинирка (абрихтер и циркулар и којзнае што друго има) и моторот е 1.3kW и ми се има случувано едвај некоја даска да ја израмнам со абрихтерот со малце отапени ножеви. така да би ти препорачал да ставиш само циркулар некој за сечење на плочки. тоа да многу се 500W за плочки сечење само, ама ако ти е и утеха ке можеш и некое дрвце да пресечеш. за пренос на вртежите користи каиш дека како што кажа ѓаволот, ако запне циркуларот да проврти моторот за да не цркне. и ако немаш некое искуство со машинство и такви работи би ти препорачал да не чепкаш такви работи дека може беља да се направи. можеш многу пари да дадеш за џабе или недај боже да се повредиш ти или некој друг...

Абе не е толку сложено, а е корисно. И башка ги имам деловите, џабе нека не фаќат место, да ги искористам. Барем ќе можам да го користам рационално. Само та пилата незнам дали ќе одгвовара, и запците дали се добри во смисла помали поголеми, наблиску, по надалеку...
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ако го правиш би ти предложил само со циркулар да го правиш, дека нема да има доволно сила и за абрихтер.
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
500W не е доволно ни за некој поозбилен циркулар, освен за сечење тенки парчиња, над 16мм иверица тешко дека ќе сече, а и тоа е прашање. За циркулар освен снага треба и поголем број обртаи.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio