Author Topic: Косилка за трева со мотор од машина за перење  (Read 31876 times)

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
сосема јасно и логично ама еве јас имам машинка и никако неможам да го подесам доле дрвото да гребе од сите страни подеднакво и врз целата површина на садот т.е како шо врте перката на некои места не фаќа доволно а на некои дури притиска на садот и мн гребе..решение???

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па не си ја направил перката прилагодлива како треба! Има на нет , повеќе решенија со подесување должина спрема садот и  агол спрема дадените облини на садот ( дното).Наједноставно е да се направи една летва со жлеб по кој клизат лево и десно перки( за големина на садот ,со по два * лептира со кој се подесува аголот на перката.Се прави проба и се подесува перката спрема тавата.Нема промашување!!  :D :D

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Машината ми ја правеше мајстор ама мајсторот се вади дека лонецот не е прав шо нема шанси пошо го заменивме и купивме нов и од око се глеа дека е рамен... ја барав на нет и неможе да најдам никакво решение може да ми даеш некој линк? фала однапред!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Eве решение.на трите цртежи отприлика се гледа како се движи аголот.Црвениот круг е лептирот, косата црта е жлебот,а круговите се отвори за да истекува ајварот низ лопатката.Полесно здравје.

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
ќе пробам вака фала мн!

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Косилка за трева со мотор од машина за перење
« Reply #80 on 11.12.2013, Wednesday, 14:28:10 (Edited 11.12.2013, Wednesday, 14:32:31) »
Чекај што ќе мешаш колку што сватив за ајвар ти е или и други некои работи ќе мешаш.Кажете што ќе мешате.Види пробај со  тоа што ти го даде батка,многу паметно решение.Пробај така и известине што си направил. ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш