Author Topic: Модифициран инкџет (inkjet) принтер за дирекно печатење на плочки  (Read 5472 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а и тоа моторче што ти е со ластиче поврзано зашто е ???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
step motor  најверојарно за движење или ан плочката или на главата... Според мене.
Патем како што забележав има и дополнителна електроника што си ја рпавел самиот, нели треба посебна програма за контрола на истата ...?
Импресивна изведба.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
не не, тоа моторче му е поврзано со осовина од друг мотор со гумичка, и тоа е поврзано на некоја електроника...па затоа се чудам зашто му е...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
малото моторче работи како генератор и заедно со плочката до него служат како детектор на движење на осовината и тоа кога се движи осовината на лево електрониката дава континуиран сигнал на еден излез , кога се движи на десно континуиран сигнал на друг излез, а кога мирува оската и на двата излеза има 0.
ова може да се реши и механички па би отпаднал малиот мотор и целата електроника после него но мене вака ми беше полесно.Овие излези понатаму се користат за погонување на H-bridge за пумпата и за тригерирање на електрониката за стартот на штампање и ослободување на кочницата на подвижната плоча

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
скици и нацрти немам бидејки е се правено онака во лет, т.е. имам нешто по кое сум се водел јас и се однесува на мојава конструкција така да незнам колку ќе помогне на некој кога би работел со други материјали или што би се рекло кој како ќе се снајде со делови, а и затоа што дизајнот може да се менува во зависност од потребите на тој што би се решил да го направи ова. Замислата ми беше сликите како идеа и ако некој ме праша да објаснам нешто околу конструкцијата па секој да работи со она што има, да реши некој проблем или сосема на различен начин да го изведе принтерот, па сите ќе имаме повеќе можни решенија.  Како и да е ако има интерес ќе се фатам за работа и ќе направам скици водени од мојата конструкција заедно со некои подобрувања на пр. лагерите на осовината (страшно многу време ми одзема ) :) а она што се однесува на електрониката да планирам да ставам шеми и да појаснам како уствари све работи

Не е лошо се ова да се направи како скица и да има шема ;). Не ради друго принтерот е евтин и може да се најде кај нас, на net имам гледно други преправки, ама се или на постари модели кои веќе не се продаваат, или на модели кои не може да се купат кај нас, па дури и да поставил некој скици и нацрти како ја направил преправката, не може да с енајде принтерот кај нас :S. Така да, не е лошо ако можеш да го направиш тоа ;). Никој до нас не се брза, сите ,до некаде барем, имаме разработено една или друга постапка за изработка на плочки ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline aleksandar94

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 74
  • Gender: Male
Секоја чест ти можеш да отвориш штампара со ова комотно, само дали се исплати т.е. дали троши многу мастило?

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue

Offline Tehnik

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2