Author Topic: Бакарна жица  (Read 5262 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Бакарна жица
« Reply #30 on 07.12.2010, Tuesday, 20:12:43 »
да!Така е,ама од каде ми е познато тоа Геге?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Бакарна жица
« Reply #31 on 08.12.2010, Wednesday, 16:52:34 »
да!Така е,ама од каде ми е познато тоа Геге?

Една населба е тоа после Влае, натака, накај Ѓорче, ама не идеш право него вртиш десно (ако идеш од центар накај Ѓорче), мислам дека 22-ка идеше до таму (или во близина на Геге), ама не ме земајте за збор :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Бакарна жица
« Reply #32 on 09.12.2010, Thursday, 02:31:38 »
да!Така е,ама од каде ми е познато тоа Геге?

Една населба е тоа после Влае, натака, накај Ѓорче, ама не идеш право него вртиш десно (ако идеш од центар накај Ѓорче), мислам дека 22-ка идеше до таму (или во близина на Геге), ама не ме земајте за збор :S.

да, 22ка поминува низ геге, или Даме Груев (така мислам дека се викаше) и таму има одпад...тој што го имам покажано...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline stefan1984

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 116
Одг: Бакарна жица
« Reply #33 on 11.12.2010, Saturday, 07:42:10 »
Има ли некој некоја идеја за изработка на ракавици и влошки за во кондури со греачи ? Бакарнава жица може да се искористи

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Бакарна жица
« Reply #34 on 11.12.2010, Saturday, 12:59:47 »
Има ли некој некоја идеја за изработка на ракавици и влошки за во кондури со греачи ? Бакарнава жица може да се искористи
Зш да не :D.Него од кај ќе ти иде напајањето?Треба акумулатор да носиш у ранец со тебе ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline stefan1984

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 116
Одг: Бакарна жица
« Reply #35 on 16.06.2011, Thursday, 12:42:13 »
Па за на мотор/точак ми е за зимно време

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: Бакарна жица
« Reply #36 on 16.06.2011, Thursday, 14:46:13 »
Сум чул дека има алпинистички термо чорапи на батерии но не сум сигурен каде ги ставаат батериите.
 ;D

Offline stefan1984

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 116
Одг: Бакарна жица
« Reply #37 on 17.06.2011, Friday, 15:04:03 »
Има на батерии од мобилен , има цела опрема ја врзувас за акумулатор од мотор само што се скапи

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: Бакарна жица
« Reply #38 on 17.06.2011, Friday, 15:20:55 »
Каде може да најдам одприлика бакарна жица 5 мм, како за ајвата тоа шилото

Offline aleksandar

  • Нов член
  • *
  • Posts: 16
Одг: Бакарна жица
« Reply #39 on 28.07.2011, Thursday, 16:56:33 »
иверка имаш во Хибо,а може да бараш и во стовариште некое(има кај нашето школо,полно има стоваришта)!А ти кажам од Народна најдов бакар со дијаметар од 0,01 до 0,06 и од 0,2 и 0,3!
Можеш ли да ми обележиш на google earth кај има такво стовариште околу нашето школо? :) :D

Здраво. Каде е тоа Народна? Не сум од Ск, па ако може малку подетално објаснување :)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Одг: Бакарна жица
« Reply #40 on 06.11.2013, Wednesday, 00:36:43 »
Здраво, дали има некој овде информиран која цена оди бакарната жица да се купи, значи зборам за лакирана жица, за премотување на дно трафо? Доколку знае нека пише дали ја рачунаат по килограм или по метар. И место каде може да се најде.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Бакарна жица
« Reply #41 on 06.11.2013, Wednesday, 01:50:54 »
Здраво, дали има некој овде информиран која цена оди бакарната жица да се купи, значи зборам за лакирана жица, за премотување на дно трафо? Доколку знае нека пише дали ја рачунаат по килограм или по метар. И место каде може да се најде.
прочитај прва страна, втор коментар од оваа тема :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Одг: Бакарна жица
« Reply #42 on 10.11.2013, Sunday, 13:33:04 »
Имам околу 30 метри жица лакирана со пречник од 1.3 милиметри, доколку има заинтересиран нека пише, 200 еднари целата.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Бакарна жица
« Reply #43 on 10.11.2013, Sunday, 14:58:20 »
Хахаха ,отвори си нов пост во *Продавам*,овде се води друга дискусија.Пред тоа и ти купуваше,а сега дури и продаваш...

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Одг: Бакарна жица
« Reply #44 on 10.11.2013, Sunday, 16:40:09 »
Хахаха ,отвори си нов пост во *Продавам*,овде се води друга дискусија.Пред тоа и ти купуваше,а сега дури и продаваш...

Ќе продаваш кога си купул одвишок, тоа е  :)