Author Topic: Купувам spindle motor за cd changer!!!  (Read 969 times)

Offline gerce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 164
  • Gender: Male
Купувам spindle motor за cd changer!!!
« Opened on 09.01.2016, Saturday, 22:23:23 »
Здраво,потребно ми е spindle моторче за cd changer.Моторчето е со димензии ширина 24,4mm и висина 9mm.
Code: [Select]
http://www.aliexpress.com/item/2PCS-RC300-FT-08800-6000RPM-DC-1-5-9V-Micro-Motor-for-CD-Player/32218732015.html?spm=2114.031010208.3.1.jG4Auv&ws_ab_test=searchweb201556_3,searchweb201644_5_10001_10002_10005_10006_10003_10004_62,searchweb201560_6,searchweb1451318400_6150 еве вакво нешто.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Од она што успеав да видам, вакви мотори има во скоро секој стар оптички уред од PC (CD/DVD-ROM/RW).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Едно време имаше такви мотори нови со различни должини на осовината во Алфа електроник ама тоа беше одамна, не знам дали имаат уште.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline gerce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 164
  • Gender: Male
Моторите што се во двд и цд читачите се претежно степ мотори,а оние што се за отварање на вратичката се подолги(12mm).

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па и овој од сликата што е од aliexpress е долг 12mm.



Проблем ли е должината?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline gerce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 164
  • Gender: Male
Горе на почетокот ги спомнав димензиите,сликата ја дадов како илустрација.Инаку да проблем ми е должината мене ми треба од 9mm.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако е подолг (повисок) од 9mm, пречи на некој останат дел?

Не верувам дека ќе најдеш адекватно моторче (баш какво што бараш), но исто така не верувам и дека баш во сите CD/DVD-ROM/RW имаат ставано баш исти мотори. Ако имаш на лагер барем неколку, расходај ги, види што имаат ставано во нив, не може баш сите да се со димензии 24mm x 12mm ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline gerce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 164
  • Gender: Male
Не го собира моторчето ако е 12мм.Инаку дома имам 2-3 cd rom-и сите се 12мм моторчиња.Баш пред пола година ми требаше исто моторче ама го најдов во едно цд радио за во кола,но само тоа ми е.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А да сликаш, да видиме каде е проблемот? Не верувам дека ќе најдеш уште едно такво моторче, затоа.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."