Author Topic: Проблем со оска од Kirby G4 (Generation 4)  (Read 3622 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Проблем со оска од Kirby G4 (Generation 4)
« Opened on 05.10.2010, Tuesday, 04:34:17 (Edited 05.10.2010, Tuesday, 04:37:32) »
Бидејќи немаме секција за механика, а оваа тематика е најблиска до механика, решив тука да го post-ирам проблемот. Како што може да се види од сликите, оската на тркалецето е скршена :S.

     

     

     

     

     

Нарачка на нова оска е околу 800 денари, а искрено не ми се дава таа сума за правосмукалка стара 18 години, па поради тоа решив да го решам проблемот сам ;).

Прво пробав да ја залепам оската со двокомпонентен лепак, ама тоа не успеа (пукна лепакот и оската пак се скрши), па прашав дали може вакво нешто да се вари/швајцува, ама ми рекоа дека станува збор за некоја легура која не може да се швајцува/вари, така да сега веќе не знам што да правам, веќе немам идеи :S.

Има некој идеја што би можел да правам со оскава ???, како да ја средам ???. Не се разбирам многу од варење/швајцување, па поради тоа не знам дали информацијата што ми ја дадоа е точна (дека не може да се вари/швајцува ова легура).

Благодарам однапред ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Земи фибер и малку резбари,тоа ти е најлесна опција.Фиберот нека биде од оние за електрични табли за осигурачи,ги има дебелина 1 см.Прво продупчи соодветни отвори,па потоа исечи и стругај!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Пробај со епокси лепак за железо ;) тоа е доста јак лепак и доста време ќе држи,го имаш во иат алати у аеродром,за цена незнам ама кога ќе проаѓам од таму ќе прашам. ;D ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
тој што си го прашувал за заварување знае да заварува и со што апарат заварува знаеш???ако е некоја алуминиумска легура сигурен сум дека со ТИГ постапка на заварување може да се завари...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline vrukiot

  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
Го имав истиот проблем и го решив така што земав од електрометал еден лепак за железо незнам точно како се вика но отиди со делот таму и ќе ти објаснат они се.Ако нема во електрометал во меркур има сигурно.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Не се мачи да го лепиш, кога тогаш пак ќе се скрши, него пошто е едноставна форма направи си ново, како што рече Батката од фибер, или ако најдеш некое парче дебела пластика, плексиглас, на крајот може и од дрво. Ако сепак се решиш за лепење, тогаш стегни го со некоја железна жица или сл. и остај ја така да биде појако.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ако може да се завари тоа му е најдобро решение...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
јас дома имам еден лепак го земав за 270 денари така да првин елементот го чистам со една течност па потоа со лепак нанесувам и по 5 часа не смее да мрдне!Поточно на местото каде што било распукано никогаш нема да се скине,само на некое друго место!! :o

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Земи фибер и малку резбари,тоа ти е најлесна опција.Фиберот нека биде од оние за електрични табли за осигурачи,ги има дебелина 1 см.Прво продупчи соодветни отвори,па потоа исечи и стругај!

А што е фибер? Кај може да се купи?

Пробај со епокси лепак за железо ;) тоа е доста јак лепак и доста време ќе држи,го имаш во иат алати у аеродром,за цена незнам ама кога ќе проаѓам од таму ќе прашам. ;D ;)

Има посебен лепак за железо? Не зум знаел, фала ;D. Ај ако можеш и за цената прашај ако случајно си во близина, да не „шпартам“ за џабе, не ради друго ако е 500 денари лепакот а 800 денари ми е нова оска, подобро да си купам нова оска :S, барем нова ќе биде, не е исто крпено и ново ;).

тој што си го прашувал за заварување знае да заварува и со што апарат заварува знаеш???ако е некоја алуминиумска легура сигурен сум дека со ТИГ постапка на заварување може да се завари...

Човекот си има негов апарат за швајцување (иако моментално не му е дома, така да не можевме да пробаме), за заварување прашал некој некој негов пријател и му рекол дека „ова чудо не се вари“ :S.

А инаку да, ми спомна дека ова е легура на алуминиум и олово (барем така ми кажа, не знам дали навистина е легура на алуминиум и олово, мада според тежината на самото делче личи дека има алуминиум во него).

А каква е таа ТИГ постапка на заварување (ако може некој подетално да објасни, лаик сум за вакви работи, потешко нешто од леткум немам држено ;D), може да се завари со неа ваква легура? Скапа е таа постапка? Колку би ме чинела?

Го имав истиот проблем и го решив така што земав од електрометал еден лепак за железо незнам точно како се вика но отиди со делот таму и ќе ти објаснат они се.Ако нема во електрометал во меркур има сигурно.

Си го имал истот проблем со Kirby оска или сличен проблем со слична легура?

Не се мачи да го лепиш, кога тогаш пак ќе се скрши, него пошто е едноставна форма направи си ново, како што рече Батката од фибер, или ако најдеш некое парче дебела пластика, плексиглас, на крајот може и од дрво. Ако сепак се решиш за лепење, тогаш стегни го со некоја железна жица или сл. и остај ја така да биде појако.

Па и мене тоа ми е страв, дека веќе еднаш го лепев со двокомпонентен и се скрши :S, сепак станува збор за потешка правосмукалка, тежи некаде околу 12, 13kg (вака од прилика, може малку помалку, малку повеќе, ама тука некаде е), така да оската треба да ја издржи таа тежина ;).

ако може да се завари тоа му е најдобро решение...

Па и јас тоа мислам, само не знам со која постапка... :S

јас дома имам еден лепак го земав за 270 денари така да првин елементот го чистам со една течност па потоа со лепак нанесувам и по 5 часа не смее да мрдне!Поточно на местото каде што било распукано никогаш нема да се скине,само на некое друго место!! :o

Не верувам дека ќе држи со било каков лепак бидејќи тркалцето е константно под удар :S, најголемиот дел од тежината на правосмукалката оди на него, а плус и така е дизјанирана првосмукалката да константно се дига тркалцето горе долу и спушта пак назад, и кога удира назад на земја, удира со целата тежина на правосмукалката :S, така да не верувам дека ќе помогне многу лепење. После лепењето со двокомпонентниот, правосмукалката не „истера“ ни 15 минути (се разбира почекав 24 часа да се исуши лепакот), после 15-тина минути употреба, пак се скрши оскичето :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Пробај со епокси лепак за железо ;) тоа е доста јак лепак и доста време ќе држи,го имаш во иат алати у аеродром,за цена незнам ама кога ќе проаѓам од таму ќе прашам. ;D ;)

Има посебен лепак за железо? Не зум знаел, фала ;D. Ај ако можеш и за цената прашај ако случајно си во близина, да не „шпартам“ за џабе, не ради друго ако е 500 денари лепакот а 800 денари ми е нова оска, подобро да си купам нова оска :S, барем нова ќе биде, не е исто крпено и ново ;).
Немај гајле ;)ако не денес утре ќе прашам пошто тој чоекот :Dшто работи таму некако тешко го наоѓам,негде се шуња цел ден и во некое чудно време отвара. ;D ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
ГигаВат! Фибер  ти е истата композитна пластика од која се прават печатените плочи,само е подебела и појака и не е прозирна.Обичо е темнокафена по боја и од неа се прават таблите за осигурачи .Го има на отпад фрлено сигурно, а бидејќи ти треба парче отприлика 6х4 см можеш да го извадиш и направиш од телото на некој поголем изгорен трафо.Измери отприлика колку е дебелината? Ми се гледа како 1 см. Ако ти испраќам наскоро меморија,ке гледам да ти пратам и фибер.
Инаку застојот со меморијата е во тоа што другаров ја продаде страта и купи сега нова кола.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ГигаВат! Фибер  ти е истата композитна пластика од која се прават печатените плочи,само е подебела и појака и не е прозирна.Обичо е темнокафена по боја и од неа се прават таблите за осигурачи .Го има на отпад фрлено сигурно, а бидејќи ти треба парче отприлика 6х4 см можеш да го извадиш и направиш од телото на некој поголем изгорен трафо.Измери отприлика колку е дебелината? Ми се гледа како 1 см. Ако ти испраќам наскоро меморија,ке гледам да ти пратам и фибер.
Инаку застојот со меморијата е во тоа што другаров ја продаде страта и купи сега нова кола.

Епа ако може нешто така да направиме, супер ;D. После само ќе треба да најдам некој кој има дрбонг или брусалица ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
со ТИГ заварување може да се заварува алуминиум, нерѓосувачки челик и такви некои материјали кои се потешки за заварување, иначе би те коштало негде 200-300 денари (ама не сум баш сигурен...) во хром има еден што заварува, па ако сакаш дојди накај ѓорче утре (дека утре сум слободен...) па ке му одиме и ке прашаме дали ке го биде или не....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Леле,дај ми точни димензии јас ке го направам на рака!! >:( :D ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
со ТИГ заварување може да се заварува алуминиум, нерѓосувачки челик и такви некои материјали кои се потешки за заварување, иначе би те коштало негде 200-300 денари (ама не сум баш сигурен...) во хром има еден што заварува, па ако сакаш дојди накај ѓорче утре (дека утре сум слободен...) па ке му одиме и ке прашаме дали ке го биде или не....

Ќе ти пишам PM кога ќе можам да одам, не е проблем, не еитна работата, поентата ми беше да си ги знам опциите кои ми се ;).

Леле,дај ми точни димензии јас ке го направам на рака!! >:( :D ;)

Не е проблем, сам ќе го направам ако треба, само достави ми го парчето Фибер ;).




На кој и начин да го средам проблемот, ќе пишам како е среден, а ќе има и слики, случајно некој да не има сличен проблем ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."