Author Topic: Трепкање на сијалица  (Read 2504 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Трепкање на сијалица
« Opened on 14.05.2014, Wednesday, 16:01:06 »
Вчера ги местев лустерите и нели сијалици ставив.. Е сега лустерот беше со 2 сијали. Одкако ги наместив приметив денка едната постојано светка на 10-тина секунди, инаку станува збор за штедливи сијалици.
На прекинувачот што е на ѕид се исклучува нулата, а фазата е постојано врзана(така е наместена инсталацијата уште пред 50 години.. ). Ме заинтересира оваа пјава, да не има некој идеа што може да биде?

Trolko

  • Guest
Одг: Трепкање на сијалица
« Reply #1 on 14.05.2014, Wednesday, 16:48:49 (Edited 14.05.2014, Wednesday, 17:40:29) »
Нова сијалица :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Трепкање на сијалица
« Reply #2 on 14.05.2014, Wednesday, 16:55:03 »
Вака трепка и кога е изгасен прекинувачот или само кога е пуштен? Користени се претхнодо сијалиците или нови се? Фасонките се нови или користени?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: Трепкање на сијалица
« Reply #3 on 14.05.2014, Wednesday, 20:30:55 »
Кога се е исклучено. Има два сериски прекинувачи, двата ако се исклучени- не трепка, а било кој и да е пуштен трепка.. нови се и сијалиците и фасонките.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: Трепкање на сијалица
« Reply #5 on 14.05.2014, Wednesday, 21:56:32 »
Нема тлеалка, а тешко дека би ај преправал сета инсталација, гад демет е ... чудно е што на 10 секунди (т.е.) во исти интервали трепка по малце... а другата паралелно ан неа не свети. Може фазата да ги полни р-ц елементите внатре и да сака да запали ?

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Трепкање на сијалица
« Reply #6 on 14.05.2014, Wednesday, 22:03:44 »
Не треба целата инсталација да ја преправаш. Сигурно има некоја дозна над прекидачот или незнам, на таванот... побарај, и само треба да ги замениш фазата и нулата.
Не ми се верува тоа прекинување да е направено во ѕид или некаде на недостапно место...
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Трепкање на сијалица
« Reply #7 on 14.05.2014, Wednesday, 23:47:04 »
така една сијалица трепкаше кога бевме на одмор...штедливи сијалици беа и баш само едната трепкаше. муабетот беше или нема ич да трепка или како жмигавец трепка...решивме проблемот со гасење на осигурачот од табла пред спиење :D и види пробај смени ги сијалиците една со друга и види дали пак истата сијалица ке трепка...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: Трепкање на сијалица
« Reply #8 on 15.05.2014, Thursday, 00:07:00 »
ами попара е цела инсталација.. пред 40 години е местена... ако ги менува ќе треба секаде да ги менува.. додуша може и само зад струјомерот жиците, ама ако орвара толку ќе треба и земјата и нулата да ги одваја(на маната)... мене повеќе ме интересира појавата, него решавање на проблемот, во ходник е така да никому не смета, а и не е нешто интензивно светкање...

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Трепкање на сијалица
« Reply #9 on 15.05.2014, Thursday, 13:58:01 »
мене ми се има истото случено, ивица.с ми помогна да го најдам проблемот. Целата инсталација ви е згрешена, фазата и нулата на прекинувачот ти е згрешена. Кај штедливите сијалици, има еден поголем  кондензатор ставено за да го регулира палењето, тој е ~4,7uF при 400V. Дури и кога е изгасната нулата, низ фазата тече некоја минимална струја која го полни тој кондензатор, а потоа наеднаш тој се празни низ флуоресцентната цевка. Види на фацонката со фазомер дали кажува фаза ;) Ако има, треба да смениш жица на прекинувачот (секако, доколку ти смета... ;D) 95% сум сигурен дека тоа е проблемот ;) ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: Трепкање на сијалица
« Reply #10 on 15.05.2014, Thursday, 22:00:16 »
100% има фаза постојано.. И ај ан тоа сомневав али реков ај ако му се има десено на уште некој...

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Трепкање на сијалица
« Reply #11 on 15.05.2014, Thursday, 23:19:07 »
Quote from: bicikle
...100% има фаза постојано..
И како може да протекува струја ако има само фаза...лета преку воздух ! ...има многу влага !....нулата е заземјена преку водоводната инсталација а истата со бојлерот !...или има некој „ѓавол„ ...
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Трепкање на сијалица
« Reply #12 on 16.05.2014, Friday, 01:46:52 (Edited 16.05.2014, Friday, 01:49:19) »
Има електроника за стартување во тие сијалици, исто како неонките со електронски стартер. Можно е некое коло да се затвора преку греачите за загревање на гасот... или да се створува некоја индуктивна спрега преку осцилациите на фазата и таа да дава некој напон кој го става гасот во делумно проводна состојба... кој знае. Сепак, иако директно не се затвора колото, фазата е на релативно висок потенцијал во однос на се останато околу неа.

Не знам... не сум премногу навлезен во ова, не сум сигурен, ама имам чуено за слични сутации со CFL-ки при изгасен прекинувач, затоа и прашав дали ова се случува со изгасен прекинувач. Најверојатно и во оние ситуации за кои сум чул има сличен проблем со електричната инсталација, се прекунува нулата а не фазата.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: Трепкање на сијалица
« Reply #13 on 16.05.2014, Friday, 07:28:32 »
@Toma ако прочита погоре нулата и земјата се ми се споени.. НЕ е баш добра инсталацијата, ама ако ја правам за сијалиците треба цела да ја преправам. Што дека само фаза и нула за сијалиците ќе менам?
Е сега ако размислите малце подлабоко прекидачот е и кондензатор со многу мал капацитет-нели? па може да е доволо за на секои 10-тина секунди во кондензаторот да се набие доволно напон за да трепне сијалицата. Многу малце трепка. Затоа не ја сакам новава технологија.. Ја плаќаш сијалицата 200-300 денари и штедела.. Си платил 6 месеци струја за неа унапред. Башка што горат побрзо од класичните. Начесто кондензаторо тој што е на 400в 2-3 микро се подува и гори осигурачот. Ако имате отворено од овие штедлививе едната жица е всушност 0,1-1 омски отпорник и глуми осигурач..

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Трепкање на сијалица
« Reply #14 on 16.05.2014, Friday, 08:01:37 »
Всушност, прекинувачот што глуми кондензатор со многу низок капацитет, пропушта многу малку струја низ него, скоро неприметлива количина, но таа енергија се чува во тој 3-4 uF кондензаторот кој кога е наполнет, се празни низ цевката, а тоа е доволно да трепне сијалицата...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.