Author Topic: Сијалица 220v - 160w  (Read 5255 times)

Offline ISKRA ERO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
Одг: Сијалица 220v - 160w
« Reply #15 on 16.04.2013, Tuesday, 17:03:15 »
Можеби да , не е исправна , но чудно е тоа што го држи тој интервал од 3 минути светење и 2 минути пауза.
За оваа натриумовава, каде се продава , од колку вати и колку приближно пари кошта?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Сијалица 220v - 160w
« Reply #16 on 16.04.2013, Tuesday, 17:04:23 (Edited 16.04.2013, Tuesday, 19:56:55) »
Ако ставам друга пример обична со волфрамово влакно, или некоја млечна (сега што ги  ставаат по бандери наликуваат како спирали) ќе влијае ли теглата врз ламбата?

Тие се CFL-ки (во принцип, неонки со електронска пригушница) и трошат помалку струја во однос на обичните сијалици со жаречко влакно, а и во однос на живините. Да, ќе им пречи затворена тегла, значително ќе им се намали векот на траење, бидејќи имаат електронска пригушница со електронски компоненти (кондензатори, транзистори, диоди, отпорници...) и всушност, од целата конструкција на сијалицата, токму тие најмногу греат (ако ја допреш сијалцијата, само малку топла е, исто како и обична неонка), па затоа и имаат дупчиња за ладење на пластиката. Најдобро е ако ја оставиш да седи отворена. Исто така, животниот век и се продолжува и ако ја палиш и гасиш само еднаш во вечерта (редовно палење и гасење, на кратки временски интервали, на пример, на секои 5 минути, значително го намалува времето на живот на овие сијалици).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Сијалица 220v - 160w
« Reply #17 on 16.04.2013, Tuesday, 17:32:11 »
решението за без пари само треба секој пред да користи уред да го прочита упатството, а во овој случај проблемот е во аголот на поставеност на светилката а тоа е +- 30 степени од вертикална поставеност со грлото на светилката горе,а точно е тоа дека светилката е исправна а се гаси поради прегревање. ако се сомневате дека тоа е решението посетете ја страната на осрам и ќе видите како и каде се монтира.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Сијалица 220v - 160w
« Reply #18 on 16.04.2013, Tuesday, 20:18:43 (Edited 16.04.2013, Tuesday, 20:29:25) »
во овој случај проблемот е во аголот на поставеност на светилката а тоа е +- 30 степени од вертикална поставеност со грлото на светилката горе,а точно е тоа дека светилката е исправна а се гаси поради прегревање.
Обична живина сијалица работи у секоја положба,за оваја хибридна живина Zdravkovski е у право - правилна монтажа е вертикално +-30 степени,али тоа влијае само на работниот век,мислам не би требало да прави пали-гаси ако е монтирана под друг агол. Истата сијалица ISKRA ERO нека ја монтира вертикално,ако не била,па нека каже дали ќе свети непрекинато,баш ме интересира.

Ако ставам друга пример обична со волфрамово влакно, или некоја млечна (сега што ги  ставаат по бандери наликуваат како спирали) ќе влијае ли теглата врз ламбата?

Тие се CFL-ки (во принцип, неонки со електронска пригушница) и трошат помалку струја во однос на обичните сијалици со жаречко влакно, а и во однос на живините. Да, ќе им пречи затворена тегла, значително ќе им се намали векот на траење, бидејќи имаат електронска пригушница со електронски компоненти

Обична сијалица со волфрам може да се стави у затворена тегла,а CFL ќе се прегрее ако нема добра вентилација теглата,не знам дали таа тегла ептен затавара.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Сијалица 220v - 160w
« Reply #19 on 16.04.2013, Tuesday, 20:23:39 »
Обична сијалица со волфрам може да се стави у затворена тегла,а CFL ќе се прегрее ако нема добра вентилација теглата,не знам дали таа тегла ептен затавара.

Да де, и јас тоа го викам. Не дека нема да работи, ќе работи и во затворена тегла, ама ако нема вентилација, ќе и се намали векот на траење поради прегревање на компонентите.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline mkfe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 151
Одг: Сијалица 220v - 160w
« Reply #20 on 17.04.2013, Wednesday, 15:01:20 »
Почитувани,

Според datasheet-от (види прикачен file, ако добро се разбравме за ознаките на сјалицата), ова е мешана сјалица, живина со вжарено влакно, за која не треба пригушница (ја рекламираат како ефтина замена на сјалица со вжарено влакно).

Не се користи за внатрешни/домашни простории. Најмногу се користи за отворени/надворешни осветлувања. Ретко се користи за осветлување во хали...

На овај линк, некој го снимил вжареното влакно:

Гибридная лампа Hybrid lamp OSRAM HWL(MBFT) 160W 225V 10-04-2012_090546.mpg

Поздрав,
mkfe.

Поинаку ја нарекуваат Self-Balast. Не се користи надворешна пригушница за ограничување на струјата, туку се користи внатрешно вжарено влакно - затоа е "комбинирана". Поради одсуството на надворешната пригушница ја сметаат помалку ефикасна во однос на живина сјалица со пригушница.

Code: [Select]
http://en.wikipedia.org/wiki/Mercury-vapor_lamp#Self-ballasted_.28SB.29_lamps
Self-ballasted (SB) lamps
There are mercury vapor lamps with a filament inside connected in series with the arc tube that functions as an electrical ballast. This is the only kind of mercury vapor lamp that should be connected directly to the mains without an external ballast. These lamps have only the same or slightly higher efficiency than incandescent lamps of similar size, but have a longer life. They give light immediately on startup, but usually needs a few minutes to restrike if power has been interrupted. Because of the light emitted by the filament, they have slightly better color rendering properties than mercury vapor lamps. The color temperature is higher than incandescent lamps.


Тука исто има снимка на вжареното влакно во ваква живина сјалица. Се работи за прозирна живина сјалица со друг облик на надворешното стакло.
Clear Self-Ballasted Mercury Vapor Floodlight bulb- START UP

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Сијалица 220v - 160w
« Reply #21 on 17.04.2013, Wednesday, 17:38:16 »
mkfe, изгледа погрешен post имаш цитирано ;D. Си се цитирал самиот, а потоа нешто спомнуваш за Self-Ballasted светилки. Не видов нешто такво да се спомнува во цитираниот post ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ISKRA ERO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
Одг: Сијалица 220v - 160w
« Reply #22 on 17.04.2013, Wednesday, 19:43:14 »
Ја пробав како што пишавте, ја исправив со грлото нагоре и со приближно 25 - 30 степени, светеше 5 мин и не се изгасни, вероватно така работи, и неможам да ја користам за надворешно осветлување сега треба да ја преправам теглата нагоре и мислам дека нема да осветлува добро , ќе се губи светлината .

Offline mkfe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 151
Одг: Сијалица 220v - 160w
« Reply #23 on 17.04.2013, Wednesday, 19:56:33 »
mkfe, изгледа погрешен post имаш цитирано ;D. Си се цитирал самиот, а потоа нешто спомнуваш за Self-Ballasted светилки. Не видов нешто такво да се спомнува во цитираниот post ;D.

Да, свесно, себеси се надополнував.
Истата "комбинирана" живина сјалица, како поинаку ја викаат.... Self-Balast .... само дополнително појаснување.

P.S.
Целиот линк на wikipedia се однесува општо за живина сјалица. Овај тип "Self-Balast" е варијанта, и има под-линк со тој наслов.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Сијалица 220v - 160w
« Reply #24 on 17.04.2013, Wednesday, 20:06:07 »
Quote
Ја пробав како што пишавте, ја исправив со грлото нагоре и со приближно 25 - 30 степени, светеше 5 мин и не се изгасни, вероватно така работи
не веројатно туку сегурно тоа е решението истиот проблем им се јавува и со гратското осветлување како што наведовте само таму друг е проблемот набавиле иљадници несоодветни светилки од политички погодна фирма и сега мора да ги трошат иако не се за тој тип на кандалабри соодветни.

Offline ISKRA ERO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
Одг: Сијалица 220v - 160w
« Reply #25 on 17.04.2013, Wednesday, 20:26:33 »
Наликуваат на мигавци, кога не знаат  хахах

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Сијалица 220v - 160w
« Reply #26 on 17.04.2013, Wednesday, 22:05:25 »
Да, свесно, себеси се надополнував.
Истата "комбинирана" живина сјалица, како поинаку ја викаат.... Self-Balast .... само дополнително појаснување.

А, ОК, штом ти била тоа целта ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline mkfe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 151
Одг: Сијалица 220v - 160w
« Reply #27 on 18.04.2013, Thursday, 08:29:34 »
Quote
Ја пробав како што пишавте, ја исправив со грлото нагоре и со приближно 25 - 30 степени, светеше 5 мин и не се изгасни, вероватно така работи
не веројатно туку сегурно тоа е решението истиот проблем им се јавува и со гратското осветлување како што наведовте само таму друг е проблемот набавиле иљадници несоодветни светилки од политички погодна фирма и сега мора да ги трошат иако не се за тој тип на кандалабри соодветни.

Јас само да прашам попрецизно....за да ми биде појасно.

Се кажува "вертикално", и можеби се вели "нагоре".

Бидејќи под вертикално, се подразбира:
   a.) стаклената круша горе, а фасонката долу;
   b.) фасонката горе, а стаклената круша долу;

Во кои од случаевите ќе работи? Како што сватив, под а.) работи.
Дали ќе работи и под b.) ?

Offline ISKRA ERO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
Одг: Сијалица 220v - 160w
« Reply #28 on 18.04.2013, Thursday, 12:20:50 »
решението за без пари само треба секој пред да користи уред да го прочита упатството, а во овој случај проблемот е во аголот на поставеност на светилката а тоа е +- 30 степени од вертикална поставеност со грлото на светилката горе,а точно е тоа дека светилката е исправна а се гаси поради прегревање. ако се сомневате дека тоа е решението посетете ја страната на осрам и ќе видите како и каде се монтира.


Јас го сватив, со грлото нагоре и +, - 30 степени да работи правилно и пробав работеше , а за твоето прашање под b) не знам дали ќе работи, односно на твоето прашање ќе одговорам под a).

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Сијалица 220v - 160w
« Reply #29 on 18.04.2013, Thursday, 12:51:06 »
Ја пробав како што пишавте, ја исправив со грлото нагоре и со приближно 25 - 30 степени, светеше 5 мин и не се изгасни, вероватно така работи, и неможам да ја користам за надворешно осветлување сега треба да ја преправам теглата нагоре и мислам дека нема да осветлува добро , ќе се губи светлината .

Тогаш земи обична живина сијалица,таа работи у секоја положба.