Author Topic: Чудни звуци од електрични апарати. ПОМОШ!  (Read 1593 times)

Offline kiko_juve

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 50
Здраво,
Имам проблем со телевизорот Samsung CZ-21S43N Кога ќе го вклучам по некојси 5-6минути почнува да вади некој звуци (неподносливи за увото) и кога е телевизорот на MUTE. По некојси половина час се губи тој пискотлив звук и се нормализира... но тој половина час е неподносливо.
Истото ми се случува и на 2 неонки (од помалите 60цм) кога ќе ја уклучам истото се случува како и кај телевизорот и кога ќе ја потчукнам се губи тој звук но по некое време пак истото.(реагира на удар)

Ме интересира кој електронски елемент (кондензатор, транзистор....) може да произведува ваков пискотлив звук кој е неподнослив за човечкото уво?

Ви Благодарам однапред!

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
кај телевизорот овој звук се произведува од вн каскада каде што има осцилации со фрекфенција од околку 16к херзи што е граница на слушниот опсег кај лугето затоа е и неподносливо  ;) hope this helps.....
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Чудни звуци од електрични апарати. ПОМОШ!
« Reply #2 on 29.07.2013, Monday, 01:41:37 (Edited 29.07.2013, Monday, 02:45:52) »
Кај ТВ најчесто „пиштењето“ доаѓа од овие (и слични по облик и изведба индуктивитети) елементи а најмалку (многу ретко) од Високонапоскиот трансформатор!
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Во право е Toma, овие звуци најчесто доаѓаат од малку „разгодени“ трансформаторчиња или калеми. Сепак, провери да не случајно има некои суви кондензатори, бидејќи ако се суви, можно е, ако се дел од некое осцилаторно коло, да се има сменето фреквенцијата на осцилирање на осцилаторното коло, а кога ќе загреат малку, по некое време работа, да се враќа (до некаде) во „нормала“ оваа фреквенција, односно, надвор од чујниот опсег ;).

Неонките имаат електронско или класично палење?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Во некои случаи додека работев со тв на ваквите калемчина им ставав течна пластика одозгора или отстрана при што пиштењето на некои го снемуваше.пробај додека пишти тв со едно пластично цефче да ги допреш да видиш на кои калеми го менува пиштењето да дознаеш во кој калем е штурчето.поз.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline kiko_juve

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 50
Фала ви многу ќе проверам и ќе ви кажам што бил проблемот.

А неонките се со класично палење не се со стартер... поззз

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А неонките се со класично палење не се со стартер... поззз

Хмммм... чудно. Една од моите исто зуе, ама поради лошата пригушница (не е квалитетна) и не генерира високи фреквенции, туку го има она класично зуење на 50Hz.

Имаше некои шеми за подобрување на работата на неонки со класично палење. Повеќето имаа само еден високонапонски кондензатор од неколку uF додадено во шемата за палење на неонката. Не ми текнува каде се додаваше кондензаторот. Ако некој помни во која тема беа овие шеми, нека стави линк ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bore

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
  • Gender: Male
Од кога ќе го лоцираш кое калемче ти зуе најефикасно за решавање на проблемот е со ставање на супер лепак  ;)