Author Topic: Сијалица 220v - 160w  (Read 5256 times)

Offline mkfe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 151
Одг: Сијалица 220v - 160w
« Reply #30 on 18.04.2013, Thursday, 13:58:20 (Edited 18.04.2013, Thursday, 13:59:54) »
решението за без пари само треба секој пред да користи уред да го прочита упатството, а во овој случај проблемот е во аголот на поставеност на светилката а тоа е +- 30 степени од вертикална поставеност со грлото на светилката горе,а точно е тоа дека светилката е исправна а се гаси поради прегревање. ако се сомневате дека тоа е решението посетете ја страната на осрам и ќе видите како и каде се монтира.


Јас го сватив, со грлото нагоре и +, - 30 степени да работи правилно и пробав работеше , а за твоето прашање под b) не знам дали ќе работи, односно на твоето прашање ќе одговорам под a).

Малку зборуваме со различни термини. Мене (а мислам и на другите) пак не ми е јасно во која положва поставена свето без прекини.

Јас употребував термини стаклена "крушка" и метална "фасонка".

А Вие употребувате "грло", кое незнам дали се однеува на крушката или фасонката. По мое видување, грлото е потанкиот дел (стеснувањето) на стаклената крушка, односно грлото (мене ме асоцира) дека е на средина меѓу здебелениот дел - крушката и металниот дел - фасонката.

Бидејќи ме асоцира на средина на сјалицата, како средина неможам да закчучам што е горе (пишува грлото -> горе), повторно неможам да сватам дали Вас ви работи a.) или b.) ?

Дали ќе може со други зборови да ни кажете кој случај Вас ви работи без прекини?

   a.) стаклената круша горе, а металната фасонка од долу; фасонката е прицврстена од долу, а крушката стрчи на горе.

   b.) металната фасонката горе, а стаклената круша на долу; фасонката е врзана горе а крушката виси под неа на долу.

Извини вака....

(Според Вашиот коментар на губењето на светлина, Ве сватив дека се однесува на a.), односно дека бадијала свети на горе. )

Или пишете линк, каде е тоа напишано од OSRAM, да прочитаме.

Благодарам однапред.

Поздрав.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Сијалица 220v - 160w
« Reply #31 on 18.04.2013, Thursday, 15:22:01 »
Јас употребував термини стаклена "крушка" и метална "фасонка".

А Вие употребувате "грло", кое незнам дали се однеува на крушката или фасонката. По мое видување, грлото е потанкиот дел (стеснувањето) на стаклената крушка, односно грлото (мене ме асоцира) дека е на средина меѓу здебелениот дел - крушката и металниот дел - фасонката.

Грло се нарекува металниот дел од сијалицата (контактите). Затоа викаат „дајте ми сијалица со дебело грло“ за крушкастите, а за оние потенките (во форма на издолжено јајце, некако вака ќе му дојде ;D) викаат „дајте ми сијалица со тенко грло“ ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Сијалица 220v - 160w
« Reply #32 on 18.04.2013, Thursday, 15:42:40 »
Quote
Или пишете линк, каде е тоа напишано од OSRAM, да прочитаме.
еве ти го линкот сам да си прочиташ
Code: [Select]
http://www.osram.com/osram_com/products/lamps/high-intensity-discharge-lamps/mercury-mixed-light-lamps/hwl/index.jsp она за кое јас цело време зборувам ќе го најдеш во Technical data и оди подоле на Capabilities па Burning position каде ќе видиш дека стои hs30 што означува +- 30степени од вертикалната положба со навојот(металниот дел на светилката) горе а стаклото доле се надевам дека бев јасен ако не ќе се објаснуваме понатаму  :)

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Сијалица 220v - 160w
« Reply #33 on 18.04.2013, Thursday, 16:30:24 (Edited 18.04.2013, Thursday, 16:38:22) »
Според сликата и текстот во линкот подолу јас подразбирам дека сијалицата треба да работи во дел од сфера на 30° топка со 30° конусен облик во сите правци !


Code: [Select]
http://www.geappliances.com/email/lighting/specifier/2008_07/downloads/HIDBurnOrientation.pdf
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Сијалица 220v - 160w
« Reply #34 on 18.04.2013, Thursday, 17:25:33 »
може да работи и како на сликата и обратно но само во опсегот од 30 степени вертикално бидејќи ако се постави хоризонтално доаѓа до прегревање и гасење и по повторното ладење пак до светење и се така до бескрај или расипување ако сака да му работи или така или никако поинаку.

Offline MURO

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 152
Одг: Сијалица 220v - 160w
« Reply #35 on 18.04.2013, Thursday, 19:53:49 »
Во мојот случај се работеше за вертикално поставена скроз нова светилка при напон околу 220V. Не гасеше толку често но сепак гасеше. Дали е потребно посебно сијалично грло (некое со подобро ладење) ?

Offline mkfe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 151
Одг: Сијалица 220v - 160w
« Reply #36 on 18.04.2013, Thursday, 21:30:00 (Edited 19.04.2013, Friday, 06:16:22) »
Quote
Или пишете линк, каде е тоа напишано од OSRAM, да прочитаме.
еве ти го линкот сам да си прочиташ
Code: [Select]
http://www.osram.com/osram_com/products/lamps/high-intensity-discharge-lamps/mercury-mixed-light-lamps/hwl/index.jsp она за кое јас цело време зборувам ќе го најдеш во Technical data и оди подоле на Capabilities па Burning position каде ќе видиш дека стои hs30 што означува +- 30степени од вертикалната положба со навојот(металниот дел на светилката) горе а стаклото доле се надевам дека бев јасен ако не ќе се објаснуваме понатаму  :)

Почитувани Zdravkovski,

Ако можете да видите поназад, во мојот пост
   - Одговор #8 пратена : 2013-04-16, 11:33:07,
во кој имам дадено attach-мент "OSRAM HWL 160 W 225V E27.pdf",
и во него пишува за Burning position: hs30. Значи сум го прочитал тоа.

Ова пост е пред вашиот пост со објаснување за вертикална положба, грло, +/- 30 степени.

Искрено, незнаев што означува "hs30". И за да не барам насекаде по Интернет, најкултурно си прашав, што попрецизно означуваат поимите: вертикално, грло,.... употребени во постовите, односно hs30.

Затоа најпрецизно прашав дали треба на-горе, на-доле, или може и на-горе и на-доле.

Мене не ми треба да поставувам ваква светилка, и не морам ни да дознаам, ниту да прашам. Меѓутоа како мене што не ми се јасни некои постови напишани многу кратки, верувам дека и на други читатели му се нејасни. Затоа препрашав попрецизно.

Сега кога почнавме да се објаснувaме, приложувам неколку фотографии (види attach pic) кои сликовито ги објаснуваат овие ознаки за позициите на поставување на светилки. Ова што е прикажано сликовито на сликите,  јас се обидов да прашам со зборови што поточно означува (бидејќи не ми јасна ознаката hs30). h - hanging. s - standing.

Ево и Тома, веќе ги има најдено и културно постуваше една фотографија, а уствари прашував конкретно за тоа.

Инаку hs30 не е објаснета што означува, ниту во мојот datasheet кој го имам претходно испратено, ниту во Вашиот линк кој го испративте каде што требаше да читам, ама нели не сум прочитал.

P.S.

Сепак пишуваме/постуваме за техника. Да пишуваме колку што може попрецизно, и поопширно за да ни биде повеќе јасно на сите. За доброто на сите. Ако не е јасно/ опширно и прецизно напишано, може некој и поинаку (читај: погрешно) да го толкува/разбере.

Благодарам.

Поздрав,
mkfe.


Споено мислење: [time]18 Април 2013, 20:52:04[/time]
Јас употребував термини стаклена "крушка" и метална "фасонка".

А Вие употребувате "грло", кое незнам дали се однеува на крушката или фасонката. По мое видување, грлото е потанкиот дел (стеснувањето) на стаклената крушка, односно грлото (мене ме асоцира) дека е на средина меѓу здебелениот дел - крушката и металниот дел - фасонката.

Грло се нарекува металниот дел од сијалицата (контактите). Затоа викаат „дајте ми сијалица со дебело грло“ за крушкастите, а за оние потенките (во форма на издолжено јајце, некако вака ќе му дојде ;D) викаат „дајте ми сијалица со тенко грло“ ;).

Да, во право си, но тоа незнам колку е паметно да се употребува за светилка/сјалица.

Светилката нема уста, дупка, за да има "грло". Кај светилка неможеш да кажеш "грло". Можеш да употребиш термини: врат, глава, опаш, база, основа, метален дел, стаклен дел, .... но неможеш да употребиш термин - грло.

Под грло се подразбира устата (дупката) во фасонката во лустерот каде се заштрафува (влегува) светилката.

Е сега, ако фасонката треба да биде дебела или танка, таа мора да биде иста, и на светилката и на лустерот. Така, купуваме соодветна светилка за соодветна фасонка за лустер.

Светилка со врат Е27 влегува само во лустер/фасонка со грло Е27. Можеби од тука доаѓаат испреплетувањето, замените, и поистоветувањата на термините.



Споено мислење: [time]18 Април 2013, 21:02:23[/time]
Јас го сватив, со грлото нагоре и +, - 30 степени да работи правилно и пробав работеше , а за твоето прашање под b) не знам дали ќе работи, односно на твоето прашање ќе одговорам под a).

Значи точниот одговор на ознаката hs30, е дека може и нагоре и надоле (без разлика што означува на-горе или на-долу). Односно како одговор на моето прашање би било и под a.) и под b.) дека ќе работи.

Види како ти одговара повеќе, така поставија.




Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Сијалица 220v - 160w
« Reply #37 on 19.04.2013, Friday, 06:18:50 »
Светилката нема уста, дупка, за да има "грло". Кај светилка неможеш да кажеш "грло". Можеш да употребиш термини: врат, глава, опаш, база, основа, метален дел, стаклен дел, .... но неможеш да употребиш термин - грло.

Добро, да, се сложувам терминот е малку „несреќно“ избран. Ама па општо прифатен е насекаде. Во која продавница и да влезеш и да кажеш дека ти треба сијалица со тенко или дебело грло, секаде знаат за што зборуваш. А ако кажеш „дајте ми сијалица со дебел врат“, може и чудно да те погледнат ;D (иако, да се сложувам, врат место грло би бил поадекватен термин).

На крајот на краиштата, има изложено сијалици во излог, секогаш можеш да кажеш „е ваква ми треба, ама од 150W“, на пример ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ISKRA ERO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
Одг: Сијалица 220v - 160w
« Reply #38 on 19.04.2013, Friday, 09:52:31 »
mkfe, значи под a) на последното твое прашање.

Е сега малце да се расчистат некои работи кои се нејасни, *грло*- што значи?
Одговор: Прва мисла што иде е човечкото грло, значи вдлабнатина, дупка, шуплина како сакаш можеш да го замислиш, има еден отвор. Понатаки *грло* е оној дел кој ги има истите сличности, во случајов фасонката, па мислам дека и од тука иде името *грло*.
Значи со грлото нагоре јас го сватив грлото или отворот према нагоре или како што ти опиша со крушката нагоре и фасонката надоле.  Тоа дека сијалицата има грло, искрено не е така , само мора да речеш сијалица со танко грло, само затоа што влегува во грлото т.е фасонката.  Во почетокот на одговорите и мене не ми беше јасно, потоа само пробав, и пишав.

Offline MURO

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 152
Одг: Сијалица 220v - 160w
« Reply #39 on 19.04.2013, Friday, 10:21:11 »
Quote
Е сега малце да се расчистат некои работи кои се нејасни, *грло*- што значи?
Грло значи фасонка ништо друго. *Фасонка* е мајсторски израз за истата работа. Исто како што *шпијалтер* значи тврд-алуминиум или дур-алуминиум. Тоа мејсторите тепаат со изрази за да ислезат поважни. Имаме ние одлични Македонски замени за некои технички термини.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Сијалица 220v - 160w
« Reply #40 on 19.04.2013, Friday, 22:38:03 »
Да,имаме ,ама само за некој! Точно,ама за многу малку.И овој израз -грло- не е наш!!  Македонски израз за тој поим не постои!! Штета,мислам дека многу полесно прифаќаме *странцизми* отколку што создаваме наши.Гледајте ги само компјутерските изрази:да се смееш и плачеш истовремено.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Сијалица 220v - 160w
« Reply #41 on 19.04.2013, Friday, 22:47:30 »
Светилката нема уста, дупка, за да има "грло". Кај светилка неможеш да кажеш "грло". Можеш да употребиш термини: врат, глава, опаш, база, основа, метален дел, стаклен дел, .... но неможеш да употребиш термин - грло.

Добро, да, се сложувам терминот е малку „несреќно“ избран. Ама па општо прифатен е насекаде. Во која продавница и да влезеш и да кажеш дека ти треба сијалица со тенко или дебело грло, секаде знаат за што зборуваш. А ако кажеш „дајте ми сијалица со дебел врат“, може и чудно да те погледнат ;D (иако, да се сложувам, врат место грло би бил поадекватен термин).

На крајот на краиштата, има изложено сијалици во излог, секогаш можеш да кажеш „е ваква ми треба, ама од 150W“, на пример ;D.

Јас мислам дека уствари терминот „грло“ е правилен, само, на пример ние кога бараме сјалица ја скратуваме реченицата малку. Така да, правилно би било да речеме: „Дајте ми сјалица за фасонка со тесно грло“, со тоа што ние го скратуваме делот дека тесното грло уствари е на фасонката.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Сијалица 220v - 160w
« Reply #42 on 19.04.2013, Friday, 22:58:03 »
ДИГИТАЛЕН РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК со правопис

грло

мн. грла
Вид збор: Именка, среден род
1. Горниот дел од внатрешноста на вратот што се наоѓа помеѓу усната празнина и хранопроводникот.
Англиски: throat Албански: fyt, gushë
Употреба: Анатомија
Примери:
Ме боли грлото кога голтам.
2. глас
Англиски: voice Албански: fyt, mirret zëri
Употреба: Преносно значење
Примери:
Му зарипна грлото.
3. Тесен горен дел од шише.
Англиски: bottleneck Албански: grykë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Шишето беше полно до грлото.
Слично со: грлушник (м.)
4. Тесен дел на поток, река и сл.
Англиски: gorge Албански: ngushticë, grykë
Употреба: Географија
Примери:
Прескокнаа кај грлото на потокот.
Изрази
Викна колку што го држи грлото - викна на цел глас.
Му застана зборот (гласот) в грло - од преголема возбуда или страв не може да зборува.
Го стегна нешто во грлото - почувствува болка, тага, страв.
Стави нож нод грло - доведе некого во тешка ситуација.
Коска в грло - голема пречка.
До грло - сосема, целосно.
Тесно грло -место каде што доаѓа до застој во сообраќајот, во производството и др.
Изведенки
грлце ср.
мн. грлца
дем.

фасонка

мн. фасонки
Вид збор: Именка, женски род
Направа во која се поставува грлото на електрична сијалица.
Англиски: socket
Употреба: Технологија , Разговорно
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Сијалица 220v - 160w
« Reply #43 on 19.04.2013, Friday, 23:01:01 »
Терминот *грло* кај нас е одомаќинет како србизам.И Србите и Хрватите го имаат тој назив * грло*!  Значи не е автохтон-македонски.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Сијалица 220v - 160w
« Reply #44 on 20.04.2013, Saturday, 16:29:10 »
‘‘бричена или стрижена’’ веќе и не е важно битно решението на проблемот е во поставеноста на светилката и треба да ставиме крај на оваа дискусија без врска  >:(