Author Topic: Проблем со машина за перење алишта SEG WC0450B  (Read 3058 times)

Offline tefe_negro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Проблем со машина за перење алишта SEG WC0450B
« Opened on 04.02.2013, Monday, 19:30:39 (Edited 22.02.2013, Friday, 15:16:26) »
Не ми е најсилна страна ама ми треба помош што побргу. Машината е SEG изгорена беше електрониката набавив нова и ја монтирав. Проверив претходно се електромагнетниот вентил за вода,греачи,пресостат,прекинувач на вратичката се е ок и ја наместив електрониката. Проблемот сега е што на било која програма која ја вклучам машината се активира пумпата за исфрлување на вода и не се исклучува . Никакви други знаци не покажува. Ако има некој било каква сугестија или конкретен одговор слободно нека постира. Благодарам

Offline denis

  • Нов член
  • *
  • Posts: 15
Одг: Проблем со машина за перење алишта
« Reply #1 on 04.02.2013, Monday, 21:26:18 (Edited 04.02.2013, Monday, 21:37:36) »
Drugar probaj restartiraj ja elekotronikata i mislam deka ke bide ok togas.

Пишувај кирилица!

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
Дали ја остави машината подолго време да поработи и дали ќе исклучи сама пумпата. Друго пробај завртиго бирачот на последната програма најверојатно е само пумпата да работи или со комбинација на центрифуга, но како и да е пуштија од последната програма треба да работи пупата подолго време и да исклучи. Електрониката ја зема нова или е половна извадена од некоја машина:? Магнетната брава не е затоа што нема ни пумпата да работи и пробеври дали се заклучува вратата. Друго како провери дека електромагнетните вентили се добри?Мериги со унимер. Извадиго тенкото цревце од хидростатот и дувни на него можеби тој да е заглавен на високото ниво каде што пумпата нонстоп ќе работи, и провериго тој контакт од хидростатот да е во спој со некој од другите контакти на него.

Offline miki obod

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
најверојатно  некој конектор немаш поставено на плочката.

Offline tefe_negro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Одг: Проблем со машина за перење алишта
« Reply #4 on 05.02.2013, Tuesday, 02:35:36 (Edited 05.02.2013, Tuesday, 15:48:29) »
 се заклучува вратата и се отклучува,хидростатот го дував фунционира не  е заглавен пробував на сите програми во комбинација со центрифуга и ништо . Само пумптата за исфрланје на вода се вклучува и не се гаси. Електрониката е нова. А магнетните вентили имаат 3к оми отпор. Машината е SEG модел WC0450B

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline gerce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 164
  • Gender: Male
Да не е некое реле за пумпата отидено со залепени контакти или пак ако е триак да е пробиен????

Offline tefe_negro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
 Јас мислам оти е програмата . Пгораматорот е нов ама изгледот е малку поразличен од старата плочка. Не јавува никакви ерори мислам на трепкање на сијалички и такви работи кои се наведени во упатството . Единствено кога ја стартуваш било која програма се вклучува пумпата за исфрлање вода и континуирано работи без престан. Се пали лед диодата за старт на програмата и останува така.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Бидејќи не се разбирам од машини за перење, можеби ова прашање ќе звучи глупаво, но како се активира вентилот за вода, преку реле или преку триак? Во било која од двете ситуации, ако станува збор за микроконтролерска контрола, еден од пиновите на микроконтролерот се користи за давање на командата (сигналот) за активирање на релето/триакот. Дознај дали тој излез ја менува својата вредност ако се активира определена програма за перење, и ако се менува, дали ја држи таа вредност константа цело време (за времетраењето на програмата). Ако е ова точно, тогаш да, имаш проблем со софтверот во микроконтролерот. Ако можеш да најдеш EEPROM dump од софтверот, можеби и ќе може да се оправи машината за перење ;). Ако микроконтролерот не ја менува состојбата на пинот за контрола на релето/триакот при пуштање на определена програма, а вентилот сепак се пушта, најверојатно имаш проблем со околната електроника за контрола (оптокаплер, транзистор или комбинација од двете... се зависи од тоа како е изведено активирањето на вентилот/вентилите).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline tefe_negro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Машината е SEG WC0450B  и никаде нема никаква информација за неа   ::)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Добро де, тоа не значи дека не можеш да ја отвориш и да го провериш она што ти го пишав во претходниот post.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
А знаеш ли што беше изгорено на таа старата електроника, види пробај неа оспособија.

Offline fadil

  • Нов член
  • *
  • Posts: 1
Електронската табла од машината со модел SEG WC0450B ми се расипа, дали знаете каде можам да набавам нова?

Благодарам однапред.

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
ситепонови перални со електроника прво се активира пумпата па потоа почнува прима вода.
дали ги вадеше жиците од пресостатот: или провери дали ти се добро конектирани.
во најлоша комбинација овластен сервис.
Не е нешто ефтино за експерименти   ;D