Author Topic: „breadboard“ во куманово  (Read 2124 times)

Offline macstr1k3r

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 61
  • Gender: Male
„breadboard“ во куманово
« Opened on 14.09.2010, Tuesday, 02:49:56 »
Здраво би сакал да купам „breadboard“ но за жал не сум во можност да барам надвор од куманово, па знае ли некој каде може да се најде.?

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: „breadboard“ во куманово
« Reply #1 on 15.09.2010, Wednesday, 09:34:57 »
breadboard ти е експериментална плочка и има различни големини. Нарачај да ти пратат преку пошта, можеш на пример да нарачаш од Алфа електроник од Битола и другите продавници во Скопје кој праќаат преку пошта.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: „breadboard“ во куманово
« Reply #2 on 15.09.2010, Wednesday, 15:33:40 »
Ауууууу, тоа ли било, јас па чуди се „што е тоа breadboard“ ;D. А тоа да ти било protoboard, хахахаха ;D ;D ;D.

Па има во СК во Loging, ама се многу скапи, има во BT исто, за други продавници не сум прашал. Од Loging сигурно испорачуваат преку пошта, тоа од други имам чуено ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: „breadboard“ во куманово
« Reply #3 on 15.09.2010, Wednesday, 15:42:55 »
Имате во Гац електроник 220 ден е.Јас имам купено и супер е за тестирање. ;) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: „breadboard“ во куманово
« Reply #4 on 15.09.2010, Wednesday, 15:47:18 »
А колкави се, тиe protoboard-и во ГАЦ?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: „breadboard“ во куманово
« Reply #5 on 15.09.2010, Wednesday, 15:48:51 »
Должина 17цм и ширина 6,5цм ;) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: „breadboard“ во куманово
« Reply #6 on 15.09.2010, Wednesday, 15:54:18 »
Хмммм, не ми одговараат димензиите, моите се 11.5cm X 5cm, мада ќе отидам да прашам дали имаат како моите, дека јас имам два вакви купени од Loging, па сакам да ги спојам со уште два и да добијам четири заедно ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: „breadboard“ во куманово
« Reply #7 on 15.09.2010, Wednesday, 16:00:52 »
Да не се ''мачиш'' ;D да идеш до гац да ти кажам дека немаат само тие им се,имам и јас прашувано за други димензии ама немаат. :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: „breadboard“ во куманово
« Reply #8 on 15.09.2010, Wednesday, 16:38:11 »
Порано беа најефтини во електронинвест, логинг избегнувај ги пошто таму се изгор скапи, а во гац не сум прашал.
Иначе протоборд е супер работа, посебно ако работиш со микроконтролери, бидејќи тие шеми најчесто имаат малце делови и одма можеш да пробаш нешто дали ќе работи или не :).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: „breadboard“ во куманово
« Reply #9 on 15.09.2010, Wednesday, 17:00:03 »
Мене ми требаат малку веќе protoboard-и споени, не ради друго, планирам да истестирам една голема шема, а знам дека нема да имам доволно простор на овие два што ги имам :S, затоа и прашував да видам дали некој знае каде можам да најдам ушет да такви исти, ама да не се изгор скапи :S.

Ај ќе проверам и во ГАЦ, ако повеќе ми се исплати подобро да купам 4 исти од таму одколку уште два во Loging ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: „breadboard“ во куманово
« Reply #10 on 15.09.2010, Wednesday, 17:07:16 »
Еве ќе ти го дадам мојот протоборд на заем кога ќе ја правиш шемата ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: „breadboard“ во куманово
« Reply #11 on 15.09.2010, Wednesday, 17:17:06 »
Уживај, нема потреба, и онака кај и да е ќе ми притреба поголем protoboard ;D. А башка што најверојатно и да ти го позајмам, ќе треба да ти го позајмам на половина година и повеќе, не ради друго, работам кога имам слободно време, а не знам кога имам слободно време, така да подобро да си купам мои ;). Инаку еве колкав е мојот protoboard (немој некој случајно ова да го свати во погрешен контекст ;D):


Сакав од оздола да му додадам уште две такви исти protoboard-чиња, па ќе видиме, ако не ќе купам четири исти ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline macstr1k3r

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 61
  • Gender: Male
Одг: „breadboard“ во куманово
« Reply #12 on 25.10.2010, Monday, 14:47:26 »
wooooooooowww малку доцнам со темава... иначе GigaWat како тоа твоето чудо имаме на школо на пракса, која цена ја зема плочката?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: „breadboard“ во куманово
« Reply #13 on 25.10.2010, Monday, 14:56:44 »
wooooooooowww малку доцнам со темава... иначе GigaWat како тоа твоето чудо имаме на школо на пракса, која цена ја зема плочката?

Од Loging, ама ѓавол и пол го земав (околу 1500 или така нешто), после ми беше криво, ама кога јас го купував, никаде немаше protoboards :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline macstr1k3r

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 61
  • Gender: Male
Одг: „breadboard“ во куманово
« Reply #14 on 25.10.2010, Monday, 15:02:45 »
Скапо па нема каде... Имаат ли тие ГАЦ мејл.. на Алфа од битола им пратив, незнам колку ќе одговорат. Ме интересира дали ке сакаат пример по gls.com.mk да ми испратат делови што ми треба.. пошто и со вклучената поштарина пак ми се исплати со нивните цени...