Author Topic: купувам стара електроника  (Read 1530 times)

Offline miteiliev4

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
купувам стара електроника
« Opened on 13.12.2016, Tuesday, 11:19:06 »
купувам стара електроника матични плочи телефони графички процесори и секаков вид на електроника на кило или на парче
дајте понуда

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Колку денари плаќаш од кило...?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline miteiliev4

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
Одг: купувам стара електроника
« Reply #2 on 13.12.2016, Tuesday, 16:29:03 (Edited 13.12.2016, Tuesday, 17:54:37) »
zavisi za sto

пишувај кирилица!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: купувам стара електроника
« Reply #3 on 13.12.2016, Tuesday, 18:08:19 (Edited 13.12.2016, Tuesday, 18:09:57) »
Еве на пр. матични плочи. Колку иде кило матични? Или компјутерски напојувања?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline miteiliev4

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
50 денари килограм за матични а напојувања не се исплака

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Ако не е тајна да прашам, што искористуваш од старите плочи ? Деловите, бакарот ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
злато вадат за тоа ги откупуваат

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
за 50ден кило напојувања, би било во ред....ама за матични, подобро дома да ми седат некој мосфет/кондензатор ќе излезе, не се исплаќа  ;D ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ова беше пред едно 7-8 години популарно. 8) Оние што откупуваа ( и од мене), знам дека не се збогатија со злато!! :D ;) Само работа им остана. ;D

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Одг: купувам стара електроника
« Reply #9 on 14.12.2016, Wednesday, 23:26:22 (Edited 14.12.2016, Wednesday, 23:42:05) »
Да не му ја уништуваме темата, ама ајде уште ова ќе го пишам, он ги плаќа матичните 50 денари од кило, има електронски отпад во Скопје каде што матичните плочи достигнуваат цена и од 300 денари од килограм зависи од класата. Процесорите исто така, има процесори што се движат и по 150 евра од кило. И вадат злато затоа што има бааги позлатени делови во компјутерските плочи.

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
па сега, секој пробува да заработи, тоа му е разликата во цената. бтв старите матични имаа еден куп злато во нив...имам уште дома еден амд процесор повеќе злато него бакар има на пиновите. Нашкола средно каде што учев еден тон такви плочи исфрлија, криво ми е што не успеав да ги земам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Куп злато?? :D :D :D  Дајте бре луѓе бидете објективни.Има на Јутјуб некои објави од пред 5-6 години и ќе видите дека за 1 грам злато треба 300- 500 плочи да зовриеш,башка киселини и отрови.... Пробале многу ,ама се откажале.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Батка како што пишав погоре значи има различни класи на матични плочи :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не сум знаел! :D :D Можеби не ми паднала во раце некоја *супер-позлатена* плоча. 8)  Имав прилика да видам,еден струмичанец идеше и откупуваше од нас графички и матични, па и напојувања. Ми беше чудно,па дури и испадна смешно кога му пресметав колку го чини златото кое ми го покажуваше во едно шишенце. :D :D Башка ќе се наголташ отрови, а работата: кршење,мелење,итн. никој не ја рачуна.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
јас ти зборам за електронскиот отпад што е во скопје, они не ги кршат рачно и скоро ич не се изложени на тие киселини се тоа оди во затворени погончиња. Сепак ако плаќаат толку висока цена за тие плочи сигурно знаат што има во нив ;D