Author Topic: Купувам DC мотор  (Read 1185 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Купувам DC мотор
« Reply #15 on 11.06.2014, Wednesday, 19:00:44 (Edited 11.06.2014, Wednesday, 19:06:02) »
Атанас,велиш *Абе нека не ве интересира зошто ми е јас сакам да го направам,,,*.Абе научи се дека Форумот е место за дискусија,а не место за остварување желби. Z31GH е многу остар во излагањето,ама поентата е тоа што имаш желби,ама немаш предзнаење за реализација на тие желби.И пак ке констатирам дека читањето на стручна литература или макар пребарувањето на Гугл би била добра опција за тебе ,ама и за многу понови и помлади форумџии.Конкретно,за реализација на ова твоја идеја треба доста пари,а секако и знаење,не само од електроника,туку и од машинство,физика,електротехника и механика.Значи ,не се труди со вакви проекти,кои ке ги видиш само на некој спот на Јутјуб.Изгледа многу лесно,а всушност е скап проект,за кој ти самиот ,без значителна помош и пари ,не верувам дека имаш некакви шанси да го изработиш. Биди малку реален.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Купувам DC мотор
« Reply #16 on 11.06.2014, Wednesday, 19:33:41 »
Парите не ми се проблем мене... :)

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Одг: Купувам DC мотор
« Reply #17 on 11.06.2014, Wednesday, 19:57:13 »
Ако парите не ти се проблем купи си, бидејки знаењето ти е проблем. Немаш соодветно знаење, да реализираш нешто од тоа за што фантазираш.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: Купувам DC мотор
« Reply #18 on 11.06.2014, Wednesday, 22:20:46 »
Имам мотор на прав напон на 12 волти, од видео стар модел, може такво бараш ?
ама повеќе глави подобро мислат од една, така да колегијално е да се произнесеш за твојот проект. или конкретно барај мотор со некои твои потребни карактеристики, овака само се бламираш, како да си го згрешил форумов.  :D

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Купувам DC мотор
« Reply #19 on 11.06.2014, Wednesday, 22:28:22 »
Ќе употребам алнасер бидејќи не ми треба за нон-стоп да врти моторот туку привремено на 5-6минути за угорница и слично...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Купувам DC мотор
« Reply #20 on 11.06.2014, Wednesday, 23:49:27 »
Бидејќи парите не ти се проблем, еве, имам понуда, јас имам дома неколку DC моторчиња од играчки за деца. Ако ти одговараат, може да се договориме за цена, ќе ти ги дадам ефтино.

ПС: Бесплатни консултации околу монтажата и прашања во стилот на „ама ова не ми работи“, не спаѓаат во цената на деловите. What you see is what you get, take it or leave it. Се разбира, ако сакаш, може да се договориме и за цена за подучување и консултации... бидејќи спомна дека парите не ти се проблем.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Купувам DC мотор
« Reply #21 on 12.06.2014, Thursday, 00:44:31 (Edited 13.06.2014, Friday, 08:49:26) »
Парите не ми се проблем мене... :)
Да,друго е проблем со тебе,не се парите.Најдобро ,купи си скутерче на струја,околу 1200 ЕУ чинат...

Споено мислење: [time]11 Јуни 2014, 23:57:41[/time]
Ќе употребам алнасер бидејќи не ми треба за нон-стоп да врти моторот туку привремено на 5-6минути за угорница и слично...

Ти бре немаш појма како алансерот работи! :( Најди на Форумов има литература и постови и прочитај малку,не туку треси зелени!

Споено мислење: [time]12 Јуни 2014, 00:06:45[/time]
До Админите: предлагам воведување нов подфорум  кој ке се вика Клуб на млади магионичари,каде ке се постираат вакви теми.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Купувам DC мотор
« Reply #22 on 12.06.2014, Thursday, 06:49:51 »
@Atanas
Овој сеуште непочнат проект ќе ти биде неуспешен. Еден куп пари ќе дадеш за ништо. А и од безбедносни причини. Како што велиш ќе го уклучуваш само за угорници, тогаш може педалата да ти ги искршат нозете или ако паднеш има да те направат мелено месо. Ова што си го замислил ти не само што не е исплатливо туку е и опасно.
Доколку не сакаш да вртиш на педала, еве батка ти кажа да си купиш електричен скутер. Секако и бензинските скутери се добра опција.
И јас не сакам да вртам педала бидејќи од моето работно место сум одалечен 12 километри па во овој летен период користам скутер (бензински)

Атанас, ти си сеуште дете. И јас имав глупави идеи кога бев дете, но повеќето беа паметни. Ти ептен ја претера. Ништо паметно од тебе немам прочитано на овој форум на кој што би дал добар коментар или би помогнал во реализирање на некоја твоја идеа (од машинска гледна точка) Да те подучам нешто со најдобра намера: Пред било што да ти текне прво мисли на безбедноста, немој да леташ толку со паметот.  8)
Hams do it! With Frequency