Author Topic: Купувам флет кабел за LG Flatron W1934S  (Read 1288 times)

Offline BOBO

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Колеги флетот го средив. Беше скинат покрај самиот конектор што влегува во VGA плочата.Го средив на следниот начин: Го растурив конекторот и флетот го скратив до кај што беше скинат.Внимателно со скалпел на рамна површина ја отстранив изолацијата (вид мека пластика)од едната страна.Потоа како што беше и оригинал,  го свиткав во облик на U за да си влезе повторно во конекторчето,му го ставив осигурачот(се мисли од конекторот) и тоа е тоа. Мониторот си доби слика на прво, но се појави друг проблем  :D. Се исклучи по неколку секунди  >:( . Излезе дека едната неонка е отидена, а инверторите се исправни. Тука имам друго прашање  :). Што да ставам на конекторите од едната неонка за да на еден начин ја “чита“ дека постои? Сета оваа работа ќе биде појаснета со слики кога ќе го завршам  :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Стави отпорник 1К2/ 2-3W 8) 8)

Offline BOBO

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Претпоставувам дека на двата конектора од неонк. треба да се стави ?!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Купувам флет кабел за LG Flatron W1934S
« Reply #18 on 12.03.2014, Wednesday, 23:10:33 (Edited 12.03.2014, Wednesday, 23:13:39) »
Сигурно,на двата ;D Извади ја неонката и на контактите на двата краја кои се споени на инверторот стави по еден отпорник.Значи трафото го оптоваруваш на двата краја со по еден отпорник, за да може да запали.

Offline BOBO

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Му ставив отпорници но пак истата болка,здравата само светнува на 3-4 сек. и пак гаси. Ставив LED лента и еве сега го работам така ама некако не ми се допаѓа осветлувањето.Си порачав неонка 300ден, па кога ќе стигне ќе го отворам пак.

Offline filipmkd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
Одг: Купувам флет кабел за LG Flatron W1934S
« Reply #20 on 16.03.2014, Sunday, 19:46:53 (Edited 16.03.2014, Sunday, 23:21:34) »
Кој интегралец е драјвер за инверторот, да не е MP1088?

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
би требало да може да работи и на една неонка, не треба да гаси заштитата, пробај види да не се појавува искра помегу контактите, бидејки може и тоа да биде проблем.
Kure je kupio novog BMW-a