Author Topic: Печатење на плочки  (Read 3926 times)

Offline TimElektronik

  • Нов член
  • *
  • Posts: 26
Одг: Печатење на плочки
« Reply #15 on 06.03.2013, Wednesday, 08:18:43 »
Плочките се нарачуваат во гербер формат,мора прецизно да се означени дебелина на водови,лемни точки,растојание помегу два вода ...........има уште доста работи поготово на двослојните.
Јас кажав погоре и не е некоја тајна 100 плочки еднослојни на ептен квалитетен материјал со димензии 6x5 филмувани или како кажа некој со зелена боја поминати....ме коштаат 45 денари од плочка.Овде кај нас изработката на плочки се уште е на повисоко аматерско ниво.Сито или фото на бакарна плочка која без соодветна заштита сама од себе почнува процес на распагање после некое време.Или како ја го викам,склони кон самоубиство....

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Печатење на плочки
« Reply #16 on 06.03.2013, Wednesday, 17:33:57 »
Прво,проблемот е што веке во МК нема производител на витропласт и пертинакс.Порано тоа беше ЕУРОТЕК во Алдинци,Прилепско,кои имаа најсовремена технологија за тоа време,ама паднаа во стечај и ги откупија Словенците.Сега материјал иде од Турција или Бугарија и не е толку квалитетен.Друго,само 100 плочки е крајно непрофитабилно,со било која постапка.Хемикалијата и материјалот за 100 и 500 парчиња во цена се разликува сосема малку,односно цената е несразмерно повисока за 100 парчиња ,а се намалува за 500 парчиња.Значи, за количина под 500 парчиња таа цена од 45 ден. за плочка  изработена било со фото-постапка (поскапа варијанта) или со сито ( поефтина варијанта) е нереална.
Бушењето и премачкувањето со зелен стоп-лак е дополнителен трошок,кој би ја кренал цената и до 30%.

Offline TimElektronik

  • Нов член
  • *
  • Posts: 26
Одг: Печатење на плочки
« Reply #17 on 07.03.2013, Thursday, 08:41:14 »
Затоа за сега плочките ги правиме надвор каде што им е профитабилно.
Друго,оваа димензија на плочка сработена на сито,бушена,филмувана за некој кој зема материјал на големо му испага некаде 38 до 39 денари.
Калкулацијата е ептен точна зашто сами сме ги работеле и цената е оваа и мислам дека е сосема солидна заработка на 100 плочи.Чак и профитабилна.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Печатење на плочки
« Reply #18 on 07.03.2013, Thursday, 16:02:23 »
Затоа за сега плочките ги правиме надвор каде што им е профитабилно.
Друго,оваа димензија на плочка сработена на сито,бушена,филмувана за некој кој зема материјал на големо му испага некаде 38 до 39 денари.
Калкулацијата е ептен точна зашто сами сме ги работеле и цената е оваа и мислам дека е сосема солидна заработка на 100 плочи.Чак и профитабилна.

На 100 плочки, ќарот е 100*(45-38)=700 денари. Не одат вака работите кај нас ;D. Кај нас, ако нема голем ќар, не се нафаќаат ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline TimElektronik

  • Нов член
  • *
  • Posts: 26
Одг: Печатење на плочки
« Reply #19 on 07.03.2013, Thursday, 16:39:40 »
Знам,овде сакаат да вложат 1000 денари материјал а да заработат 4000 денари.Сите сакаме така....Затоа наместо да сработат 1000 2000 плочки по некоја разумна цена тие ја губат и таа заработка која оди надвор.Ама пак ке кажам,не ми е воопшто битно колку кошта ова колку она,за колку може тоа за колку не може.Јас цена веке имам,за да ги правам во мкд би платил највише до 10 денари плус.И мислам дека сосем е доволно.

Offline tooose

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
Одг: Печатење на плочки
« Reply #20 on 24.03.2016, Thursday, 20:07:15 (Edited 24.03.2016, Thursday, 20:12:30) »
Здраво дечки,
потребно ми е (Gerber274x , odb) format на плочка, користам Sprint-Layout
и која програма да ја користам , така ми бараат кинезите и другите фирми кои изработуваат конктетно ми е потребно за плочкава во прилог

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Печатење на плочки
« Reply #21 on 24.03.2016, Thursday, 22:15:26 (Edited 24.03.2016, Thursday, 22:23:40) »
Дали може да ми ги кажиш точните димензии на плочата, растојание од пин до пин, дебелина на водови големина на дупчиња
димензија (x,y) ќе ти ја нацртам и ќе ти генерирам гербер фајлови


Нешто како ова ти треба или други димензии ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Печатење на плочки
« Reply #22 on 24.03.2016, Thursday, 23:11:12 »
Плочката во оригинал е  5 х3 см ( од дупка до дупка). Тој ја користи само 1/2 плочка ( веројатно за комплетите по ОТП од Скопската фирма на Борче - заборавив како се викаше - нешто со *техна* на крајот беше !! ) 8) Иначе првата,оригиналната верзија беше направена во НТ - Велес пред 25 години равно. Изгледаше вака:

Offline tooose

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
Одг: Печатење на плочки
« Reply #23 on 25.03.2016, Friday, 01:18:41 »
Дали може да ми ги кажиш точните димензии на плочата, растојание од пин до пин, дебелина на водови големина на дупчиња
димензија (x,y) ќе ти ја нацртам и ќе ти генерирам гербер фајлови


Нешто како ова ти треба или други димензии ?
Да Devil тие се димензиите, едно слојна без солдермаск, стандард плочка и дебелина

batka тие се тие плочки кои се учевме да лемиме  ;D освен тие што не.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Печатење на плочки
« Reply #24 on 25.03.2016, Friday, 10:10:50 »
Еве ти ги гербер фајловите од тоа
можеш да ги гледаш на следниов линк
Code: [Select]
http://www.gerber-viewer.com
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline tooose

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
Одг: Печатење на плочки
« Reply #25 on 26.03.2016, Saturday, 16:29:46 »
Фала девил  :D
ова веке ке заврши работа
позз

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Печатење на плочки
« Reply #26 on 27.03.2016, Sunday, 22:04:22 »
Пошто темава е за плочи, еве нешто пред нова година што правев, а ги има многу, само што овие ми останаа вишок од тестирањата и правени се во три различни кинески компании, плочите се слични со некои мали измени на црвената плоча

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!