Author Topic: Помош околу уред за далечинско заклучување на автомобил  (Read 2022 times)

Offline nickyyoh

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 89
  • Gender: Male
    • brdaroski design
Помош околу уред за далечинско заклучување на автомобил
« Opened on 29.12.2013, Sunday, 00:23:44 (Edited 29.12.2013, Sunday, 09:45:10) »
Здраво,
Ми треба помош околу поврзување а контролната единица и моторите кои го отклучуваат/заклучуваат вратите.



Уште од порано имав такви моторчина, но пред некое време од ибеј си купив модул со 2 далечински.



И сега имам некои двоумења за тоа како би ги побрзам моторчињата на модулот кој ги контролира.
Имам 2 моторчиња кои имаат по 5 жици за предните врати и 2 со по 2 жици за задните врати.

Слика од моторче со 5 жици:



Со модулот ми пристигна и некаква шема која на која не го разбирам делот каде што пишува "Central Lock Control Wire":



Која е функцијата ба 5-те жици на моторчињата и 6-те жици на модулот каде што  пишува "Central Lock Control Wire"?

Ви благодарам.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
За задните врати, моторчињата имаат 2 жици, на кои се носи 12 волти со што се добива заклучување / отклучување во зависност од поларитетот на напонот.
Кај предните врати има уште 3 дополнителни жици (на твојата слика средните 3 - бела, жолта и црна) кои даваат информација во која положба е моторот односно дали е заклучена или отклучена вратата.
Ова се користи при отклучување/заклучување на предните врати физички со клуч (без далечинско). Тогаш преку тие жици до модулот пристига информација дека едната врата е заклучена и тој автоматски ги заклучува останатите.

За модулот, две од 6-те жици се „работни“ односно тие две отклучуваат /заклучуваат а другите се за повратни информации ама точно која е која незнам треба да провериш..


ПС. Колку пари те фати модулот со далечинските ??
Life is too short to remove USB safely ..

Offline nickyyoh

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 89
  • Gender: Male
    • brdaroski design
Ти благодарам околу информациите, разгледував некои слични шеми  за тоа како би ги поврзал, но неможам да најдам конкетно која жица за што служи на модулот, можеби има некој начин да се дознае?

Модулот ме кошташе 12$ околу 500 ден.


Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
najke, не кликај „Цитирано“ ако одговараш на последниот пост, користи „Одговор“, а цитирај само ако одговараш на нешто од претходните постови...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline nickyyoh

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 89
  • Gender: Male
    • brdaroski design
LodZi, се извинувам немат да се повторит. :)

Offline nickyyoh

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 89
  • Gender: Male
    • brdaroski design
Одг: Помош околу уред за далечинско заклучување на автомобил
« Reply #5 on 15.01.2014, Wednesday, 19:49:30 (Edited 15.01.2014, Wednesday, 21:22:36) »
Здраво,

Заклучувањето/отклучувањето преку далечинското го решив со оваа шема, е сега имам еден мал проблем.



Предните моторчиња имаат 5 жици:
** 2 напојни +, - (-, +) - веќе искористени
** 3 те останати се некаков вграден прекидач - не искористени
-Ми изгледа на некој 1-0-2 прекидач:
Според подолната слика на моторче со 5 жици ова вака изгледа:
-белата жица е заедничка
-црната е кога треба да е одклучено
-жолтата кога треба да е заклучено

Дали можеби има некој идеа како би се поврзале така што кога би заклучил/отклучил со клуч истото би се случило и на останатите врати?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
па контролерот треба сам да провери дали е заклучено отклучено и тоа да го направи со сите врати, твое би било само да ги поврзиш моторите, и кога би отклучил физички со клуч контролерот да прочита што се дешава и да отклучи или заклучи соодветно
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline nickyyoh

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 89
  • Gender: Male
    • brdaroski design
Тоа е и проблемот. Жиците од прекидачот за физичкото отклучување немам идеја како би ги поврзал.  >:(

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Помош околу уред за далечинско заклучување на автомобил
« Reply #8 on 16.01.2014, Thursday, 15:49:03 (Edited 16.01.2014, Thursday, 15:50:56) »
не е прекинувачот споен на мотор ? па кога ќе се движи бравата да дава сигнал, ако е така би требало да може на контролерот, ако е некако поинаку незнам, дај ти сликај што имаш, сликај го контролерот и сликај ги моторите и гледај убаво да се гледаат сите конектори :D

на последната слика од првиот пост во сликава кај дијаграмот мислам дека убаво си пишува како што каде, поврзи ги жиците по боја како што е назначено и пробај дали ќе работи
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!