Author Topic: Помош околу проблем со светла на VW Golf V 1.9 TDi  (Read 1134 times)

Offline gilera

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Помош околу проблем со светла на VW Golf V 1.9 TDi
« Opened on 13.12.2013, Friday, 16:31:33 (Edited 13.12.2013, Friday, 21:17:38) »
дали знае некој како може да се направат светлата на автомобилот да се палат малку подоцна од кога ке стартува моторот(да не се палат одма од кога ке дадам контакт) ,за да се растерети колку толку акумулаторот,дали може со некое временско реле на 12в или со нешто друго?...  инаку се работи за голф5 1.9тди :)

Offline elektro

  • Нов член
  • *
  • Posts: 16
Оди во овластен сервис нека ти го направат софтверски се решава доколку подржува.
Кај мене така направија на пежото.
Светлата се цело време исклучени и штом се запали колата автоматски се палат.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
па 100 вати не се малце.. Прво зависи од бравата, акј мене светлата се плалат на контакт, но кога верглам се гасат. Сепак може да ставиш некое делај-реле слично како кај појачалата, прогуглај ќе најдеш сигурно. Сепак јас ги палам одкако ќе запали моторот.

Offline IGOR_MK.

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
Имам Пежо 206 1.4 хди ,светлата ми ги направија да се палат после стартувањето на моторот софтверски во Еуроимпекс.
Тоа беше пред неколку години кога го донесоа законот ,бев на редовен сервис и не ме ни прашаа сами го направиа тоа без пари.
Кога ги прашав зошто тоа го направиле без да ме прашаат ?
Културно ми кажаа дека таков е законот,а доколку сакам да се вратат како што биле пред тоа ,тие тоа ќе го направат без проблем за 2 мин.  ;)