Author Topic: ТВ NEO LED-32018 - Сервисно мени [РЕШЕНО]  (Read 1767 times)

Offline gonik

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
ТВ NEO LED-32018 - Сервисно мени [РЕШЕНО]
« Opened on 26.06.2019, Wednesday, 21:39:28 (Edited 26.09.2019, Thursday, 00:34:07) »
Здраво колеги. Потребен ми е влез во сервисно мени за овој ТВ за да го намалам позадинското осветлување кое верувам е на 100 фабрички поставено. Менував неколку лед диоди, па за да спречам брзо повторување на проблемот треба да се намали, опцијата ја нема во обичното мени. Тоа е оној модел кој има 2 тенки лед ленти на дното од екранот и врската со нив и плочата е со флет кабел. Го затворив ТВ па немам други податоци за него. Ако ептен мора пак ке го отворам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Пааа... најбрзо ќе добиеш одговор ако пишеш која е шасијата.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline gonik

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
Главна плоча: CV9202H-DPW
Панел: LSC320AN03-W01
Напојување: CVB32005

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Стисни Input (можно е и да е означено и како Source или A/V), па потоа внеси 2580. Пробај ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline gonik

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
Браво мајсторе, секоја чест. Тоа е тоа. А бев толку близу, пробав многу комбинации, меѓу нив и Мену+2580, а всушност требало Инпут. И навистна беше наместено на 100, го намалив на 80 и мислам дека направив коректен компромис меѓу квалитетот на сликата и векот на траење на осветлувањето. Голем поздрав... ;)

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: ТВ NEO LED-32018 - Сервисно мени [РЕШЕНО]
« Reply #5 on 27.06.2019, Thursday, 22:56:41 (Edited 27.06.2019, Thursday, 23:39:10) »
Quote
И навистна беше наместено на 100, го намалив на 80

Не значи дека си направил многу.
За да си сигурен дека си ја намалил струјата на подносливи граници требало да ја измериш струјата на 100 и струјата на 80.
За квалитетно заднинско и да издржи подолго време треба барем 30% да се намали струјата.
Сега ти не знаеш колку е намалена струјата така да не сум сигурен дека си направил добра работа!

Погледај од 8-ма минута!



Code: [Select]
https://www.youtube.com/watch?v=WDV9QiQAXf8
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!