Author Topic: Монтажа на MT561-B V2.1 и LCD Samsung LTN154X3-L03 15.4" - нема слика [РЕШЕНО]  (Read 5043 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ајде, со среќа да си го користиш ;).

Ама резолуцијава и refresh rate :P :D. Малиот се има нешто „збуњено“ ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 731
  • Gender: Male
Re: Монтажа на MT561-B V2.1 и LCD Samsung LTN154X3-L03 15.4" - нема слика [РЕШЕНО]
« Reply #16 on 25.01.2019, Friday, 18:15:40 (Edited 25.01.2019, Friday, 20:46:39) »
Фала Гига,

да, го приметив и јас тоа со резолуцијата и рифрешот, вероватно дека беше без никаков видео сигнал.
Еве сега како изгледа со видео сигнал. :) (Win 7 во позадина). :D



Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Супер :).

Уште еднаш, со среќа да си го користиш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 731
  • Gender: Male
Фала уште еднаш Гига и vittoelectronics :)

Да се подзатопли малку ќе го склопам за да личи на правилен монитор. :)

Во план е уште една ваква егзебиција каде што пациентот е типичен LCD монитор на кој што зеза VGA контролерот, практично уште еден ваков сет ќе нарачам.
Станува збор за Philips 18.5" па кога ќе дојде ќе информирам во оваа тема :)

Баш гледав карактеристики пред малку за панелот (LG LM185WH1-TLA1 и работи на 5v), е овој го има баш тој распоред на LVDS кабелот кој што морав да го прередувам, овде би требало да биде plug and play :D (плусовите му се баш на крај на 28,29 и 30 пин).


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Станува збор за Philips 18.5" па кога ќе дојде ќе информирам во оваа тема :)

Тој е скоро 19". Почасти го, нарачај му и со DVI конектор на него контролер 8).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 731
  • Gender: Male
Ај ќе разгледам, но чинам дека се околу 15-20 долари и не се исплаќа баш таква инвестиција за монитор кој што има мала вредност.
Реално мене не ми прави многу разлика меѓу VGA и DVI.


Offline vittoelectronics

  • Нов член
  • *
  • Posts: 23
Re: Монтажа на MT561-B V2.1 и LCD Samsung LTN154X3-L03 15.4" - нема слика [РЕШЕНО]
« Reply #21 on 26.01.2019, Saturday, 20:20:52 (Edited 26.01.2019, Saturday, 21:03:46) »
Нареден пат кога ке правиш такво нешто купи си од алиекспрес V59 универзална плоча со тв, VGA, HDMI  14 долари е топ работа .

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 731
  • Gender: Male
Ги гледав тие, но налетав на негативни коментари во врска со фирмверот а исто и процесорот греел како лудо.
Доколку ми упадне некој поголем LCD дисплеј тогаш може да се размислува на таа тема, или ако налетам на некој LED телевизор со здрав дисплеј и рикнат контролер или напојување. :)


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Реално мене не ми прави многу разлика меѓу VGA и DVI.

Не дека прави разлика... ќе ги снема како конектори на нови модели на маични плочи :-\.

Веќе и ги нема на новите графички картички и матични плочи, само HDMI и DP има :-\.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 731
  • Gender: Male
Ако дошло до толку има адаптери DVI to VGA (мислам дека имам еден таков). :)
Јас пак би кажал, не се исплати да се инвестира во монитори со скромни димензии, да беше некој панел 22" или 24" тогаш би земал едно такво мултимедијално контролерче.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако дошло до толку има адаптери DVI to VGA (мислам дека имам еден таков). :)

И тие ги елиминираат, пишав, само DP и HDMI ги оставаат, ништо друго.

И тие адаптери од DVI на VGA функционираат само кај DVI-D конектори, оние кои ги имаат оние дополнителните 4 пина. Тие пинови се наменети за праќање на аналоген сигнал (R, G, B и Sync), ама ако ги нема, не може да се користи пасивен адаптер за од DVI на VGA.

Јас пак би кажал, не се исплати да се инвестира во монитори со скромни димензии, да беше некој панел 22" или 24" тогаш би земал едно такво мултимедијално контролерче.

Точно и се сложувам со ова, но не би рекол дека монитор од 19" е некој со скромни димензии... 15.6" да, ама не и 19"... добро, ова е веќе дисктабилно и субјективно, јас дома работам на 19" 4:3 монитор, на работа работам на 17" 4:3 монитор (иако имам избор и може да користам и многу поголем), така да, барем за мене... монитор како монитор... ако дава слика, добар е :P :D. А мали користам бидејќи не зафаќаат многу простор, а исто ми бркаат работа како и големите (барем мене).

Ееее, ако не може да даде слика бидејќи не можам да го врзам за нешто, е тогаш веќе не ми чини :P :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 731
  • Gender: Male
Re: Монтажа на MT561-B V2.1 и LCD Samsung LTN154X3-L03 15.4" - нема слика [РЕШЕНО]
« Reply #26 on 26.01.2019, Saturday, 23:26:09 (Edited 28.01.2019, Monday, 14:29:05) »
Да така е, секој според своите вкусови, навики и потреби.
btw ... Имам и еден HDMI to VGA адаптер за зорт. :)

@vittoelectronics
Quote
V59 универзална плоча со тв, VGA, HDMI  14 долари е топ работа
Никаде не најдов по ваква или слична цена ваков контролер.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
V29 се околу $9, но не и V59, доста поскапи се.

V29

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/282515094058




V59

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/292310821702
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Овие се нешто како универзални плочи на кои што може да се приклучи било кој LCD панел...?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 731
  • Gender: Male
Да, сум гледал на YT и големи панели како ги упаруваат (некојси 32 инчи ми се чини дека беа).
Resolution: Support high screen 1920 * 1080, 15-42 inch LVDS screen
Се флешува фирмверот според големината на панелот.


@GigaWatt
Не знам зошто се двојно поскапи, но вероватно имаа причина, не ми се допаѓа тоа што идат без ЛВДС кабел, вероватно постоечкиот ќе треба да се прелемува, но што ако постоечкиот е флет! :) Не дека не може и тоа да се изведе ама има триста овцички да си изброиме. :D
Спомнав погоре, процесорот кај овие многу греел па корисници имаат додавано големи хитсинкови па дури и вентилатори. :)