Author Topic: Монтажа на MT561-B V2.1 и LCD Samsung LTN154X3-L03 15.4" - нема слика [РЕШЕНО]  (Read 4931 times)

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Монтажа на MT561-B V2.1 и LCD Samsung LTN154X3-L03 15.4" - нема слика [РЕШЕНО]
« Opened on 21.01.2019, Monday, 17:33:23 (Edited 26.09.2019, Thursday, 00:32:43) »
Го земав овој MT561-B контролер со намера да еден LCD дисплеј од лаптоп кој што не работи го направам како монитор.





Со контролерот дојде контролно панелче со кабел и 30 пински LVDS кабел за дисплејот.
Нарачано од овде:
Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/Useful-MT561-B-Universal-LVDS-LCD-Monitor-Driver-Controller-Board-5V-10-42-M/152489650578?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649
LCD дисплејот е со ознака LTN154X3-L03, спецификациите се на следниов линк:
Code: [Select]
https://www.mediafire.com/file/nfs1c129921y725/LTN154X3-L03_Samsung.pdf
Дисплејот работи на 3,3v и е 1280х800 пиксели, ова беше потребно заради сетирањето на контролерот.

Го искористив неговиот инвертер за CCFL и се раководев по следната шема.



Од горе па надолу:
1. Adj
2. Power on/off
3. GND
4. GND
5. 5.0v
6. 5.0v

Околу 1 и 2 се раководев според искуството на некој член од форумот електрода: имал проблеми па го решил.
Code: [Select]
https://translate.google.com/translate?sl=pl&tl=sr&u=https%3A%2F%2Fwww.elektroda.pl%2Frtvforum%2Ftopic1549398.html
Заради напојување од 5v користам DC-DC Step Down модул кој може да крепи и до 5А:
Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/DC-5A-XL4005-Adjustable-Step-Down-Module-Arduino-Converter-Power-Supply/152891213683?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649
Да почнам со ред,

Сетирањето на контролерот одеше вака:
Го ставив изборниот џампер за работен напон на LCD за 3,3v (го добив со сетиран на 5v).
Сетирањето на 1280х800 го направив на позиција C и H (според упатството од задната страна на контролерот).
Напојувањето на контролерот го изведов спрема ознаките на него:
Од горе према надолу - донесов на 1 и 2 GND, 3 и 4 +5v  Step down модулот.

Кај LVDS кабелот имав дилеми како да го уштекам во контролерот, но според моите истражувања дојдов до заклучок дека пинот број 1 (одбележан со бела боја на пластичниот конектор) треба да биде во насока спрема џамперот за избор на 3,3v или 5v, така и го уштекав. На спротивниот крај од LVDS кабелот неможе да се утне бидејќи само од едната страна на контекторот се јазичињата за контакт.

Врзувањето на инертерот го направив коректно:
На пин 1 од инвертерот му донесов сигнал од пинот 5 од контролерот (ADJ);
На пин 2 од инвертерот му донесов сигнал од пинот 6 од контролерот (BL);
На пин 3 и 4 од инвертерот му донесов GND од Step down модулот;
На пин 5 и 6 од инвертерот му донесов +5v од Step down модулот.

Напојување користам од лаптоп со спецификации 12V и ~4A.

Каде е мојот проблем!
При вклучување си светнува CCFL-то но не добива никаква слика на дисплејот, стискам на menu (треба да се појават опции за сетирање) но нема ништо.
Мислев дека треба да му донесам сигнал со VGA, но и со сигнал од компјутер не добивам слика.
Не знам каде грешам, доколку нешто изоставив прашајте.

Според следнава шема некој што ја има поставено, на LCD контролерот му носи само на една позиција GND(на пин 1) и 5v (на пин3), и носи сигнал (BL power on/off) до инвертерот.



Секоја сугестија добредојдена. :)

edit:

Споредба на оригиналниот (флет) кабел со овој што дојде во сетот (плави, бели, црвени, црни жици ...)



Излгеда LVDS кабелот не е компатибилен. Вероватно ќе треба пешки да го модифицирам оригиналниот LVDS кабел. :( За ова ќе треба и шема :(

Инаку еве како изгледа конектиран истиот кабел на контролерот.



Толку од моето скромно познавње :)


Offline vittoelectronics

  • Нов член
  • *
  • Posts: 23
Црвените проводници се 5волти и ти се на погрешна страна спореди ги ознаките од даташитот на дисплејот и поврзи ги петте парици со ознаките на плочката кај што влегува лвдс кабелот

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Re: Монтажа на MT561-B V2.1 и LCD Samsung LTN154X3-L03 15.4" - нема слика [РЕШЕНО]
« Reply #2 on 21.01.2019, Monday, 21:14:23 (Edited 22.01.2019, Tuesday, 02:30:01) »
Да, тоа го приметив дека + е на контра страна, би требало да се 3,3v.
Париците во даташитот (го има во првиот пост) за дисплејот можам да ги прочитам но ознаките на контролерот ми се збунувачки!

Даташит од дисплејот:



Еве некоја слика од контролерот и LVDS кабелот што дојде со него.







Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ај вака, од почеток.

Од горе према надолу - донесов на 1 и 2 GND, 3 и 4 +5v  Step down модулот.

Не разбирам како точно си го врзал ???.

Би требало вака некако да оди.

1. 3.3V
2. 3.3V или GND (ако не се пушта дисплејот со едното, пробај со другото :P).
3. GND
4. GND
5. 5.0V
6. 5.0V

Пожелно е да користиш бафер отпорници од 10K за пиновите 1 и 2 бидејќи тие се за контрола. Значи 3.3V --> 10K отпорник --> пин 1 и 2. Не би требало да падне напонот, но ако малку падне, пробај со бафер отпорници со помала вредност, на пример 4.7K или 1K.

Кај LVDS кабелот имав дилеми како да го уштекам во контролерот, но според моите истражувања дојдов до заклучок дека пинот број 1 (одбележан со бела боја на пластичниот конектор) треба да биде во насока спрема џамперот за избор на 3,3v или 5v, така и го уштекав. На спротивниот крај од LVDS кабелот неможе да се утне бидејќи само од едната страна на контекторот се јазичињата за контакт.

Ако не работи така, пробај обратно :P.

Генерално земено, сите овие дигитални уреди имаат бафер отпорничиња. Ако нешто не му чини, едноставно не работи. Врзи го како што треба, ќе проработи ;).

Врзувањето на инертерот го направив коректно:
На пин 1 од инвертерот му донесов сигнал од пинот 5 од контролерот (ADJ);
На пин 2 од инвертерот му донесов сигнал од пинот 6 од контролерот (BL);
На пин 3 и 4 од инвертерот му донесов GND од Step down модулот;
На пин 5 и 6 од инвертерот му донесов +5v од Step down модулот.

Ај за почеток изостави ги пиновите за Adjust (ова би требало да биде contrast... по некоја логика ???) и Backlight ;). Постави ги на максимални вредности (3.3V или GND... зависи која логика ја користи инверторот).

При вклучување си светнува CCFL-то но не добива никаква слика на дисплејот, стискам на menu (треба да се појават опции за сетирање) но нема ништо.

Можно е LVDS-от обратно да е врзан. Пробај врзи го во другата насока ;).

Според следнава шема некој што ја има поставено, на LCD контролерот му носи само на една позиција GND(на пин 1) и 5v (на пин3), и носи сигнал (BL power on/off) до инвертерот.

Го рипнува Adjust-от де, добро, ништо страшно ;). Тоа може и софтверски да се подеси преку графичката ;).

Споредба на оригиналниот (флет) кабел со овој што дојде во сетот (плави, бели, црвени, црни жици ...)

...

Излгеда LVDS кабелот не е компатибилен. Вероватно ќе треба пешки да го модифицирам оригиналниот LVDS кабел. :( За ова ќе треба и шема :(

Не мора да значи. Можно е дополнителните пинови да се користат за поголеми резолуции. Не сум го разгледувал LVDS протоколот, така да, ова е само претпоставка, но... од досегашно искуство, типувам дека останатите пинови се за higher data rate за поголеми резолуции ;).

Париците во даташитот (го има во првиот пост) за дисплејот можам да ги прочитам но ознаките на контролерот ми се збунувачки!

Не ми е јасно што те збунува кај pinout-от. Потенцирај на сликата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Шемата за LVDS контролерот (ако е точна) ја најдов овде:
Code: [Select]
https://www.sema-for.cz/shop/logicke-desky/7874-universal-lcd-vga-board-mt561-b-v21.html
CN5(2 X 15PIN/2.0) LVDS interface
Pin seq.    Definition    Description

1    LCD-VDD    Power for panel
2    LCD-VDD    power for panel
3    LCD-VDD    power for panel
4    GND    Ground
5    GND    Ground
6    GND    Ground
7    RXO0-    LVDS ODD 0- Signal
8    RXO0+    LVDS ODD 0+ Signal
9    RXO1-    LVDS ODD 1- Signal
10    RXO1+    LVDS ODD 1+ Signal
11    RXO2-    LVDS ODD 2- Signal
12    RXO2+    LVDS ODD 2+ Signal
13    GND    Ground
14    GND    Ground
15    RXOC-    LVDS ODD Clock- Signal
16    RXOC+    LVDS ODD Clock+ Signal
17    RXO3-    LVDS ODD 3- Signal
18    RXO3+    LVDS ODD 3+ Signal
19    RXE0-    LVDS EVEN 0- Signal
20    RXE0+    LVDS EVEN 0+ Signal
21    RXE1-    LVDS EVEN 1- Signal
22    RXE1+    LVDS EVEN 1+ Signal
23    RXE2-    LVDS EVEN 2- Signal
24    RXE2+    LVDS EVEN 2+ Signal
25    GND    Ground
26    GND    Ground
27    RXEC-    LVDS EVEN Clock- Signal
28    RXEC+    LVDS EVEN Clock+Signal
29    RXE3-    LVDS EVEN 3- Signal
30    RXE3+    LVDS EVEN 3+ Signal

А шемата на врзување на мониторот е овој:



Прашањето ми е, како да ги прередам водовите од контролерот за да на другиот крај што влага во мониторот добие правилен распоред на пиновите?
Значи,
1 (power) од контролер да оди во 2 од монитор.
2 (power) од контролер да оди во 3 од монитор.
3 од контролерот според шемата вели дека е power, а на самиот контролер е одштампано NC.
И овде па натаму настанува она збунувачкото. :)

btw од страната на мониторот се потребни само 19 водови од кои 5 од нив се GND, 2 од нив се power + уште еден power на пин 4 (незнам каков е тој DDC power). Четирите парици со предзнак Rx мислам дека ќе ги решам, но имам недоумица кај DDC Clock и DDC Data, исто непознато ми е и DDC power.

Како што кажа членот во вториот пост, напојувањето во мониторот оди во погрешни пинови (скрос од другата страна на конекторот).

На оваа слика јасно се гледа дека е обратно.


Велиш да го врзам обратно црниот 30 пински конектор на контролерот, постои опаснот да го изгорам дисплејот!? :D

Во врска со инвертерот немам проблем, дисплејот како што кажав си светнува, значи се пали позадинското осветлување, проблемот е во комуникацијата на LVDS кабелот межу контролерот и дисплејот.


Offline vittoelectronics

  • Нов член
  • *
  • Posts: 23
значи вака на плочата имаш џампер кој мора да биде сетиран за 3,3волти потоа одиш со следниов распоред

не чепкаш ништо на лвдс кабелот од страната на контролерот туку ги откачуваш контактите на лвдс кабелот од страната на дисплејот )
-првата остај ја празна или - маса
-2,3 и 4 црвените жици 3,3волти
-5 6 7празни
и од тука натака е лесно само што те бунат ознаките дека не се исти ознаката пред броевите 0 1 2 и 3 на пример RHO од контролерот а RxIN на панелот,битни се броевите да бидат по ред и позитивно со негативно да не се греши и внимавај на clock сигналот да биде на иста позиција
се надевам бев јасен

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Фала,
но ете пак ме буни следното:
Quote
-5 6 7празни
во ред, 5 треба да биде празна но зошто и 6 и 7 да бидат празни?


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
btw од страната на мониторот се потребни само 19 водови од кои 5 од нив се GND, 2 од нив се power + уште еден power на пин 4 (незнам каков е тој DDC power).

Искрено, и јас не знам, ама гледам на сликата пишува 3.3V Power, така да, би го врзал за 3.3V :P.

Велиш да го врзам обратно црниот 30 пински конектор на контролерот, постои опаснот да го изгорам дисплејот!? :D

Па, ако е во 3.3V-ен мод на работа, не верувам, толкави се и напонските нивоа на логичките сигнали, така да, би требало само да не работи, толку.

Не знам... јас би пробал :P.

Но во право е и vittoelectronics, +5V/3.3V rail-овите треба да се од страната на пин 1. Ми изгледа како така да си ги врзал, но не сум 100% сигурен.

Да, сега убаво видов на оваа слика, изгледа така си ги врзал ;).



Ама загледај го убаво тоа што го обележав, забележи дека црвени се жиците кои се врзуваат на пин 1, 2 и 3 од излезот на плочката за контрола ;). Значи не грешат кинезиве, потребни се три жици за напојување ;). Остатокот од нив, пинови 4, 5 и 6, се GND (или барем така ми се гледа :P). Како и да е, провери дали се врзани, ако не се, врзи ги така како што треба да бидат врзани според pinout-от од линкот (пинови 1, 2 и 3 заедно; пинови 4, 5 и 6 заедно).

Во врска со инвертерот немам проблем, дисплејот како што кажав си светнува, значи се пали позадинското осветлување, проблемот е во комуникацијата на LVDS кабелот межу контролерот и дисплејот.

Мхм, епа ОК, значи од напојувачката страна на дисплејот се е ОК ;).

Добро, тогаш, јас вака би преротирал пиновите на LVDS кабелот.



DDC Clock и DDC Data остави ги празни, тие се за Display Data Channel (информации за дисплејот, максимална резолуција, ова она), но изгледа контролерот MT561-B V2.1 нема опција да комуницира со дисплејот, така да, најверојатно нема потреба од овие пинови.

Code: [Select]
https://en.wikipedia.org/wiki/Display_Data_Channel
Еве исто, некој дречко имал сличен проблем, па пишал на stackexchange :P.

Code: [Select]
https://electronics.stackexchange.com/questions/229790/how-to-rewire-a-lvds-cable/376435
Се надевам знаеш како да ги вадиш пиновите на конекторот од страната на T-Con плочата :P. Hint: игличка :P :D.

Само не ми е јасно зошто не си земал од оние плочкине што имаат HDMI, DP, DVI, VGA и AV влезови ???. Мислам дека имаше и некоја верзија со DVB-T тјунер :P :D. Ќе имаше многу повеќе опции за врзување на дисплејот со... било што. Вака, ограничен си на VGA, кој генерално земено, веќе изумира и масовно се заменува со DP или HDMI (иако многу по робустен во однос на DP и HDMI, и DVI веќе се исфрла, за жал :-\).

EDIT: Сега ми „светна“ за што е тоа DDC 3.3V Power. Тоа е напојување за DDC Clock и DDC Data. Може и да го изоставиш, не би требало да прави разлика ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline vittoelectronics

  • Нов член
  • *
  • Posts: 23
според шемата на гигават мора да работи се како што треба добро се потрудил човекот секоја чест

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Re: Монтажа на MT561-B V2.1 и LCD Samsung LTN154X3-L03 15.4" - нема слика [РЕШЕНО]
« Reply #9 on 22.01.2019, Tuesday, 19:24:05 (Edited 22.01.2019, Tuesday, 19:54:28) »
Во исто време сме цртале :D

Овака јас нацртав, мислам дека сме исто, де провери? :)



Слика каде што е одбележан кецот со боја на конекторот.



Инаку прво што направив го ставив џамперот на 2 и 3 за 3,3v, дека прочитав некаде дека ако е 5v може да го оштети дисплејот, се гледа на сликата дека е од десна страна џамперот. Исто и на подножјето на самата плочка е на тој дел кај што треба да биде пин 1 е нацртано тријаголниче, така да овде мислам дека е во ред.

Она со игличка ми е веќе позната, фала за хинтот :)

Зошто не сум зел со HDMI TV и други тракатанци, не сакав намерно заради тоа што дисплејот е 15,4" и не сакам да правам од него мултимедија + се трипати поскапи, за истите пари би зел половен LCD 19". :)

едит:
сега видов од сликата што ја ставив, и 25 и 26 GND ми се празни. :D


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Овака јас нацртав, мислам дека сме исто, де провери? :)


Да, така ќе дојде ;).

едит:
сега видов од сликата што ја ставив, и 25 и 26 GND ми се празни. :D

GND може од било каде да земеш, тоа не е проблем ;). Како што пишав, може од долната страна на MT561-B V2.1 да ги преспоиш оние контакти кои фалат, а се N/C на плочката ;).

Но, прво провери добро, бидејќи плочката можно е да е повеќеслојна, па да не се гледа дека е врзан некој контакт за GND или Vcc. Провери на beeper подрајче на унимерот, биди сигурен дека не се врзани за ниеден друг пин ;).

Инаку прво што направив го ставив џамперот на 2 и 3 за 3,3v, дека прочитав некаде дека ако е 5v може да го оштети дисплејот, се гледа на сликата дека е од десна страна џамперот. Исто и на подножјето на самата плочка е на тој дел кај што треба да биде пин 1 е нацртано тријаголниче, така да овде мислам дека е во ред.

Да така треба, прво подеси на 3.3V/5V, потоа се останто ;).

И да, може да го изгориш дисплејот (T-Con плочата) ако со повисок напон ја напојуваш. Постарите плочи бараа 5V, поновите бараат 3.3V. Ако не си сигурен или не можеш да најдеш datasheet од дисплејот, прво пробај на 3.3V, ако не работи во ниедна комбинација, пробај и на 5V... па што биде, нека биде :P :D.

Да, пин 1 е Vcc ;). Така треба, како што означено на конекторот ;).

Зошто не сум зел со HDMI TV и други тракатанци, не сакав намерно заради тоа што дисплејот е 15,4" и не сакам да правам од него мултимедија + се трипати поскапи, за истите пари би зел половен LCD 19". :)

Е да, така е... ако е мал, нема поента ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Вака преправив :)



Па да се фрлам на пипавата работа. :)


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Може и така, не е проблем ;). Како што кажав, GND може да се земе од било кој пин кој е врзан за GND ;). Истото важи и за Vcc ;).

И не ги одплетувај париците, намерно се впредени за елиминација на EMI. Исто така, ако забележиш, имаш парица па GND, па парица па GND... повторно, „финта“ за елиминација за EMI ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Проверено со унимер, мерев од долната страна на плочата, секаде каде што стои GND меѓу себе се во краток спој, така да лесно ќе земам од било кое место уште еден GND кое недостасува.

Нема одплетување на париците, разбирам. :)

Фала :)


Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Re: Монтажа на MT561-B V2.1 и LCD Samsung LTN154X3-L03 15.4" - нема слика [РЕШЕНО]
« Reply #14 on 25.01.2019, Friday, 15:28:00 (Edited 25.01.2019, Friday, 16:05:18) »
Ги прередив по шемата и тадаааа :D (пипаво у пм), остатокот од парици што останаа неискористени ги оставив во воздух и ги изолирав.

Сеуште не сум го пробал со VGA сигнал од комјутер но тоа ќе го направам попладне, инаку малку се измачив додека го најдов сетирањето за OSD јазик, под дефолт беше на некој китајски јазик. :D