Author Topic: прoблем сo телевизoр quadro  (Read 1216 times)

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
прoблем сo телевизoр quadro
« Opened on 28.06.2015, Sunday, 12:04:01 (Edited 28.06.2015, Sunday, 16:32:50) »
имa прoблем сo бoјaтa преoвлaдувa црвенaтa бoјa, дo штo би билo

Сликите се избришани од администрација! Прочитај правила на Форумов!
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: прoблем сo телевизoр quadro
« Reply #1 on 28.06.2015, Sunday, 15:58:50 (Edited 28.06.2015, Sunday, 16:01:54) »
Да не испадне дека се повторувам, ама и кај тебе истата болка - никакви податоци за ТВ апаратот освен дека е * квадро*. И имало*премногу црвена боја* - па објасни како дошло до тоа- постепено,се мешале бои,наеднаш се случило!???? Па,пиши конкретно кој модел,шасија е апаратот.... Веројатно е нешто во RGB степенот,ама конкретно кога ке ги пишеш сите податоци! Веројатно јас само ке се нервирам, а Тома потоа смирено ке ти каже за што отприлика се работи. Веќе видена работа,можеби некому е смешно,ама ве уверувам сите дека е жално,бидејќи скоро на секое барање за помош со ТВ кварови се бафтаме со истите работи! Како Модератор морам да ве опоменувам и стално да велам да ги читате останатите постови!!! Ова забелешка ја има кај сите постови барем два месеца наназад! И никој не се најде па прочита и да ја олесни работата на оние кои сакаат да помогнат.И сега повторно пет-шест поста,допишување итн. за на крај  да се дојде пак на почеток! >:( И научи се да ставаш слики,вака ке се бришат!

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: прoблем сo телевизoр quadro
« Reply #2 on 28.06.2015, Sunday, 18:54:50 »
Quote from: dejanpetrus
имa прoблем сo бoјaтa преoвлaдувa црвенaтa бoјa, дo штo би билo
На невидено и без податоци за ТВ-от "категорично тврдам" дека екранот е неисправен!!!
Што ако сум погрешил, претпоставувам ќе ме однесеш  во *ТПМ* и тогаш сигурно ќе икам од твоите телепатски пренесесни твои мисли!!!
Затоа ако сметаш дека си способен сам да го средиш ТВ-от, тогаш нема потреба од понатамшна "преписка" а ако сметаш дека ти треба помош, тогаш и ти биди коректен па напиши го тоа што се бара за да добиеш помош од некого кого го познава конкретниот ТВ што го имаш како проблем!
Како ќе ме разбереш така и' постапи, изборот е твој!
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: прoблем сo телевизoр quadro
« Reply #3 on 29.06.2015, Monday, 00:03:50 »
Тома,го повлекувам зборот за твојата смиреност! 8)  Во право си! 8)

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
Одг: прoблем сo телевизoр quadro
« Reply #4 on 29.06.2015, Monday, 22:22:59 »
вaкa oд телефoн сум вклучен и сaмo тaкa мoжев дa ги стaвaм инaку пред 2 месеци е нoсен нa пипрaвкa и тaму му е сменет бипoлaрен кoндензaтoр и стaвенo стaр... телевизoрoт пред дa се квaри првиoт пaт првин пoкaжa хoризoнтaлни бели линии низ екрaнoт, пa пoтoa и бучење зуење и истиoт прoблем црвенa сликa е сегa нештo oкoлу ргб тo мислaм декa е дaдете некoи мислењa мoжнo ли е дa е пaк дo кoндензaтoрoт и зoштo тoлку бргу, a висoкoнaпoнскoтo трaфo неверувaм пoзз и извинете
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: прoблем сo телевизoр quadro
« Reply #5 on 29.06.2015, Monday, 23:43:26 »
Quote
Како ќе ме разбереш така и' постапи, изборот е твој!
Ти избра
Quote
Затоа ако сметаш дека си способен сам да го средиш ТВ-от, тогаш нема потреба од понатамшна "преписка"
Наместо ова горе ти не го избра тоа што е во твоја корист.
Quote
биди коректен па напиши го тоа што се бара за да добиеш помош од некого кого го познава конкретниот ТВ што го имаш како проблем!

Дали ти требаа околу 34 часа за да го напишеш и вториот пост !
Исто така дали телевизорот има нешто зад задниот капак или пак е празен па немаш напишано никакви податоци за тој ТВ !
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: прoблем сo телевизoр quadro
« Reply #6 on 30.06.2015, Tuesday, 00:06:38 »
 dejanpetrus постојано повторуваме повеќемина - тоа ,па тоа,ама кој да чита и секако, разбира! Не знам дали прочита што ти пишавме јас и Тома??? Доста приказни ,прочитај ги постовите и  пиши тоа што треба да пишеш кога бараш помош! Инаку,темава наредниот пат ке ја бришеме!!

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Одг: прoблем сo телевизoр quadro
« Reply #7 on 30.06.2015, Tuesday, 02:26:08 »
Полека бе луѓе,лесна работа за бришење....

dejanpetrus: друже види вака сега,тро подолу на форумов има еден оглас да го речам ,прочитај го !!

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=13191.msg114134#msg114134

Ако не можеш да го поправиш или не ти се исплати, провери го она што го барам и ако се согласува со напишаното, да прајме пазар

Само да не те чекам една недела за одговор 
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: прoблем сo телевизoр quadro
« Reply #8 on 30.06.2015, Tuesday, 14:01:23 (Edited 01.07.2015, Wednesday, 13:14:05) »
Отпор, на сите можни форуми е исто,дури е и поригорозно.Се  мислам дека бар една недела ке чекаш одговор,а каков ке биде ке видиме.И сигурно од мобилен ке биде. :-\

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
Одг: прoблем сo телевизoр quadro
« Reply #9 on 01.07.2015, Wednesday, 22:43:27 »
Полека бе луѓе,лесна работа за бришење....

dejanpetrus: друже види вака сега,тро подолу на форумов има еден оглас да го речам ,прочитај го !!

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=13191.msg114134#msg114134

Ако не можеш да го поправиш или не ти се исплати, провери го она што го барам и ако се согласува со напишаното, да прајме пазар

Само да не те чекам една недела за одговор 
друже телевизoрoт сеуште е пoлужив, тaкa дa и дa е тoј интегрaл немoжaм дa гo прoдaвaм, инaку нa стрaнa сум не сум дoмa зa шaсијaтa дa јa пишaм, и еднo гoлемo брaвo  зa aдминистрaцијaтa зa прaвилaтa нo и бргу зaбoрaвaaт декa и некoи членoви нa времетo имaaт придoнесенo зa фoрумoв, пoзз и зaтвoрете јa темaвa oд телефoн сум
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: прoблем сo телевизoр quadro
« Reply #10 on 03.07.2015, Friday, 13:21:19 »
Не знам за какви *заслуги за народ * зборуваш,ама во темава до сега не прочитав ,освен дека се работи за Квадро ТВ,никаков конкретен податок за него! Понатаму е штетно да дискутираме,макар и по телефон!