Author Topic: Помош за сервис на телевизор SAMSUNG CW-29M206V  (Read 4864 times)

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Калај нема да ти се растече, али деловите да ги оддуваш е многу поверојатно...
Ако дуваш, биди крајно внимателен да не направиш од колку толку готова работа, вересија  ;D
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline maci

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Одг: Помош за сервис на телевизор SAMSUNG CW-29M206V
« Reply #31 on 19.09.2013, Thursday, 11:09:31 (Edited 19.09.2013, Thursday, 18:24:33) »
имам нови информации за дефектот.
значи дефинитвно не се кондензаторите.
мајсторот исто се сомнева во плочава

 

но бидејќи е ограничен со опрема ме препорача кај мичо,имал дуќан кај млечен тафталиџе.член на форумот.
некој да ми даде повеќе информации за мичо?

п.с.ако не, го носам во К & К сервсот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Проба со загревање на плочката?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline maci

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
не
денес немав со кого да го изнесам тв то надвор.
ако дував со фен,цела соба ќе ја направев со прашина.
утре најверојатно ќе го извадам надвор и ќе го загреам делот со фен.

Offline maci

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Одг: Помош за сервис на телевизор SAMSUNG CW-29M206V
« Reply #34 on 24.09.2013, Tuesday, 09:32:24 (Edited 24.09.2013, Tuesday, 09:35:17) »
кога телевизорот работи тој чип има скоро мала температура односно е млак на држење со прст.
малку го загреав чипот кој е сони cx...... и исто пак.


К и К Сервисот немаат дигитална плочка.викаат дека немаат повеќе од година дена.
кој растура телевизори,кај да барам половен дел?

кој може со сигурност да каже дали е дигиталната плочка.

некој да ми препорача пријател од видео дата,таму да се побара половна дигитална плочка?

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Му дошол крајот...Испрати го во историјата...
:)
До сега изгуби и нерви и пари и еден куп трчаници оваму и таму...
Зарем мислиш дека вреди до толку...
Јас пред месец дена исфрлив 4 телевизори кои беа со минимални дефекти, делови кои за сите 4 чинеа околу 1000 денари...
Едноставно не вреди да се замараш и да губиш време со нив...
И два црт монитора...
Тоа е...
Поздрав
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас би ти препорачал да побараш на ebay. Можно е да се начека нешто половно, но дали ќе биде евтино... тоа е прашањето.

Можно е и на бувљакот да начекаш, само што треба да одиш секој ден :S. Не знам колку се исплати :S.

Мислам дека половен CRT телевизор е поевтин од делот. Ако не е поевтин, барем исправен е и не е многу поскап.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline maci

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
тв то беше кај тројца сервисери и тројцата детектираа проблемот во дигиталната плочка.
не вреди да се прави бидејќи плочката е скапа и тешко се наоѓа половна.нова нема.
така да додека тера нека тера.