Author Topic: Ми треба помош за сервисирање на ТВ Hitachi C28-P500A  (Read 1560 times)

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Извади го транзисторот од високиот напон, меѓутоа немој да го палиш телевизорот без тој транзистор да не ти појди цела мрежа. Ќе поврзиш сијалица (220 волти / 25 вати) од кај што бил залемен колекторот спрема маса и тогаш запали го. Ако се упали сијалицата и добиеш тон, тогаш смени си транзистор, ако не, друг напон на излез од мрежа ти го оборува напонот. ПРовери ги излезните диоди на излез од мрежниот трансформатор.
Изваден транзисторот и едната жица од ламбата например на тунерот, а другата на колекторот а додека го правам овој тест дали биде избадено тоа од цефката на екранот и горе папучата ??
d.t

Offline TeslaPP

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Не, нека си стои се уклучено на место.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Ми треба помош за сервисирање на ТВ Hitachi C28-P500A
« Reply #17 on 19.02.2012, Sunday, 17:04:46 (Edited 19.02.2012, Sunday, 17:06:49) »
мерам на високонапонскиот, кај што пишува +170 исто има и + 30в не кажува ништо мерам маса колектор на транзисторот покажува некаде 35-36в ДЦ??
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
мерам на високонапонскиот, кај што пишува +170 исто има и + 30в не кажува ништо мерам маса колектор на транзисторот покажува некаде 35-36в ДЦ??

Очигледно имаш проблем со хоризонталниот отклонски степен или неговото напојување, провери ги компонентите пред транзисторот. Исто така провери го 120, 130V-ниот висок напон во напојувачката секција, дали го има (во секундарниот дел од напојувачката секција би требало да има еден високонапонски електролитски кондензатор со работен напон од 150, 200 до 250V, мери го напонот на него). Ако го нема овој напон, пробај прекини го колото по калемот и кондензаторот за филтрирање на овој напон (би требало да може да се прекине, можеби има и осигурувач) и мери дали ќе се дигне напонот. Ако се дигне напонот до некоја прилично висока врендост (120, 130V, можеби и малку повеќе бидејќи не е оптоварен овој напојувачки степен), значи проблемот не е во напојувачката секција, проблемот е некаде натаму, во хоризонталата.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline filipmkd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
мерам на високонапонскиот, кај што пишува +170 исто има и + 30в не кажува ништо мерам маса колектор на транзисторот покажува некаде 35-36в ДЦ??

 8) Хехе ... Како може со изваден транзистор на +170в да има напон ? Кога му ставаш сијалица дали телевизорот има тон ? А ако нема измери ги сите напони во секундарот и напиши ги ... Или ако можеш снимај каков звук дава телевизорот за да ти кажам што да смениш ... поточно каде ти е дефектот...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
8) Хехе ... Како може со изваден транзистор на +170в да има напон ?

Па и мене тоа ме збуни, знам дека со тој транзистор се генерираат високонапонските отклонски шилци, без него не би требало да ги има ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline TeslaPP

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Батали го високонапонското трафо, тоа нема да се уклучи со сијалицата, со сијалицата уствари проверуваш дали мрежата ти функционира коректно, да знаеш каде да го бараш дефектот.

Значи ако светни сијалицата, измери го напонот на неа, треба да биде околу 120-130 волти, и мрежата ти е ОК. Барај го дефектот понатаму како што рече колегата Gigawat.

Ако не светне, значи имаш проблем со мрежата, затоа не ти пали високонапонското трафо.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Ми треба помош за сервисирање на ТВ Hitachi C28-P500A
« Reply #22 on 19.02.2012, Sunday, 20:52:47 (Edited 21.02.2012, Tuesday, 02:39:58) »
високонапонскиот трансформатор е изгорен, ќаре дали може да се најде друг ќе пишам утре кој модел и какво е ;) ;)

Споено мислење: 21.02.2012, Tuesday, 02:39:58
HR 8053
d.t