Author Topic: Ми треба помош со геометрија на слика на ЦРТ телевизор  (Read 1161 times)

Offline banjifiko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
Ми треба помош со геометрија на слика на ЦРТ телевизор
« Opened on 13.08.2011, Saturday, 14:41:39 (Edited 12.04.2013, Friday, 17:30:13) »
Имам Vivax 72 cm CRT TV, со шасија CY-PH2529PD, и пред два три дена ми се појави проблем со вертикалата, т.е. почна да игра во горниот дел, а набргу почна и да се гаси. На шемата што е приложена ги означив елементите што ги сменив, тоа се LA78041, два кондензатора од 470 ųF и еден од 47 ųF, и еден транзистор 2sc1815, бидејќи напонот што доаѓаше до LA78041 беше 11 волти наместо 15. И сега резултатот е имам повторно слика, и не се гаси, но е извлечена нанадвор во горниот и долниот дел. Ми треба помош како да ја наместам геометријата на сликата преку магнетите на топот од екранот.


Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Со магнетите на топот од екранот се штелуваат боите односно нивниот центар ако ти се разделени боите од таму се штелуваат тоа ретко се случува само ако не чепне некој да ги измести.
Бидејки ти е раширена сликата треба да ја намалиш амплитудата на вертикалата прво провери да не има некој проблем исушен некој електролит провериги 2 та отпорника на инвертирачкиот влез од
LA78041 ако заклучиш дека се е во ред побарај сервисен код и преку него ке можеш да ја намалиш амплитудата може да се направи и мануелна контрола со тримери да се исклучи контролата од процесорот ама да не се замарш до толку побарај сервисен код и преку далечинското ке ја намалиш

Offline banjifiko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
Тоа со сервисниот код ми се допаѓа како идеја, претпоставувам дека треба да го најдам на интернет, или...

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Да побарајго на интернет само прво превери да не има некој проблем околу вертикалта

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Тоа со сервисниот код ми се допаѓа како идеја, претпоставувам дека треба да го најдам на интернет, или...

Зависи од модел до модел, Vivax имаат секакви шасии, прво провери чија е изработката на шасијата (Beko, Vestel...), па потоа барај сервисен мод за таа шасија кој е. Не се чуди ако ти извади и Service Manual од друг модел и производител, често се случува моделите на различни производители да се клонови едни на други, или ептен слични ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline banjifiko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
Прочитав по ова нетов, дека Vivax-от во глобала има проблем со електролитите... Инаку отпорниците се ок.

П.С. Најдов еден код MENU па внесуваш 6483 и  ми се појавува едно црвено м во горниот лев ќош. Не можам да влезам во подмениата.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еве сервисна шема за шасијата, види дали ќе успееш да се снајдеш со неа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline banjifiko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
Го имам тој PDF, оД таму ја користев шемата, но мојот телевизор има само 4 подменија. На првото има
V SLOPE
V SHIFT
V SIZE
H SHIFT

Се обидов да ги корегирам вредностите, не добивам поместување какво што барам. Сепак ќе испитам да не е уште некој електролит сув.

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
останува уште Ц304 од 100 микро ф., а може и со блоковите да пробаш да додадеш некоја вредност за да видиш промена Ц301 и Ц302, деловите што се сменети се од делот за гасење на повратните вертикални линии во хоризонталата. то а моѓе да го потенцираш или дотераш со тримерите  ВР311 и ВР 312.
пиши што ќе бидне

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Нешто чудно ми е, распоредот на пиновите LA78041 не се поклопува на datasheet-от и на шемата ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Провери ја намотката - една голема како на ферит намотана! Провери ги блок кондензаторите во ХИС. Дали изобличувањата на сликата ти се јастучести и сликата е надвор од видно поле?
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...