Author Topic: Општи прашања околу TV приемници  (Read 48607 times)

Offline Maxi

  • Нов член
  • *
  • Posts: 49
Може ли да се направи update на софтверот на телевизорот што го имам LCD TV QUART 32T41 :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Може ли да се направи update на софтверот на телевизорот што го имам LCD TV QUART 32T41 :)

Зависи, ако имаш USB порт на него, најверојатно да ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Ico

  • Нов член
  • *
  • Posts: 10
Дали може да ми кажете нешто за тонски излезен степен?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Што те интересира за тонскиот излезен степен? Модулација, демодулација на сигналот, негово одвојување од видео сигналот, засилување на сигналот, стерео демодулација...?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
излезниот НФ степен е нај обичен НФ засилувач :)
нема тука голема филозофија,
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Општи прашања околу TV приемници
« Reply #20 on 04.12.2016, Sunday, 12:27:48 (Edited 04.12.2016, Sunday, 12:45:22) »
Колеги се работи за еден телевизор самсунг CRT ќе ви поставам слика а и модел кога ќе го отворам кога ќе бидам слободен стои онака во друга соба не ми е хитно да брзам поврзан е на кабелска што може да му е луѓе слика џам има него кога ќе го вклучам прво палење некогаш почнува да зуу ко авион пред полетување после две минути работа звукот го снемува скроз ако гледаш многу на него он кога ќе го угасиш и пак одма вклучиш не брмчи на старт но чим се олади малку после пак на старт при палење брмчи звукот доаѓа од позади катодната цевка како на капакот да е или од од плочката но највеќе бучи од позади кај плочката што доаѓаат напоните за греење на катодната цевка. Колеги посебно и легендата телевизорска Тома до што викате дека му е да е ВН трафо незнам или некој кондензатор али доаѓа од позади катодната цевка од кај напонот за греење сега на ладново му се појави дефектот али телевизорот е во топла соба овака ве прашувам легенди дали сте сретнале до сега вакво нешто на телевизорите и што мислите дека е па тој телевизор не ми е приоритет да го правам али сакам ваше мислење да чујам и ако е некој лесен квар кога ќе бидам слободен ќе го сликам и модел ќе ви кажам шема ќе бараме полн е со прашина сега а и имам работа.Он ми е резервен телевизор само едно вака општо мислење од вас од што мислите дека е авионскиот звук на зуење сте имале ли некогаш ваков проблем има ли некое мислење при сервисирање како старите нишки телевизори ако е оно тад ради ово најчесто најчест проблем ваков од што настанува мајстори за телевизори сега засега едно општо мислење барам. Па ако се исплати да бидам по слободен сликам шасија модел го отвараме ако е пример само неколку елементчиња смени али ако треба да се штелува лошо тогаш. Што викате се исплати. Ај ќе го сликам кога ќе бидам по слободен. Едно генерално мислење зошто зуи при прво палење кога не е пален едно две три минути зуи и престанува. Ваше мислење ваков квар најчесто од што се јавува се гледа на него али не е страшно ама многу ме интересира форумџии. Колеги еднаш и едно свичерско напојување ми зуеше вака може значи и до напојувачкиот степен тоест до мрежниот степен да е. Мислење ваше или комплексно е треба да го отвориме и да видиме кај зуе како кај греењето на катодната цевка да зуе и прекинува после три минути. А свичерското напојување нон стоп зуеше. Како од напоните за греење на катодната цевка да бучи па прекинува за три минути од што би можело да бучи вака па да прекинува сте се сретнале со вакво нешто кај телевизориве стари CRT. Голем поздрав форумџии
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Општи прашања околу TV приемници
« Reply #21 on 30.05.2017, Tuesday, 09:25:37 (Edited 01.06.2017, Thursday, 17:38:32) »
Колеги абе мало прашање другарче имаше монитор и сега се гаси од оние монитори со внатре звучничиња LCD е ко ќе го пуштиш одма трепка и црн екран одма се гасеше а свети сигналната лед диодичка бам како Тома да го сонив во некоја шема што кажуваше велеше инвертор за сличен дефект бам ризикував му викам на другар купи нов во Гац истиот го најдовме 400 денари кошташе дечково за техника е болен свои собрани пари ги дава земавме едно жолто инветрорче коцкиче со калемчиња го прелемив незнам како ама стварно незнам ене го работи LG беше мониторот ќе видам и модел.Едно питание до Тома и до вас форумџии кој чепкате видео техника јас сум дрво во тоа признавам како да знам некогаш дека е до инверторот а нели и телевизорите имаат инвертор на еден LCD Quart се сомневам во инверторот истиве симтоми звук има слика нема како со мултиметар нели само на калемите сите инвертори се проверуваат едноставно сакам да го испитам да ми кажете па нели доволно е само со мултиметар а може ли и некој совет да добијам од вашето искуство кога сте сигурни некогаш при сервисирање дека е до инверторот и го мењавате симптоми какви треба да има. Јас ги опишав тие погоре незнам од кој прочитав пристапив кон мењавање на инвертор и успеав. Но сакам и вие да ми одговорите на прашањево и да ми потврдите врз основа на вашето искуство знам дека сте  мајсторишта има огромни мајсторишта тука затоа сум сеуште овде.Колеги не дека ќе поправам
 тв-иња или монитори сега но онака отворив дискусија генерално за овој проблем ме интересира со инверторите.Секој добар одговор е добродојден :) ;) :) ;). Абе да се има муабет исто а и нешто ќе се научи на добро место ми е темава ;D ;) Ме интересише генерално околу инверторите
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Стави го екранот под јако светло. Ако можеш да видиш слика, или неонките не работат или (поверојатно) инверторот за неонките не работи.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Еј да така беше и го сменив инверторот готово одсега така ќе правам Гига thanks е ако се неонките пак и таков случај сум имал фрлај скапи се  8) 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не се исплати неонки да менуваш, сакпи се. Може евентуално да го преправиш да биде со LED. Има на ebay цели напојувања со LED strips за преправка на монитори и телевизори, од неонки на LED, ама ќе треба да пазиш при преправката. При расклопувањето на екраните може да ги зезнеш контактите на  T-Con-от со LCD дисплејот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Благодарам Гига за одговорите немам баш искуство во ова затоа и прашав благодарам многу кратко и јасно ми кажа што ме интересира и тоа што мислев само го потврди дека е така.Благодарам уште еднаш 8) 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline dean1982

  • Нов член
  • *
  • Posts: 1
Одг: Општи прашања околу TV приемници
« Reply #26 on 09.09.2017, Saturday, 17:47:50 (Edited 09.09.2017, Saturday, 20:01:13) »
moze li nekoj da mi kaze broj za meni da vlezam na deltalux tv
na ekranot non stop mi stoj brojkata i ne moze da ja izbrisam


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Прочитај ги правилата иа Форумот.Пишуај кирилица со МК поддршка.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Освен тоа deltalux е широк поим.
Потребна е ознака од лепенката од задната страна на ТВ-от.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline aleks2x

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
Здраво на сите.
Ваше искуство со лед ленти за позадинско осветлување на телевизор.
Дали може да се сервисираат и дали ако секоја лед диода од лентите работи индивидуално сепак може да има проблем позадинското осветлување, односно да не се вклучи кога се вклучува телевизорот?
Однапред благодарам :)