Author Topic: Општи прашања поврзани со трансформатори и различни типови на напојувања  (Read 86207 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
знаеш најверојатно дека P=U*I, ако знаеш моќност, знаеш напон и знаеш делење ке завршиш работа :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
знаеш најверојатно дека P=U*I, ако знаеш моќност, знаеш напон и знаеш делење ке завршиш работа :D

ако не е позната ни моќноста? :)
loading...

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ке побараш поназад во темава   ;D

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=5213.0
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Има на Форумов туторијали на ова тема ,само ако сакаш малку да побараш....

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
најдов еден голем трансформатор, потребна ми е ваша помош како правилно да го врзам на AC напон и да мерам колкав(и) напони дава на излез, кој водови се влез (т.е 220V) а кој му се излези?

каков е овој трансформатор AC-AC или AC-DC ?

од туторијалите за мерења што ги читав на форумов измерив дека јадрото има димензии a=8cm b=8cm т.е трансформаторов има голема моќност од околу P=4kW :)

еве слика од истиот:



се надевам дека ке ми помогнете
loading...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Прво,така слики не се ставаат на Форум ,туку научи се да ги прикачуваш некаде за да не мора админите и тоа да го средуваат.Оние зелени жици ,со црвено заокружени доле се веројатно примар 220V.Земи со омметар мери и види колкава вредност има меѓу нив.Потоа мери ги оние на клемата и спореди- примарот има најголема омска вредност.Провери и да не е некаде пробиен кон масата.односно јадрото или кон секундарните намотки.Ако има некаква вредност омска помеѓу примар/секундар или кон кадрото,не го вклучувај ,бидејки има некој краток спој внатре.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мене ми изгледа на трафо за некоја посебна намена. Од EI лимови изгледа како да е направен, така да, можно е да е мрежно трафо.

Во серија со оние водови кои мислиш дека се примар, врзи сијалица и види дали ќе свети. Ако свети, си згрешил, ако не свети, си го подгодил примарот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
трафото било извадено од апаратче за правење на најлонски кеси :) (најверојатно рачно правено)

го измерив отпорот помегу најизменични водови и тоа е следниот според сликата во претходниот пост:
1 и 2=1.2omh
1 и 3=1.2omh
2 и 3=1.2ohm
4 и 5=2.1ohm
4 и 6=3.7ohm
5 и 6=2.7ohm
7 и 8=1ohm

а униметорот кога е за одредување дали има куса врска:
1,2,3 = кусо споени
4,5,6= кусо споени
6,7= кусо споени

најизменичен ли е овој трансформатор?
loading...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Трансформатори има само за наизменичен напон ,за прав за жал нема! Треба значи да се исправи наизменичниот напон! Ова што го мереше го мереше,ама оние две зелени жици доле,не ги видовме во мерените.

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
грешно сум пишал,значи вака
1,2,3 = кусо споени
4,5,6= кусо споени
7,8=кусо споени

7,8= 1ohm

7 и 8 се тие доле.
loading...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако е така како што напиша,единствено нешто добро за ова трафо е премотување!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Најверојатно е за трансформација на импеданси или за повишување или снижување на некој напон со ниска амплитуда. А можно е и примарот да му одмотан (ако втор бил мотан, ништо чудно, гледам има простор на касетката).

Како и да е, пробај ја таа финтата со сијалицата што ти ја пишав ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Трафово надворешно ми делуваше многу мало (според тоа што имам други трансформатори а се со помала моќност а се приближна големина), според мојти пресметки јас го истерав точно 143 вати. Јас го мерев според касетата колкава е, сега кажете да не грешам со меркиве, зашто ептен ми е чудно со трафово.



Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Не грешиш, според дадените димензии, точна ти е пресметката.
Жан

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
А има ли шанси некако да се измери дали е прегорен примарот кога тој е изваден од имовите и се седи во касетата?