Author Topic: Општи прашања поврзани со трансформатори и различни типови на напојувања  (Read 86284 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па пишува и тоа не баш мала фрекфенција, пишува 140kHz

Епа SMPS трансформаторчиња се ;). Овие не се наменети да работат во линеарен режим, како обично трафо, овие се наменти да работат во импулсен режим ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
За нешто интересно да можам да ги искористам ???

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
За нешто интересно да можам да ги искористам ???

Како што пиша Bojan, ако се разбираш од дизајн на SMPS напојувања, можеш да ги искористиш за SMPS напојување. Освен тоа, не се наменети за некоја друга намена.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Може некоја шема да видам како што се прави, па ќе проценам јас дали сум доволно стручен за да ја направам.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Мислам дека не се работи за стручност туку се работи за тоа дали се знаат карактеристиките на самиот трансформатор кој извод за што служи и.т.н, па на основа на тие параметри да се бара шема. Мислам дека останатото е губење на време и е неисплатливо!
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Toma е во право. Не е до шемата. Потребно е големо знаење од феромагнетни материјали, switching кола, високонапонски полупроводнички компоненти и што уште не за да може некој да дизајнира SMPS напојување. Не е работава „плукни-залепи“. Ти требаат пресметки, формули, спецификации, итн.

Ако веќе се интересираш околу дизајн на SMPS напојувања, побарај низ секција за книги, таму има барем три книги на тематика SMPS напојувања. Еве една од нив ;).

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=10403.0
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Дали може некој да ми помогне да ми каже колку е моќен овој трансформатор, и како од почеток скрос и примар и секундар со која дебелина на жица колку кругови да намотам , на излез на секундар да дава 24волти 3ампери. Ми треба за оваа работа:

Code: [Select]
http://www.electronics-lab.com/projects/power/001/index.html
Ќе почнам да ја правам деновиве.

Еве слика од трансформаторот јас го мотав за апарат за заварување на лимови и при првиот директен спој почна да чади. :D


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
pomos za napojuvajne na zasiluvac 2x70v DC zedov kondenzatori od alfa 3x10000/80v bidejci nemeja 4  i 2x4700/100v sprema slikata kako da gi iskoristam za napojuvajne na zasiluvac od 2x400w.kako prvata zaradi estetika vo kutijata ili kako vtorata i dali ke ima nekakva razlika vo grankite pozitivna sprema negativna i kolku po 1A obicno stavate mFaradi.od mobilen

Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Обично  оди 1А - 1000 мФ. Мора парен број да ти бидат исти електролити во двете  гранки,иначе ке има разлика во + и - гранката.Не брзај, најди четири исти,бар 100V да бидат.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
znaci kako prvata varijanta 2x10000/80v i 2x4700mF100v moze da brka rabota pa koga ke dobijat vo alfa da zemam uste eden od 10000mF80v i vkupno ke ima 2x24700mF.od mobil
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Вака гледано можеш слободно да работиш со по два пара елко со различни вредности на гранка и не мора да ставаш уште еден пар - доволно е и  ова!

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
како да ја пресметам максималната струја (max output)  што може да ја даде некој DC/AC трансформатор (на трансформатор на кој што не пишува спецификации на него) :)?
i=u/r (како да одредам колку може да биде максимално r при што трансформаторот ке даде максимална струја и колку е истата)
loading...