Author Topic: Општи прашања поврзани со трансформатори и различни типови на напојувања  (Read 86187 times)

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Колеги ми треба Ваш совет. Едем мој комшија сака да купи DC-AC инвертор 12VDC-220VAC. Тој се реши да купи 500W инвертор па се двоуми измеѓу следните два инвертори
Code: [Select]
http://alfaelektronik.mk/store/products/view.php?product_id=2316&category_id=823&category_on=Invertori Еве вој инвертор е 600W што не му игра важна улога дали ќе биде 600W или 500W исто така нема да му биде потребен полначот за акомулатори кој е вграден во самиот инверор неговата цена е 7900 ден.
Code: [Select]
http://www.ecutool.com/Power-Inverter-for-DY8109-12V-500W220V_2754.html#5Овој инверот е 500W како што кажав мојќноста од +/- 100W не му игра важна улога само тука е пресудна цената која што е 2500 ден.
Е сега ако некој има искуство со двата инвертори нека каже дали вториот инвертор е со послаб квалитет од првиот гледано на цените или пак тука игра важна улога разликата во мојќноста и вградениот полнач во првиот инвертор. Искрено јас прв пат слушам за и двете марки на инвертори немам воопшто никакво искуство со инвертори.  :-\
Ако може совет од Вас. ;D

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
Дали ке може на трафо од 100 - 150 Вати да се приклучат:
- Лемило Соломон со моќност од 48 Вати
- Исправувач 24В/2А што според мои пресметки ке биди U*I=P, 24*2=48W
А Моќноста на двата уреди ке биди 96W
И уште едно прашање бидејќи трафото има секундарни напони 24В и 48В ке ми требаат: 24 волти за лемилото и 24 за исправувачот дали може со некој склоп со транзистори или што и да е напонот од 48 волти да падни на 24 волти, или пак да барам некој исправувач што ке бара влезен напон 48В или нај едноставно да го однесам да ми го премотаат но тоа ке ме чини 500 - 600 денари со што би купил два посебни трафоа.

Споено мислење: 15.01.2013, Tuesday, 23:01:22
сега гледав некои кола и го најдов 7824 но максимален влезен напон му е 40В а и незнам дали го има во мк, секундарот на трафото е 42В така да кога ке се исправи и испегла напонот треба да се добие 42*1,6 (мислам дека со 1,6 се множеше ако не е така поправетеме) се добива напон од 67,2 така да и оваа опција отпаѓа некој со некаква помош ?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
7824 има во македонија ( и не е скап 10-20 денари е) ама максимална струја му е 1,5А ама ке се загрева многу, и за да пресметаш колкав напон ке имаш кога од АC претвараш во DC, напонот од AC се множи со корен од 2 (1,414)  и ете ти го максималниот напон што можеш да го добиеш (само намален за падот на напонот од грецот). а за како да добиеш две напојувања од по 24V сликни го трафото и стај го тука па колку можеме ке ти помогнеме :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Колеги ми треба Ваш совет. Едем мој комшија сака да купи DC-AC инвертор 12VDC-220VAC. Тој се реши да купи 500W инвертор па се двоуми измеѓу следните два инвертори
Code: [Select]
http://alfaelektronik.mk/store/products/view.php?product_id=2316&category_id=823&category_on=Invertori Еве вој инвертор е 600W што не му игра важна улога дали ќе биде 600W или 500W исто така нема да му биде потребен полначот за акомулатори кој е вграден во самиот инверор неговата цена е 7900 ден.
Code: [Select]
http://www.ecutool.com/Power-Inverter-for-DY8109-12V-500W220V_2754.html#5Овој инверот е 500W како што кажав мојќноста од +/- 100W не му игра важна улога само тука е пресудна цената која што е 2500 ден.
Е сега ако некој има искуство со двата инвертори нека каже дали вториот инвертор е со послаб квалитет од првиот гледано на цените или пак тука игра важна улога разликата во мојќноста и вградениот полнач во првиот инвертор. Искрено јас прв пат слушам за и двете марки на инвертори немам воопшто никакво искуство со инвертори.  :-\
Ако може совет од Вас. ;D
Во фирмата каде што одев на пракса тие ги увезуваа овие инвертори HQ (првиот линк) и инверторите се солидни за приклучување на светилки или некои помали уреди, но во сервисот се дискутираше за тоа како не се добри за импулсни напојувања (switch power supply) (конкретно се развиваше дискусија за полнначи за лап-топ).

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
7824 има во македонија ( и не е скап 10-20 денари е) ама максимална струја му е 1,5А ама ке се загрева многу, и за да пресметаш колкав напон ке имаш кога од АC претвараш во DC, напонот од AC се множи со корен од 2 (1,414)  и ете ти го максималниот напон што можеш да го добиеш (само намален за падот на напонот од грецот). а за како да добиеш две напојувања од по 24V сликни го трафото и стај го тука па колку можеме ке ти помогнеме :)

Пак ко ке го помножиш со 1,41 и одземен падот на напонот доаѓа 56,5 волти а тоа е за 16,5 волти повисоко од работниот напон на 7824. Со отпорници не ми се верува да може да се предизвика пад на напон, премногу ке загреат (за еден со отпорник ке ми треба отпорник од 113 вати при максимално оптеретување). Што друго би ми препорачале?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Пак ко ке го помножиш со 1,41 и одземен падот на напонот доаѓа 56,5 волти а тоа е за 16,5 волти повисоко од работниот напон на 7824. Со отпорници не ми се верува да може да се предизвика пад на напон, премногу ке загреат (за еден со отпорник ке ми треба отпорник од 113 вати при максимално оптеретување). Што друго би ми препорачале?

Имаш некоја грешка направено при множењето ;D, не е 56V туку околу 34V без падот на напонот од диодите од грецот ;). И при одземање на падот на напонот на диодите од вкупниот напон, не се одзема по 0.7V од секоја диода, туку се одзема вкупно 1.4V (како за две, а не како за четири диоди) ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
гига ват мене ми треба пад на напон за секундарот од 42волти а не од 24 така да кога ке ги помножиш 42 и 1,41 = 59,22 - 1,4 = 57,82 е сега да го паднам напонот за 18 волти не ми се верува така да ке треба да земам или ново трафо или да го премотам старото ама најверојатно ке земам ново сега гледав лордзи има добри понуди.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
гига ват мене ми треба пад на напон за секундарот од 42волти а не од 24 така да кога ке ги помножиш 42 и 1,41 = 59,22 - 1,4 = 57,82 е сега да го паднам напонот за 18 волти не ми се верува така да ке треба да земам или ново трафо или да го премотам старото ама најверојатно ке земам ново сега гледав лордзи има добри понуди.

Ааааааа, сега сватив ;). Јас мислев дека имаш секундар која дава наизменичен напон од 24V ;).

Е да, во твојов случај, ќе мораш да го премотуваш трафото :S... или да најдеш друго.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Joker

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
Здраво, имам една плочка со pic16f877A и дополнителна електроника со околу 150-200mA струја заедно. Ме интересира дали како напојување можам да користам USB, сакам да го искористам полначот од мобилен како влез во мрежа, а од другата страна 5 волти  USB B-type?
Дали ќе имам стабилни 5 волти или сепак да работам со 7805 на пример?
Поздрав!

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Здраво, имам една плочка со pic16f877A и дополнителна електроника со околу 150-200mA струја заедно. Ме интересира дали како напојување можам да користам USB, сакам да го искористам полначот од мобилен како влез во мрежа, а од другата страна 5 волти  USB B-type?
Дали ќе имам стабилни 5 волти или сепак да работам со 7805 на пример?
Поздрав!

Тој е стабилен напон 5 волти, нема да има потреба од ништо друго

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Здраво, имам една плочка со pic16f877A и дополнителна електроника со околу 150-200mA струја заедно. Ме интересира дали како напојување можам да користам USB, сакам да го искористам полначот од мобилен како влез во мрежа, а од другата страна 5 волти  USB B-type?
Дали ќе имам стабилни 5 волти или сепак да работам со 7805 на пример?
Поздрав!

Зависи каков полнач. Ако е од оние лесните, тие кога не се оптеретени со потрошувач (мобилен телефон кој се полни), даваат и значително повисок напон од 5V, на пример 8, 9V. Барем така е кај мојот Nokia полнач, а и кај некои други кои ги имам измерено (Alcatel, Siemens). Така да, ако планираш да го користиш полначот како извор за стабилен еднонасочен напон од 5V, задолжително додади и интегриран стабилизатор 7805. Ако напонот по 7805 е нешто помал од 5V (на пример, 4.5V или 4V), значи дека излезниот напон од полначот е повисок од 5V, но не доволно висок за да може стабилизаторот да стабилизира на точно 5V. Најчесто, за овие интегрирани стабилизатори потребен е напон кој е минимнум 2V (или 2.5V можеби беше, не ми текнува, прочитај во datasheet) повисок од напонот кој треба да го даде на својот излез. На пример, ако користиш 7805, минималниот напон кој треба да го има 7805 на својот влез за да на својот излез даде 5V, е 7V. Има и интегрирани стабилизатори кај кои оваа напонска разлика (voltage drop) е значително пониска, околу 0.5V, што значи дека за да може стабилизаторот да даде на излез 5V, доволно е влезниот напон да биде 5.5V ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Joker

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
Фала ви многу за одговорите.
Баш заради таа дополнителната електроника не сакав да се замарам, иначе би го направил со трансформаторче, грец и 3-4 кондензатори... Барав поедноставен начин, па затоа ми текна на полначот.
Сакам да користам полнач од HTC. Баш сега проверив на интернет (моментално немам можност да измерам со мултиметар), дека излезниот напон е 5V и 1A.
Code: [Select]
http://www.htcdepot.com/htc-micro-usb-1a-travel-charger/5AA7825.htmМислам дека не би требало да има разлика поради тоа што ќе користам друг кабел (една страна тип-А, а друга страна тип-Б).

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мислам дека не би требало да има разлика поради тоа што ќе користам друг кабел (една страна тип-А, а друга страна тип-Б).

Не, нема да има ников проблем ;). Тоа не влијае, особено при вакви ниски напони ;). На крајот на краиштата, има и такви фабрички USB кабли ;). Ако се дизајнирани така да работат, нема да има проблем ни со оваа конфигурација ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Дали може трансформаторите кои ги има во некои звучни кутии (порано ги имаше во некои школи за разглас) да се премота да се користи како трансформатор за намалување на струја.
Дали може трансформатор од излез на лампашко појачало (аудио трансформатор) да се премота да се користи за намалуванје на струја.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
подобро тоа трафото од излез од лампашко појачало продај го или трампај го за некое друго трафо (какво што ти треба) одколку да го растураш и да го премотуваш...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)