Author Topic: Општи прашања поврзани со трансформатори и различни типови на напојувања  (Read 86185 times)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Мене лично ако ме прашате старите се подобри.Но еве сега гледам сите одат на таа дигитална класа Д полека ја забораваат АБ класата и во новиот број на емитер сега гледам пак засилувач во Д класа.Старото е подобро нормално по топол звук вади по хармоничен.И ако сакаме убаво и јако домашно појачало.Треба да си собереме пари за вакво нешто.Бидејки Old Is Gold. што би рекле американцине барем јас такво мислење имам за ова. ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Пред се зависи намената која им е..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Што мислите кој се крие зад овој напис?? :D

Code: [Select]
http://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/21451-300w-smps-za-pojacalo-sa-tda7294/

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Општи прашања поврзани со трансформа
« Reply #213 on 22.03.2014, Saturday, 23:27:08 (Edited 22.03.2014, Saturday, 23:31:06) »
еве го и на Diyaudio  ;D
Code: [Select]
http://www.diyaudio.com/forums/tubes-valves/71300-photo-gallery-455.html
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Види само каде му е *замислената* локација. ;D Човекот е крајно забеган  8)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Што мислите кој се крие зад овој напис?? :D

Code: [Select]
http://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/21451-300w-smps-za-pojacalo-sa-tda7294/
Според стилов, Делија ќе да е.. ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline mitreski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 1
Здраво сакам да ве прашам нешто во врска со напојување за компјутер во скоро време имав проблем со напојувањето го однесов на сервис бидејќи премногу загреваше компјутерот ми сменаа  кулер на напојувањето и кога се вратив од сервис компјутерот не сакаше да се приклучи повторно го вратив и ми рекоа дека има изгорено нешто во напојувањето кое треба да се смени го оставив и денес кога појдов да го земам видов дека го смениле цело напојување и си го задржале кулерот кој претходно го сменаа е сега сакав да ве прашам дали новото напојување е подобро или да барам да ми го поправат старото моделите се:
На старото напојување Model:ATX -600W P4
А новото напојување е Model ATX 700 W

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Тоа не е моделот, тоа е моќноста и типот на напојување... како и да е, второто е подобро (според твоите исцрпни информации ;D). Треба и марката да се запази, како и земјата на производство... ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline DrTubeR

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 70
  • Gender: Male
Наједноставно ... кое е потешко ... тоа.
Инаку, според информациите, колегата ти одговори.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Треба и марката да се запази, како и земјата на производство... ;)

Земјата на производство се знае која е ;D. Од серверски до 5 парачни, се знае, сите се произведени во Кина ;D. Разликата е само во квалитетот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Пиши марка и модел и колку си го платил па ке ти кажам колку вреди. 8)

Offline DrTubeR

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 70
  • Gender: Male
Ова последново беше аууучччч  :-X

Сега нема да пише повеќе.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Ми треба помош околу торус, имам дома еден торус и сега на него е само примарот, исправен и целосно намотан, јас сакам на него да домотам уште само секундари, два по 12 волти или некој друг напон, сега ме интересира дали некој знае како се пресметува моќност на торусен транформатор и како да пресметам која дебелина на жица ми треба и со која должина?

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
за моќ мислам квадратот од плоштината на пресекот на јадрото, за дебелина на жица, зависи директрно од јачината на струјата, за напонот најлесно е експериментално, да намоташ 10 намотки и да мериш колку напон дава со 10 намотки, па пропорционално ќе видиш колку треба за 12 волти...
Code: [Select]
http://www.powerstream.com/Wire_Size.htm
ете ти табела колкава жица трееба за одредена струја...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве и од мене една табела

Споено мислење: 10.08.2014, Sunday, 23:13:01
Да додадам само - пресметите за ЕИ трафо и тороид се скоро идентични,освен начинот на пресметување на пресекот.Мотањето е друга работа,тешко се мота,ама во краен случај може парцијално да се мота секундарот ако е примарот во ред.Значи,пресметај за 1V или како рече колегава- намотај одреден број намотки , па мери напон.Еве споредба на формулите за пресметка на ЕИ и тороид.