Author Topic: Општи прашања поврзани со трансформатори и различни типови на напојувања  (Read 86199 times)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Општи прашања поврзани со трансформа
« Reply #195 on 21.03.2014, Friday, 10:43:21 (Edited 21.03.2014, Friday, 15:44:59) »
Во СМПС нема шанси брум да чуеш, но ке имаш големи ЕМИ и посилен шум. Кај полошо филтрираните СМПС најчесто се слуша работната фреквенција на свичинг, па е малку непријатно. Сите посилни појачала за разгласи се со СМПС, лесно е, многу ефикасно, има јако контролиран излез (не мрда ни волт). Е сеа стварно прави сметњи во мрежата.

епа и јас го зборам тоа цело време дека се слуша работната фрекфенција на свичингот, и дека за разглас е поефтино решение со SMPS бидејки освен што цената е помала, и самиот засилувач е полесен, нема во него 10кила трансформатор.

можеби се избегнуваат како што велиш поради цената, но напојувањата со класичен трансформатор се постабилни  8)

кај класичен транформатор секундарниот напон варира правопропорционално од напонот на примарот, и ако не се користи стабилизатор на излезот ке варира целиот напон, а додека кај напојувањата со свичинг секундарниот напон се регулира со времетраењето на состојбите на транзисторот (off и on) така да може многу прецизно да се регулира секундарниот напон со помош на повратна врска дури и при варирања на примарниот напон.

Quote
E,па тоа е професионална техника?? Треба ли да се ностат пр.6 снагаши и 6 SMPS како резерва?? Оти во моментот ке нема транзистори во МК? Кај класичен трафо ( тороид) би ми прегорел осигурач (евентуално),а поради сите заштити тешко нешто друго во исправувачот.SMPS кои досега ми прегорувале (мени или на колеги) гореле тотално и калеми и транзистори и трафоа се топеле и експлодирале.Особено се осетливи  при поголемо оптоварување на мрежата,нестабилност на фреквенцијата на мрежниот напон,осцилирање на степените.Не е секој излез во класа D. 8)

Ма горат и обичните трансформатори, не треба премногу да сметаме на заштитите. Инаку да и јас имам сретнато да горат транзистори, диоди и трафа, ама калемите да горат, тоа првпат слушам, ама се е можно...

Quote
За вуферот можеш да ја употребиш класичната техника -трафо и пар електролити и крај.

трафо,пар и 20кила вуфер,  замисли си сега да го носиш тој вуфер на забави.

Quote
Мана на СМПС е дека се многу нежни (мала грешка и одма гори) како и дека не се баш добри за аудио техниката, прават многу шумови и зуења во сигналот. Поготово кога треба да се снима во студио.

за во студио исклучиво обичен трансформатор.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Врвни појачалка прат со смпс.. еве едно правам сега па ќе видиме што ќе излези...

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Да не знае некој во Прилеп каде прават трансформатори ?

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
во Микрон ако сеуште работат.

Врвни појачалка прат со смпс.. еве едно правам сега па ќе видиме што ќе излези...


На технома дури имаше и швајц апарат со SMPS.  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Металика,очигледно не се разбираме - разговорот беше за професионални појачувачи.Не ми кажувај приказни од модата,дека СМПС се вакви или такви,лесни... ;D Тоа е за некои други намени. Очигледно дека не си имал судир со *класика*.Остави помодарство и тренд да се прават класа*D* појачувачи кои даваат големи јачини,ама се безбојни ,*напукани* ,и без тон.За нив се прават СМПС .Но,сами рековте ,во самоградба токму напојувањето е најслабата карика во системот.Тоа ти е исто кога некој вели * за мене закон се ламбите*.ОК! Ама не со делови вадени од ТВ и радио апарати.Исто е и за СМПС - со делови од АТХ?? За самоградба на вакво напојување во аматерски услови треба многу знаење ,инструменти за подесување,делови.Јас сепак се држам до трансформаторот.Досега во профи излез трафо не ми прегорело.За заштитите не треба да зборувам,бидејќи гледам дека не ги познаваш и признаваш.Практично,профи појачувач не можеш да изгориш,освен ако не си идиот.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Quote
Очигледно дека не си имал судир со *класика*.Остави помодарство и тренд да се прават класа*D* појачувачи кои даваат големи јачини,ама се безбојни ,*напукани* ,и без тон.За нив се прават СМПС

јас никогаш не споменав засилувач од Д-класа, батка ти го рече тоа и сега ми велиш дека јас сум зборувал за д-класа и смпс....

Quote
Но,сами рековте ,во самоградба токму напојувањето е најслабата карика во системот.Тоа ти е исто кога некој вели * за мене закон се ламбите*.ОК! Ама не со делови вадени од ТВ и радио апарати.Исто е и за СМПС - со делови од АТХ?

па може и за тебе класичните трансформатори се закон, ама не верувам дека би купил трафо од фабрика доколку го имаш истото дома извадено од некој уред, со потполно исти спецификации.

Quote
За заштитите не треба да зборувам,бидејќи гледам дека не ги познаваш и признаваш

и најдобата заштита може да откаже, присети се дека не живееме во идеален свет.

Quote
Практично,профи појачувач не можеш да изгориш,освен ако не си идиот.

Дали по идиотство спага и неисправна компонента која може да го изгори целиот засилувач?? поготов ако е дел од заштитата ?
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Под *идиотство* признавам да не знаеш каде и како да ги поврзеш звучниците,напонот, далечинските команди...Сум го видел и тоа  8) За другиве работи гледам дека е бесцелна полемиката ;D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Заштитата е пасивна 99,9% од времето, така да многу помалце старее од другите компоненти. Да не зборуваме дека грешки при работа на заштитата може да се јават една на неколку милиони пати, секако ако не е заштитата изведена со еден топлив осигурувач.
Тие екстра лесни и екстра снажни засилувачи мислам дека се со тиристори или тријаци, немаат ни трафо ни бакрач...
Во зависност од работната фрекфенција има доста солидни засилувачи и во Д-класа, работат претежно на фрекфенција од 125кхз до крај десетина мегахерци. Звукот што го слушате на компјутер е многу идентичен на оној од д-класа засилувачите, па и на врвен лампаш ќе добиете звук сличен на тој од Д-класа. Иако многу мина мислат дека Д-класа засилувачите се дигитални, тие сепак се аналогни.
Еве неколку слики кои е прикажан методот на Д-класа и на семплирање. Од сликите може да се воочи сличноста и да се разбери причината зошто Д-класата се помешува со дигитална работа.





Исто како кај сите засилувачи и смпс-а, има квалитетни и неквалитетни, а смпс може да се користи за различни видови засилувачи како на пример следниот:
Code: [Select]
http://www.halcro.com/productsDM88.phpИ на крај накратко, од лонгплејка и добар мосвет/биполар засилувач, на исти звучнициќе се добие неспоредливо подобар звук одколку на врвен лампашки засилувач со мп3 репродукција.
Мислам дека повозрасните чченови ќе се сложат со мојата констатација, за жал младинава немаме многу прилика да ги слушаме Лед Цепелин на лонгплејки...

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Соодветно дизајниран трансформатор, кој што се употребува во адекватни услови, ќе работи минимум 100 години без никаво одржување. Досега нема направено SMPS напојување што го исполнува овој услов.
Жан

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Се сложувам, но за 100 години ништо нема да остане освен трансформаторот  :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Се сложувам за лонг плејките и цевните појачувачи,тоа е посебен период на развој на аудио-техниката.За *D* класата би рекол дека самиот звук е доста близок со * дигиталниот*-спрема мене безличен,линиски,нема хармоници ( условно) ;D.За мене тоа се ладни и суви појачувачи,бар повеќето. 8)
Ги прифаќам сите мислења,секој има право да дава предност на трафоили СМПС.Очигледна е тенденцијата за евтини,а јаки и моќни засилувачи,но јас немам верба во осигурувачи во вид на мос фет транзистори.Зборуваме дека немало заштити,дека не биле добри,но едно обично тезгагошко Динакорд разгласче има толку добри заштити,што само со сила и без памет може да го *средиш*.Поинаку -не.
Има една стара изрека ,која некој ја сваќаат шеговито,ама сепак има смисла:
Прашувал некој почетник- каков појачувач да купи? А стручњакот му одговорил - гледај да е што потешко!Е,па тоанека биде и крај на моето размислување - трафо си е трафо,макар било 20 кг!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И јас се сложувам со Zan. И јас кога работам нешто, сакам да тера долго време. SMPS напојувањата се добри за кратки стази, не и како долготрајно решение.

Проблемот е што во денешно време, во потрага по минијатуризација на се, се очекува и напојувањата да го следат тој тренд. SMPS беше решение на многу проблеми со кои се соочуваше индустријата, од скапото железо за лимовите од обичните трансформатори, па се до нивната тежина, а со падот на цените на производство на switching MOSFET-и и општо, полупроводнички компоненти, се поисплатливо беше да се направат моќни SMPS напојувања.

Може да се направи и издржливо и трајно SMPS напојување. Доказ за тоа се SMPS напојувањата од ерата на PI и PII. Сеуште имам дома две такви напојувања кои работат беспрекорно. Се разбира, квалитетот на компонентите не е ист како на денешниве ATX напојувања од 500 денари. Не можеш да споредиш кондензатор Made in Japan или Made in Germany пред 20 години со кондензатор Made in China. Дури и сега, по 20 години работа да ги ставиш на тест, овие од Јапонија и Германија пак ќе бидат подобри од овие ганц новиве Кинески ;). Но, тоа е тоа. Колку пари, толку музика ;). Затоа тогаш еден компјутер чинеше 2000 марки, па и повеќе, а сега се по 200 евра ;D.

Споено мислење: [time]21 Март 2014, 22:48:36[/time]
Има една стара изрека ,која некој ја сваќаат шеговито,ама сепак има смисла:
Прашувал некој почетник- каков појачувач да купи? А стручњакот му одговорил - гледај да е што потешко!Е,па тоанека биде и крај на моето размислување - трафо си е трафо,макар било 20 кг!

Скратена верзија на она што сакав јас да го кажам ;). Нека е и 200 кила, само да работи како што треба и на +50 и на -20 ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
ако гледаме така на работите, и обичните трансформатори не се трајни, по некој период од топлина и од самиот период ке попушти изолацијата на жиците, ке направат спој и ке чурне трафото. инаку за тоа со тежината имам да кажам само дека ако се што е потешко е подобро, тогаш ракетите ке ги правеа што е можно потешки. од олово. ама не е така се гледа се да се оди кој полесни легури. а во врска со засилувачите, може секој да стави внатре железо за да биде потешко, ама не е тоа финтата. за Д-класата сметам дека тоа е избор на преференција, патем нели е тоа што се бара од аудио ланецот, беспрекорно јасен и чист звук, а не засилувач со парни хармоници.  :D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Металика,очигледно сакаш да одиш контра,ама нека ти биде 8).Во ред,трансформаторите се електромеханички направи * од минатото* и спрема тебе не се трајни.А ,што е потрајно од нив? Имам да речеме радио од пред 100 години,ламби се менувани,ама трафо не! И само еднаш има осигурувач сменето! Е,сега ,ако земеш многу љубители на звукот прават *лампаши*,прават,преправаат и тоа е интересно за нив- точно заради тие парни хармоници.Некому D-класата не му е прифатлива зошто дава * перфекција*-сув и стерилен звук,безбоен. Е,значи тоа е се ствар на вкус.И не секој става железо и цигли во појачувачите.Една * Hiraga* од 25 кг е во врв на аудио-техниката,сите признаваат дека токму исправувачкиот дел го носи квалитетот.Ако ја намалиме * килажата* веројатно нема да биде *тоа* што е.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
D класите претежно ги прават за басови и за журки, за овучувања. Кога ќе прегори смпс-то ќе мениш транзистори, исто како што менуваш и во појачалото. Кога ќе дојде ред за кондензаторите на трансформаторот, е богами ќе се чешаш кај што не те јадит, додека кај смпс-то со песна ќе мениш 3 кондензатори :)