Author Topic: Општи прашања поврзани со трансформатори и различни типови на напојувања  (Read 88141 times)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
@batka во тие фајловите што ми ги стави мислам дека делот за моќност не ти е точен, бидејќе според тоа мојот торус треба да дава моќност од 100 вати, а кога јас го најдов на него имаше ливче дека имал напони два по 6 волти и на двата по 16.5 ампери, што му доаѓа некаде 180-тина вати, што значи можноста не се пресметува најверојатно така :-\

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Во пресметките за обичен трафо се зема обично како подарок за јадрото вредноста 1Т ,а за тороидите зависи од типот на јадрото ( обично е 0,5-0,6Т).Тука се јавува разлика во пресметките.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ами ако пишува колку е моќноста што сде тупиш  ;D другите пресметки се тие- дебелина на жица и број на намотки...

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Јас ќе ја искористам моќност што ја пресметав со претходниот примар, односно 12 волти 16.5 ампери што е околу 200 вати некаде, а за напонот намотав 18 намотки, толку испадна од едно парче жица и испаднаа 5 волти, сега само ми треба да купам подебела жица и да си намотам 2х12 волти ;D

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Пред некој ден го намотав торусното трафо и според пресметките добив точен напон со точност од 100 посто, ни волт помалку ни повеке. Еве неколку слики од мотањето и средувањето на трафото. За мотање искрено кажано е многу тешко зашто мора да се префрла жицата цело време, не е како кај обичните трафа да можеш да си кружиш цело време, тука мора да ја префрлиш цела жица што треба да ја намоташ преку еден круг, било тоа да е 10 метри, 100 метри или било колку, затоа треба однапред да се знае колку метри жица се потребни. Јас ова трафо го мотав бифиларно, имам две намотки истовремено мотано од по 12 волти на 5 ампери струја, тоа е некаде 1.60 мм пресеч на жица две такви исто времено ги вртев некаде околу 2 саати траеше мотањето и искрено кажано да има 10-тина да треба да ги мотам ке се направам како Рамбо ;D Еве неколку слики







Ова се веке слики од готовиот трансформатор, тука имам ставено фолија преку целото трафо за заштита на бакарот :)




Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Од каде го зема јадрото? Супер изгледа! Проба да го оптеретиш?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сигурен си дека сам си го мотал трафово ;D? Мене ми изгледа како купечко ;D.

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Епа финтата беше да го направам како купечко, да не биде некое никакво напишано со пенкало, иначе ова го направив на word го напишав се и ставив означи и такви работи од едно друго трафо што го имам дома, само сменив напоните и струите, затоа така делува. Иначе јадрото го купив од одпад од кај мене, колку што знам нема кај нас јадра да се продаваат.

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Ова да не е истото шо сакав да ти го купам,па не се погодивме пред неколку месеци ? Ко то да е  ;) :D
Понудата уште важи
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па и production date си му ставил ;D. Ај, со среќа да го користиш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
@otpor не е тоа трафо, иначе ова го мотав специјално за еден мој проект, стрикно ми требаше оваа моќност, иначе јадрото е некаде за околу 200-250 вати :)

@GigaWatt па мора да го средам како купечко, да делува такво, немав што да правам во превод, па тепав време да го правам како купечко ;D


Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Значи вака, започнав со правењето на пилест осцилатор со  ламба 0D3, ги имам сите делови освен електролитот. :) Расклопив мало трафо, околу 7W, и сега сакам да го однесам на винклер. Арно ама, забележав дека кога ќе ја исправам и испеглам наизменичната струја, напонот се зголемува од 260VAC на 415VDC. (користев друго трафо за проба... ;)) Сега прашањето ми е, дали има некоја формула, нешто, било што да почнам од некаде, да изведам нешто, за да пресметам колкав наизменичен напон ми треба за да добијам испеглани 190VDC...
Еве ја шемата...




Споено мислење: [time]01 Септември 2014, 20:51:35[/time]
Знам дека имаше нешто, U*sqrt(2), ама праксата ми покажа поинаку...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
таа е формулата, а како си ги добил тие 415 VDC стварно незнам...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Е ај... Инаку користев 6 вати трафо од 230VAC на 260VAC, ставив грец RS807 и електролит 47uF, 400V како филтер кондензатор, без оптоварување ми покажа 415VDC... Да не е до тоа??? ???
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Unforgiven

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
бидејки е со обичен трансформатор ти покажало 415вдц, да приклучич потрошувач, напонот ке падне на ац напонот х 1.41, доколку потрошувачот е со помала потрошувачка од мокноста на трафото, во спротивно напонот ке опадне многу повеке и трафото ке грее.