Author Topic: Општи прашања поврзани со трансформатори и различни типови на напојувања  (Read 88139 times)

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Може само да го измериш отпорот на жицата на примарот. За оваа моќност на трафото, опторот би бил некаде околу 60-120 ома (само нагаѓам). Сепак со ова мерење не може да дознаеш дали некаде внатре во намотката има краток спој.
Жан

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Постојат посебни уреди кои овозможуваат со мерење да се види дали намотката е вократок спој или не е.Такви уреди ( мерачи на индуктивност) имаат подобро опремените сервиси инекои фирми кои работат со трансформатори.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
А да не знае некој како се пресметува моќност на торус?

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Code: [Select]
1   http://www.elektronika.ba/forum/viewtopic.php?p=119907#p119907

2   http://www.elitesecurity.org/t152555-Izrada-transformatora
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната
« Reply #184 on 06.12.2013, Friday, 01:46:56 (Edited 06.12.2013, Friday, 15:10:37) »
Еден мој другар има апарат за варење .. Нема име на него .. Само некој селектор .. копче за вртење .. на наизменичен напон вари ..  :) Секундарите од трафото директно се на излез за клемите за варење .. Прашањето ми беше , трафото е со U-I лимови , долго е 25 cm , широко 15 cm a високо 5 cm , па сакам да го купам , и да го премотам секундарот , со потенка жица и да си направам трафо за некое јако појачало  ;D По димензиите колку W би му дале на јадрото ?  ;D 1-2kW ? И дали би можел да го искористам за појачало , но само да го премотам секундарот , не и примарот .. Примарот е мотан со жица дебела околу 1-1.5mm .. Иначе до тоа копчето , што е како селектор за напонот изгледа .. од него  жиците идат до намотките на трафото .. Апаратот е монофазен , но селекторoт ме буни .. Дали ако го премотам и примарот ке добијам на простор и поголемо искористување ? :) И дали се исплати ? Иначе секундарот е мотан со жица дебела 9 mm :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Даниел тука требаше да си прашаш што имаше да си прашаш
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
најдов еден голем трансформатор, потребна ми е ваша помош како правилно да го врзам на AC напон и да мерам колкав(и) напони дава на излез, кој водови се влез (т.е 220V) а кој му се излези?

каков е овој трансформатор AC-AC или AC-DC ?

од туторијалите за мерења што ги читав на форумов измерив дека јадрото има димензии a=8cm b=8cm т.е трансформаторов има голема моќност од околу P=4000W =4kW :)

еве слика од истиот:



се надевам дека ке ми помогнете

трафото било извадено од апаратче за правење на најлонски кеси :) (најверојатно рачно правено)

го измерив отпорот помегу најизменични водови и тоа е следниот според сликата во претходниот пост:
1 и 2=1.2omh
1 и 3=1.2omh
2 и 3=1.2ohm
4 и 5=2.1ohm
4 и 6=3.7ohm
5 и 6=2.7ohm
7 и 8=1ohm

а униметорот кога е за одредување дали има куса врска:
1,2,3 = кусо споени
4,5,6= кусо споени
6,7= кусо споени

најизменичен ли е овој трансформатор?


Има ли некој што знае да премотува трафо/а. ми треба за горенаведеното трафо нека ми пише ПП за цена ке се договориме. :)
loading...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ова треба да оди во *Понуди*,во дел за Огласите,а не тука.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Трансформатор од батеорија за компјутер што е, од оние со акомултор внатре, дали може да се искористи за нешто друго или мора да работи преку плочката во утредот, дали може да го пуштам на 220В и да си работи?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Значи имам вакво уредче и во него има трафо, ама не е трафото дирекно на 220В туку иде преку некоја електроника и релиња, дали некој знае дали може трафото од ова да се искористи без електрониката?


Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Општи прашања поврзани со трансформа
« Reply #191 on 13.01.2014, Monday, 15:57:52 (Edited 13.01.2014, Monday, 16:02:35) »
мозеш,стави сериски една сијалица и наоѓај ги напоните.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Имам дома една плочка од UPS како сликата од претходните постови, само што сега ова е само плочка, иначе за претходните прашања го испитав со помош на сијалица, сега за оваа на сликата имам обележано на сликата каде кој напон треба да го има, на влез доаѓа 230 волти 10 ампери, е сеа проблемот е што кога на приклучокот за мрежен напон ќе донесам 230 волти, на приклучокот кај што е за транформатор не доаѓа никаков напон, доаѓа само до релињата и после нив не излага, има две релиња за регулирање на наонот за трансформаторт, а релињата ги испитав со донесување на еднонасочен напон од 12 волти на шпулната и си “шкљоцаат“ или чукаат како сакате нормално, не се залепени прво што помислив. Потоа измерив на излезот на едното реле и имаше само 80-90 волти. Дали некој може да знаеш до што е проблемот?




Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Како прво поздрав до сите форумџии.Имам една молба до Вас, ако можи да ми отрилика кажите колкава снага има трафото на сликата содадените објаснувања.Благодарам

Веќе пронајдов,како и дае благодарам
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
@Hahahaha: Отвори си посебна тема во секцијата за сервисирање на уреди и детално опиши го проблемот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."