Author Topic: Контролирање на уреди преку компјутер  (Read 8556 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
го користам микро Ц!
Батка да ти кажам јас иако сум почетник во електрониката,на школо ги извршувам сите задачи дали по практична настава дали по теорија!Иако јас праксата ја знам како оче наш,практичниот дел ми е најдобар,најподготвен!Сакам да кажам  дека учам и се подготвувам да станам врвен електро-инженер!Како што кажав теоријата  и праксата највеќе ги сакам,по предметот пракса теоретскиот дел го извршувам до перфекција,изработувам многу добри плочки,давам голем труд и тоа го постигнувам!Не се откажувам од тоа што сакам да го направам,ова го вкусив во 8 и во 2-ра година кога се разочарав на натпреварот!Но јас не се откажав во спротивно јас продолжив да се натпреварувам и оваа година и следната!Благодарам Батка што ми напиша дека треба да учам дека јас нема да го напишев ова! :D
ПС.Воопшто не се навредив! ;) ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Е,бре Сколс, еве тргна работата! :D Мораме некогаш да *притиснеме* постариве. ;D
Мислам дека и на друг начин можеш ова да го решиш,ама кога си почнал терај понатаму.
Само се прашам зошто амплитудата да е 5 волти?

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Контролирање на уреди преку компјутер
« Reply #32 on 20.10.2010, Wednesday, 23:42:43 (Edited 21.10.2010, Thursday, 00:05:46) »
притиснете вие сте ни наддежта и подршката!!! ;D

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Можам да помогнам во врска со контрола преку сериски порт има доста програмчиња кој пракаат податоци на сериски порт а тие податоци ке ги прифаќа некој микроконтролер да речеме pic16f628.на пример ако пратиш 1 пикот ќе ја активира портата RA1 ако пратиш 2 ке ја активира RA2 порта. Како што разбрав треба да биде портата активна на логичка (1) 1 секунда кажими колку порти ти требаат од пикот да ги командаш и со кој карактери
 

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Можам да помогнам во врска со контрола преку сериски порт има доста програмчиња кој пракаат податоци на сериски порт а тие податоци ке ги прифаќа некој микроконтролер да речеме pic16f628.на пример ако пратиш 1 пикот ќе ја активира портата RA1 ако пратиш 2 ке ја активира RA2 порта. Како што разбрав треба да биде портата активна на логичка (1) 1 секунда кажими колку порти ти требаат од пикот да ги командаш и со кој карактери
 
Ок,благодарам Гоце!По приватна порака ќе ти пратам што најдов на интернет нешто!