Author Topic: Контролирање на уреди преку компјутер  (Read 8565 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Можно е да се преправи пограмата, ама поедноставно е да се напише нова. Јас лично немам програмирано такви работи (мислам со влезно излезни порти на PC), ама мислам дека имаше една библиотека за C која овозможуваше многу лесно да се изпрограмира нешто такво ;).

Малку проблематично е GUI-то ако го работиш во чист C, ама ако ја работиш прграмата со библиотеки во некој IDE, мислам дека нема да имаш пробелм, едно 2 или 3 дена за го научиш IDE-то и ден или два за ја испргорамираш програмата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
може да ми кажеш што ми е потребно за да напишам програм во Ц++(се разбира освен МОЗОК ;D)?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Направи еден електронски склоп со шмит-тригер и секој импулс ке сетира или ресетира ,па не ти треба мозок ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Направи еден електронски склоп со шмит-тригер и секој импулс ке сетира или ресетира ,па не ти треба мозок ;D

Може и со бистабил, ама поентата е да има помалку електроника, да се извaди максимумот од PC-то, плус да можеш да го подесуваш времетраењто на импулсите преку PC, не со менување на компоненти од бистабилот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Поентата е што никој бесплатно нема да му го програмира ПИК-от,па нека мисли на друга варијанта. :(

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
А зошто никој не би му го програмирал PIC-от без пари, тоа е програма која се писува за саат време. И патем сите тука пишуваме без пари, и сме потрошиле многу повеке време. Нека проба сам да напише нешто и ке му помогнеме. А и готови функции се наогаат за се и сешто.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а зашто ќе ми е PIC? ???

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
а зашто ќе ми е PIC? ???

Ако сакаш да го правиш преку сериска порта.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
преку сериска порта да дава импулс од една секунда со амплитуда од 5 волти?
А програмче за компјутер?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Сколс,очигледно има да учиш уште. :-[ Без навреда,ама јас би покушал сам.Веројатно постои начин,ама не кажа конкретно што ти е намерата. Затоа кажи ја идеата,можеби има помош,на овој или оној начин.А ,за програмирањето -ајде повик до оние кои знаат и имаат слободно време,помогнете!

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
преку сериска порта да дава импулс од една секунда со амплитуда од 5 волти?
А програмче за компјутер?

Треба да се направи програмче за на РС, и порграмче за во PIC-от. Преку сериска, РС ке му прати на контролерот податок што да направи, а контролерот кога ке свати, ке направи нешто на неговите пинови (ке стави 1, или 0, или ке смени состојба, или ке даде импулс итн). Само мој предлог ти е не да се зафакаш уште одма за работи за кои знаеш многу малку. Учи, читај, пробувај, секако дека со правење се учи, ама вака ке потрошиш многу време. Ако користиш микро С таму имаш функции за сериска, ако си за asm тогаш јас можам да ти пратам конфигурација и субрутини (процедури) за сериска. На РС страна имам нешто вакво правено во C# и воопшто не е тешко, поготово сериската комуникација. И за се има многу добри примери по нет за оваа работа (и таа програма се прави за саат време исто како програмата за PIC-от). Само првен прочитај повеќе за сериската порта, за UART-от на PIC-от, итн.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Контролирање на уреди преку компјутер
« Reply #26 on 19.10.2010, Tuesday, 21:33:19 (Edited 20.10.2010, Wednesday, 14:59:32) »
Батка не се навредувам,во спротивно сакам да научам нешто!Иако сум 3 годиина средно!Но ете не ви дадов пример каде сакам ова да го искористам!Сакам да направам контрола на уреди преку компјутер со бежична врска! нетот најдов уред кој може да контролира 8 релиња преку 8 тастери!Ми дојде идеја да го направам за да може да го поврзам на мојот компјутер преку  паралелниот порт и да ги вклучувам/исклучувам релењита со помош на една програма!Еве ја шемата која сакам да ја искористам!Дали со транзистори дали со оптокаплери тастерите сакам да ги заменам!Еце линк од страната од која ми дојде иидејата за да го поврзам на паралелнииот порт  
Code: [Select]
http://jap.hu/electronic/codec.html]http://jap.hu/electronic/codec.html сакам да користам хибридни модули АМ-433 МХз

Кодирај линкови!


Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Ако си работел во асемблер за интел можеш многу лесно да ја напишеш прорамава за контрола на паралелна порта, само што командите ке мораш да ги задаваш од конзола. Целата идеја е пишување по регистри на фиксни адреси. Истото може да се направи и во С со покажувачи (ако веке неможеш да се снајдеш со асемблер или па со некој визуелен програмски јазик). Одлучи се првен што ке работиш и почни да истажуваш, па ке помагаме.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
во врска со серискиот порт немам работено со него т.е. имам правено мали проекти и  ми вршеле малку работа!Јас имам развоен систем Easy PIC6 на кој на него има РС232 комуникација(која истата може да ја поврзам на ПЦ) и може да испробувам,да пишувам програми итн.Имам на развојниот систем работено со сериската порта,но  некој проекти не ми одело од рака,други пак некои полесни ми оделе!Инаку кој може да ми помогне,нека го  направи тоа :D

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Во кој програмски јазик ги писувас програмите, или па во асемблер? Како за почеток пробај да го иницијализираш UART контролерот и на тастер да пракаш карактер на РС и да го видиш тој карактер на терминал. Исто така прочитај и за сериската комуникација (RS232) кои се стандардите, како се пракаат податоците, и кои линии за што се (сега за почеток батали ги оние што се за модем).