Author Topic: Контролирање на уреди преку компјутер  (Read 8561 times)

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Контролирање на уреди преку компјутер
« Opened on 26.01.2010, Tuesday, 13:38:11 (Edited 27.01.2010, Wednesday, 01:41:58) »
Дали некој го има пробано ова? Изгледа многу едноставно. Овозможено е паралелно контролирање со компјутер преку 25 пински кабел DB25.

Шема:


Компоненти:

DB25 - машки конектор
ULN2003 - интегрално коло
8x 12V - релеа

Програма за користење уредот:



Демо верзија:
Code: [Select]
http://electronics-diy.com/download.php?file=Parallel_Port_Controller.zip
Еве најдов една бесплатна програма која е од друга шема ама би требало да работи и на оваа:
Code: [Select]
http://softwaredownloadmirror.com/freeware/lalim-parallel-port-control-basic-3.6/103298637/


Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Контролирање на уреди преку копјутер
« Reply #1 on 26.01.2010, Tuesday, 14:37:36 (Edited 26.01.2010, Tuesday, 14:39:45) »
Пред многу години имав направено нешто како на втората шема и работеше сосема добро, а програма за контрола можеш лесно и сам да си направиш (мојата ако добро памтам беше во qbasic :o). Иначе во првата шема наместо ULN2003 можеш да ставиш осум транзистори и да контролираш осум релиња со нив.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
а може ли ова да се изведе со компорт конектор?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Moже да се изведе и со COM портот меѓутоа треба да правиш свој софтвер. COM портот освен сериски податоци кои ги праќа на Tx и Rx пиновите има минимум 3 контролни сигнали (како DTR, CTS, RTS) кои можат програмски да се наместат да се 1ца или нула (+10V или -10V):

Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
е да, значи останува најлесна варијанта преку DB25 портот
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
И направете го тоа да биде изолирано од компјутерот со опто каплери (4N35 или слични како на шемата):

Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Едноставно е и со com порта ако се поврзе на неа еден PIC кој ке содржи едноставна програма и да симнеш некое програмче кое прака податоци преку com порта на пример ако му пратиш 1 да ти ја активира порта .1 ако му пратиш 2 да ја активира порта.2 ако е заинтересиран некој за ова ке му помогнам околу програмата за пикот

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
брзо да ми помогне некој дали може да ми направи програм за контрола на уреди преку ПЦ со паралелн порт!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Побарај на гугл, треба да има такви програми еден тон на нет.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
барав,но на мене не ми требаат оние кои на излез од портот паралелен даваат логичка единица,мене ми требаат да дадат само импулс!

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Што сакаш да контролираш со импулсите?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве ти еден пример за уред кој се контролира онака како ти кажаа другите,со опто,транзистори и релеи

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
програм некој ми треба хитно ми е!!Дајте некоја понуда,некој програмер да ми напише програмче!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Немаш е-маил оставено  :D ;) Види го ова

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Епа јас таа програма последната ја имам ама не ми треба мене кога ќе биде тастерот "ON" цело време вклучен низ пинот од ЛПТ портата да има логичка единица(во зависност кое реле е приклучено)!Јас барам да се пушти еден импулс од времетрање од 1 секунда и амплитуда од 5 ќволти!!А кога ќе се притисне копчето "OFF" да се прати уште еден импулс од 1 секуна и амплитуда од 5 волти!Дали таков програм може да се напарви!?